Wszyscy znamy kapustę faszerowaną zwaną nie wiem dlaczego gołąbkami. W oryginale to potrawa mięsna z farszu zawiniętego w rolki z liści białej kapusty. Tradycyjnymi składnikami farszu są mielone mięso wieprzowe i ryż. Teraz prócz białej kapusty zawijamy liście kapusty włoskiej, lub delikatne liście młodej kapusty a rodzajów farszu jest tyle, ilu kreatywnych mistrzów kulinarnych.
Â
Wiele krajów na całym świecie ma swoje własne gołąbki, nie zawsze zawinięte w liście kapusty. Doskonale znamy przecież greckie malutkie mięsne roladki zawinięte w liście winorośli. Do gołąbków dodawane są różne przyprawy, sosy, inne mogą być też sposoby przyrządzania: duszone, smażone lub pieczone w piecu. W Czechach i na Słowacji gołąbki nazywają się holubce, w niektórych regionach Stanów Zjednoczonych glubkis, W Niemczech znane są w jako Krautwickel/Kohlrouladen. Dotarły także do Szwecji gdzie nazywają się kåldolmar, a w Finlandii kaalikääryleet. Na Półwyspie Bałkańskim podobnymi potrawami są sarme.
Â
W moim domu rodzinnym gołąbki zawijane w białą kapustę miały nadzienie mięsne bez dodatku ryżu. Dziś w swoim domu też takie robię. Czasem jednak odchodzę od tradycji i zmieniam kapustę na włoską, do farszu dodaje ryż albo robię gołąbki wegetariańskie z kaszą gryczaną i warzywami.
Â
Dziś przepis najbardziej chyba popularny: na gołąbki z mięsem, ryżem i sosem pomidorowym.
Składniki:
1 spora biała kapusta
1kg mięsa mielonego
2 cebule
3 łyżki masła
150g ryżu
2 jajka
1 puszka pomidorów
sól, pieprz
Skrajamy z kapusty najgrubszy korzeń i wykrajamy ze środka głąb. Obgotowujemy kapustę w dużym garnku, stopniowo zdejmując zblanszowane liście. Kilkoma mniej ładnymi liśćmi wykładamy dno garnka do duszenia gołąbków. Z ładnych liści ścinamy najgrubszą część nerwu liścia. Na patelni rozgrzewamy 2 łyżki masła i zrumieniamy pokrojoną w drobną kostkę cebulę. Ryż gotujemy na półmiękko. Do mielonego mięsa dodajemy jajka, cebulę, ryż, doprawiamy solą i pieprzem i dokładnie wyrabiamy. Porcje mięsa zawijamy dokładnie w przygotowane wcześniej liście i dość ciasno układamy w garnku. Dolewamy wody i lekko solimy. Dusimy 20 minut. W tym czasie na patelni przesmażamy pomidory na pozostałym maśle. Miksujemy i dodajemy do gołąbków. Ewentualnie doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Dusimy całość jeszcze 30 minut.
Â
Smacznego!