Polędwiczki wieprzowe, to jeden z najcenniejszych gatunków mięsa wieprzowego. Mają uniwersalne zastosowanie. Można je udusić z cebulką, usmażyć, czy upiec.


Dziś propozycja przygotowania polędwiczki pieczonej w cieście francuskim. Przygotujcie do nich jarzyny na parze lub świeżą sałatkę i macie gotowy pyszny efektowny i niezbyt trudny w przygotowaniu obiad.


Składniki:
1 polędwiczka wieprzowa
1 paczka schłodzonego ciasta francuskiego
7 suszonych pomidorów
6 plastrów szynki parmeńskiej
100g mozzarelli
garść świeżych liści bazylii
4 gałązki rozmarynu
2 łyżki oliwy
2 łyżki sezamu
2 łyżki mleka
sól pieprz

więcej»

Ricotta to miękki niedojrzewający ser, który powstaje we Włoszech z mleka koziego, krowiego lub owczego poprzez długie gotowanie. Podobno z powodu sposobu jego produkcji nie powinien być nazywany serem ale raczej produktem mlecznym. Ciekawostką jest to, że zawiera on aż pięć razy więcej wapnia niż twaróg.


Ricotta jest idealna do deserów i dań słodkich, ale można ją również wykorzystać do dań wytrawnych, jako farsz to tart i dodatek do makaronów.


Dzisiejszy deser można nazwać sernikiem lub cieniutką serową tartą więcej bowiem jest w nim karmelizowanych owoców niż samego sera. Przez to jest lekki, mniej kaloryczny niż tradycyjny sernik i mogą sobie na nią pozwolić nawet liczący kalorie. Piękne słodko-kwaśne pachnące cynamonem śliwki i migdały powodują, że jest to doskonałe zwieńczenie jesiennego obiadu.


Inspiracja do zrobienia deseru pochodzi z książki kucharskiej Lidla.


Składniki:
ciasto:
500g ricotty
2 jajka
5 łyżek brązowego cukru
łyżeczka aromatu cytrynowego
skórka otarta z cytryny
owoce:
500g twardych śliwek
łyżeczka cynamonu

więcej»

Zwykle nie podaję przepisu na całe dania. Czasem sugeruję tylko pisząc z czym w naszej opinii główny składnik smakuje najlepiej. Każdy z nas ma przecież swoje ulubione smaki i dodatki. Nasza przeszłość również utrwaliła w głowie konkretne połączenia: na niedzielny obiad rosół, pieczony kurczak frytki i sałata, kotlety mielone tylko z ziemniakami i zasmażaną marchewką a gulasz wyłącznie z kaszą gryczaną i ogórkiem kiszonym. Warto czasem jednak wyjść poza utarte schematy i pokusić się inne połączenia. Mogą zaskoczyć nową jakością dania.


Dziś jednak danie, które jest całością. Ma w sobie wszystko czego potrzeba. Możecie oczywiście dodać do niego jeszcze jakąś sałatkę lub surówkę, ale nie jest to konieczne. Moje dzieci na widok ryby poprosiły o surówkę z kapusty kiszonej.


Pomysł na moją bułkę rybaka, bo na nią dzisiaj będzie przepis, powstał kiedy podczas wakacji moja córką dostała danie o podobnej nazwie i mocno się daniem rozczarowała. Ryba między dwiema chrupiącymi połówkami bułki była tak mocno doprawiona, że w zasadzie nie wiadomo było: ryba to czy coś innego... Do przygotowania burgera rybnego możecie wziąć dowolną świeżą surową rybę: dorsza, morszczuka lub mintaja ale łosoś również będzie doskonały.

więcej»

Parę dni temu szukając inspiracji do przygotowania deseru wiedziałam jedno: musi być z czekoladą. Tak to już jest, że kiedy zbliża się jesień czekolada częściej staje się składnikiem moich deserów. Jakoś przecież trzeba sobie poprawić humor, kiedy za oknem częściej jest szaro, zimno a dzień coraz krótszy.


Tak powstał przepis na ryżowy pudding czekoladowy. Słodko kwaśne śliwki przełamujące czekoladową słodycz deseru okazały się świetnym do niego dodatkiem. W oryginalnych przepisach znalazłam, że wystarczy ryż ugorować na gęsto z różnymi dodatkami. Ja swój deser dodatkowo zmiksowałam. Bardziej smakuje mi budyniowa konsystencja tego dania.


Składniki (4 porcje):
100g ryżu
400ml mleczka kokosowego
150g gorzkiej czekolady
śliwkowa konfitura
2 łyżki masła
3 łyżki brązowego cukru
10 śliwek
łyżka soku z cytryny
pół łyżeczki cynamonu

więcej»
21Wrz2016

Cukinia to jedno z moich ulubionych warzyw. Kiedy jesienią na straganach pojawiają się szczególnie piękne, dorodne i świeże kupuję je bardzo często. Zupa, sałatki, duszona cukinia można zrobić z nich zrobić naprawdę wiele. Od kiedy dwa lata temu znalazłam na bazarku cukinię w ciekawym okrągłym kształcie częściej robię również cukinię faszerowaną. Te okrągłe idealnie się do tego nadają. Są bardziej mięsiste a ich kształt pozwala na wypełnienie dużą ilością farszu.


Do tej pory wypełniałam cukinię mielonym mięsem albo kaszą gryczaną z pomidorami. Dziś proponuję, żeby przygotować farsz z kaszy bulgur z dodatkiem wędzonego boczku i suszonych pomidorów.


Bulgur to rodzaj pożywnej kaszy z pszenicy. Kasza bulgur zawiera duże ilości potasu, wapnia, sodu i magnez, które odpowiadają za prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego. Jest również bogatym źródłem błonnika obniżającym poziom złego cholesterolu. Polecana jest szczególnie dla osób znerwicowanych i żyjących w ciągłym stresie ponieważ jest ona bogata w witaminy z grupy B i magnez - substancje odpowiadające za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.


Składniki
3 nieduże okrągłe cukinie
100g kaszy bulgur
200g wędzonego boczku
1 cebula

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony