30Lis2015

Nie wiedziałam, że ciasto  ananasem z puszki jest amerykańskim wynalazkiem. Najpierw je zrobiłam a potem poszperałam i teraz już wiem. Oryginalnie jest to ciasto odwrócone. Ja zrobiłam swoją wersję, z owocami na wierzchu, tak jak robi się zwykłe ciasto z owocami. Następnym razem zrobię je po „amerykańsku".

 

Jest to jedno z tych ciast, które lepiej smakują następnego dnia, kiedy ciasto lekko nabierze wilgoci od owoców. Jest proste, nie wymaga skomplikowanych działań no i cena ciasta jest przystępna. Idealne ciasto do popołudniowej kawki w domowym zaciszu.

 

Składniki:

125g masła

270g mąki

4 jajka

1 łyżeczka proszku do pieczenia

125g cukru

3 łyżki wiórków kokosowych

1 łyżka cukru waniliowego

3 łyżki cukru pudru

1 puszka ananasa

więcej»

Dziś propozycja treściwego drugiego śniadania lub wczesnej kolacji. Pumpernikiel przełożony wędzonym łososiem wygląda ciekawie a mój syn nie mógł się zdecydować czy bardziej przypomina mu kanapkę czy torcik.

 

Pumpernikiel pochodzi prawdopodobnie z Niemiec, a jego nazwa oznaczała w XVII wieku zakalec, trudny do strawienia chleb. Jest ciemny, pieczony w formie, na zakwasie, z gruboziarnistej mąki żytniej, często z dodatkiem miodu, melasy lub ekstraktu z jabłek oraz słodu. Chleb ten ma kolor brunatny, czasem prawie czarny. Charakterystyczną cecha jego produkcji jest pieczenie ciasta w niskiej temperaturze - około 120-150stC, ale przez długi czas do 16 godzin.

 

Pumpernikiel ma niski indeks glikemiczny (46) więc jest idealny dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia, ćwiczą i chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

 

Składniki:

4 kromki pumpernikla

2 łyżki masła

pół ząbka czosnku

2 łyżki posiekanego koperku

100g wędzonego łososia

więcej»

Dzisiejsza potrawa pojawiła się w naszym jadłospisie po męskim wyjeździe Mojego Męża. Okazuje się, że mężczyźni podczas wyjazdu nie tylko piją piwo, zagryzając chipsami a na obiad zamawiają pizzę lub hamburgera. Typowa męska kuchnia ma wiele zalet: jest prosta, nie wymaga wyszukanych składników i skomplikowanych działań. Słowem jest praktyczna w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Pewnie więc dlatego potrawa ta przypadła nam bardzo do gustu.

 

Składniki: cukinię, paprykę, cebulę, czosnek i pesto mam zawsze w kuchni. Ponieważ czas przygotowania potrawy jest krótki taki obiad sprawdzi się doskonale podczas wyjątkowo zabieganych dni.

 

Ogromnie ważne jest, aby nie rozgotować warzyw. Jeśli nie będą chrupiące potrawa straci charakter i nie będzie ładnie wyglądać. Jeśli lubicie monochromatyczne połączenia dodajcie do cukinii zieloną paprykę. Jeśli lubicie połączenia bardziej kolorowe wymieszajcie żółtą i czerwoną i pomarańczową paprykę z zieloną cukinią.

 

Składniki:

1 duża cukinia

1 papryka

1 cebula

więcej»

W Europie banan jest znany dopiero od XIX wieku  i mimo tak krótkiej historii na europejskich stołach zyskał on wielu zwolenników, nie tylko dzięki temu, że doskonale smakuje, ale również dzięki bogactwu składników odżywczych. Zawiera między innymi magnez i potas zbawiennie wpływając na nasze serce a także składniki pomagające zwalczyć wysoki poziom cholesterolu.

 

Gdy masz podły nastrój – sięgnij po banana. Owoce te zawierają tryptofan - aminokwas, który organizm przetwarza w serotoninę, czyli hormon szczęścia. Więc szczególnie jesienią „na szczęście" mamy banany.

 

Człowiek uprawia zaledwie 20 z prawie 800 znanych gatunków bananów Poszczególne gatunki bananów mają owoce różniące się wielkością, kształtem, barwą skórki i miąższu oraz zawartością skrobi. Istnieją banany o smaku jabłka, czerwone, a także niejadalne, z których wyrabia się włókna do produkcji papieru i lin.

 

Banany w kuchni mają wszechstronne zastosowanie. W naszej szerokości geograficznej chyba jednak głównie deserowe. Dodajemy je do sałatek, koktajli, ciast. Prawdę mówiąc nigdy nie przepadałam za bananami na ciepło. Ostatnio jednak zrobiłam grillowane banany z brązowym cukrem i lodami. Ten prosty i szybki w wykonaniu deser bardzo mi smakował. Postanowiłam „iść za ciosem" i zrobiłam banany w cieście francuskim i po raz kolejny się nie zawiodłam. Inspirujący przepis znalazłam na blogu arabeskawaniliowa.

 

Składniki:

1 paczka ciasta francuskiego

6 bananów

więcej»

Boczniak w naturze rośnie na pniach drzew. Spotkać go można głównie w lasach na martwym drewnie gatunków drzew liściastych dosłownie na całym świecie, poza Antarktydą, choć jego pierwotną ojczyzną są Chiny.

 

Boczniaki to grzyby o niezwykłych właściwościach zdrowotnych. Dostarczają łatwo przyswajalnego białka, kwasu foliowego, aminokwasów, witamin z grupy B i soli mineralnych. Wykryto w nich także obecność substancji obniżających poziom cholesterolu oraz cukru we krwi. Naukowcy japońscy wykazali, że ekstrakt z boczniaka, może powodować zmniejszanie guzów nowotworowych. Badacze słowaccy natomiast wyizolowali z boczniaka  związek poprawiający odporność organizmu.

 

Do jedzenia najlepsze są młode grzyby. Starsze osobniki są łykowate. Czyszczenie grzybów należy ograniczyć do minimum ponieważ łatwo nasiąkają wodą. Boczniaki można smażyć, piec, są doskonałe jako dodatek do farszu do naleśników i pierogów.

 

Do tej pory boczniaki smażyłam na maśle i podawałam z czosnkiem i koperkiem. Po raz pierwszy decydowałam się na ich upieczenie. Z kilku składników powstała bardzo smaczna, zdecydowana w smaku sałatka.

 

Składniki (na dwie porcje):

250g boczniaków

100g świeżego młodego szpinaku

8 suszonych pomidorów

2 łyżki suszonego tymianku

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony