W czasie wigilii Bożego Narodzenia Polska jest podzielona na część która zjada barszcz czerwony z uszkami i takich którzy jedzą zupę grzybową. W części domów przygotowuje się obie. Są również nieliczne rodziny, które na wieczerzę wigilijną podają zupę rybną. W moim rodzinnym domu na wigilię zawsze była zupa grzybowa z łazankami. Zupę rybną gotowaliśmy z resztek ryb które zostały po przygotowaniu ryby w galarecie. Taki delikatny rybny rosołek z marchewką i kluseczkami zjadały najczęściej dzieci, którym trudno było wytrzymać od śniadania do kolacji.


Zupę rybną kochamy w naszym domu wszyscy więc raz na jakiś czas przygotowuję ją w domu. Lubię taką wypasioną z mnóstwem ryb i innych morskich dodatków, dlatego niestety nie jest ona tania. Jednak naprawdę warto.


Zupę gotuje się w kilku etapach. Najpierw powoli powstaje wywar rybny z mnóstwem warzyw i przypraw. Potem doprawiam zupę pomidorami, papryką a na koniec dodaję ryby, krewetki, ośmiornicę, i gotuję na malutkim ogniu, żeby kawałki ryby się nie rozpadły. Składników zupy jest sporo, ale pracy tak naprawdę niewiele. Żeby było sprawniej przygotowuję wszystkie składniki, żeby w trakcie gotowania tylko dodawać, mieszać i doprawiać. Na samym końcu lubię do zupy dodać sporą garść kolendry ale ponieważ moja rodzina za nią nie przepada najczęściej zastępuję ją koperkiem.


Składniki (5 porcji)
800g różnych rodzajów ryb
20 krewetek
2-3 ugotowane macki ośmiornicy
bulion rybny
„resztki" z filetowania ryb: głowy, korpusy, ości, płetwy, skorupki krewetek
2 marchewki
2 pietruszki
kawałek selera
kawałek pora
1 ząbek czosnku
1 duża cebula
3 listki laurowe
4 ziela angielskie
6-8 ziarenek pieprzu
2 gałązki rozmarynu

więcej»

Poza wszystkimi wspaniałościami, które przygotowujemy na wigilię Bożego Narodzenia nie wyobrażam sobie świątecznego stołu bez mięsa w galarecie. Co roku, mój tata lub ja przygotowujemy tzw. nóżki w galarecie. Ponieważ bardzo lubię dużą ilość mięsa w galarecie zawsze gotuję nóżkę, żeby wygotować dużą ilość kolagenu oraz golonkę, żeby w galarecie było dużo mięsa. Doprawiam zupełnie tradycyjnie – dużą ilością czosnku i majeranku. Podaję z cytryną lub chrzanem i świeżym chlebem. Pycha!


Składniki:
1 nóżka wieprzowa
2 nieduże golonki wieprzowe
1kg marchewki
0,5kg pietruszki
kawałek selera
kawałek pora
pół cebuli
2 łyżki majeranku
2-3 ząbki czosnku
3 ziarenka pieprzu
2 ziarenka ziela angielskiego
1 listek laurowy
sól pieprz

więcej»

Zima i grudzień nieodłącznie wszystkim kojarzą się ze Świętami Bożego Narodzenia, rodzinną atmosferą i korzennym aromatem świątecznych wypieków. RDziś razem z zaczynającym się adwentem i ja zaprosiłam do domu ciepły aromat cynamonowych bułeczek, które cudownie smakują z kubkiem gorącego kakao. Są również doskonałym dodatkiem do szkolnego drugiego śniadania. Włożyłam je do śniadaniówki mojej córki i bardzo żałuję, że nie widziałam jej miny, kiedy otworzyła pudełko z pachnącą zawartością. Myślę że w tym roku cynamonowe bułeczki upiekę jeszcze nie raz.


Składniki:
ciasto:
250g mąki pszennej
7g suchych drożdży
1 jajko
75g brązowego cukru
125ml mleka
40g roztopionego masła
szczypta soli
nadzienie:
70 g masła
20 g cynamonu w proszku
2 łyżki cukru wanilinowego
70g brązowego cukru
3 łyżki skórki z cytryny
cytrynowy lukier

więcej»

Pęczotto i risotto to ostatnio moje ulubione dania. Risotto to danie, które wymaga zaangażowania i wyczucia. Jedna chochelka wywaru za dużo i zamiast risotto mamy rozgotowaną ryżową brejkę. Pod tym względem pęczotto jest łatwiejsze. Nie znam chyba nikogo komu udałoby się rozgotować pęczak Mrugnięcie


Zasada gotowania risotto i pęczaku jest w zasadzie taka sama. Gotujemy powoli dodając chochelka po chochelce gorący wywar aż otrzymamy wspaniałą kremową konsystencję. Ponieważ kasza i grzyby to dobrzy kumple dziś postanowiłam przygotować pęczotto z pieczarkami oraz szpinakiem. Zamiast tradycyjnego dla risotto parmezanu dodałam starty cheddar. Doskonale skomponował się z grzybami kaszą i szpinakiem.


Składniki (2 porcje)
120g pęczaku
1 szalotka
2 ząbki czosnku
0,5kg pieczarek
2 garście młodego szpinaku
4 łyżki startego cheddara
3 spore łyżki masła
2 łyżki pistacji
150ml białego wytrawnego wina
1,5l bulionu warzywnego

więcej»

Jak co roku i na te święta przygotuję tradycyjnego śledzia z cebulką i śledzia w śmietanie z jabłkiem oraz marynowanym ogórkiem. Również jak co roku i teraz przetestuję nowe przepisy na świątecznego śledzia. Na początek proponuję śledzia z porzeczkami oraz uprażonymi orzechami nerkowca. Tłusty śledź doskonale komponuje się z kwaskowymi świeżymi owocami a orzechy przyjemnie chrupią podczas jedzenia. Swoją sałatkę zaostrzyłam niewielką ilością papryczki chili i natką pietruszki. Jeśli lubicie możecie natkę zastąpić kolendrą. Sałatkę podajcie dobrze schłodzoną. Smakuje znacznie lepiej niż tuż po przygotowaniu.


Składniki (2 porcje)
4 filety śledziowe typu matijas
2 garście czerwonej porzeczki
2 łyżki oliwy z oliwek
kawałek papryczki chili
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
pół niedużej cebuli
1 łyżka syropu klonowego
2 łyżki soku z cytryny
garść orzechów nerkowca

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony