Notice: Undefined variable: wX in /home/domowy/public_html/content/model/wrapper.php on line 219
Park Miniatur Latarni Morskich
Ostatnie komentarze
17Lip2015
godz. - 15:49

Park Miniatur Latarni Morskich

Share

O potrzebie wypełnienia czasu dzieciom podczas wakacji i o problemach z realizacją tego zamierzenia pisałam już nie raz. Jestem szczęśliwą mamą dwójki dzieci, które bez dodatkowych bodźców szybko się nudzą i są w stanie wdeptać mnie w piasek na plaży lub trawnik przed domem. Zatem wszędzie gdzie jeżdżę znajduję atrakcje, którymi jestem w stanie wypełnić im czas. Jeśli te atrakcje dodatkowo mogą je czegoś nauczyć, jestem podwójnie zadowolona.

 

W Niechorzu nieopodal plaży powstał Park Miniatur Latarni Morskich z polskiego wybrzeża. Znajdziecie w nim miniatury wszystkich polskich latarni morskich w skali 1:10. Modele wykonane są w niebywałą precyzją i dbałością o szczegóły. Pośród najbardziej znanych latarni w Rozewiu, na Helu czy Krynicy Morskiej można obejrzeć miniaturę latarni Polskiej Stacji Arktycznej im. Henryka Arctowskiego położonej na wyspie Księcia Jerzego w Antarktyce lub latarnię morską Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na wyspie Spitsbergen. Każda latarnia opatrzona jest tabliczka z charakterystyką latarni i ciekawostkami o niej. Największe zainteresowanie moich dzieci wzbudziła bliza. Tym mianem Kaszubi ochrzcili latarnie morskie. Bliza to tzw. latarnia dźwigowa, czyli żuraw z żelaznym koszem węglowym potocznie zwanym kotłem wulkana. Te prymitywne latarnie stosowane były one w Polsce już w XVII i XVIII wieku.

 

Ostatnio w parku pojawiły się również miniatury nie związane bezpośrednio z latarniami morskimi. Obejrzeć można również: replikę armaty z Helu, jednego z najsłynniejszych polskich okrętów podwodnych ORP Orzeł, Latarniowca Adlergrund czy buczek mgłowy z wyspy Kobba Klintar.

 

Całe wybrzeże można „zwiedzić" w 45 minut. Miniatury poustawiane są w estetycznym zadbanym, kolorowym od kwiatów otoczeniu. Widać, ze właścicielom zależy nie tylko na samych modelach ale również na infrastrukturze (duży parking, sklep z pamiątkami, kawiarnia) czy przewodnikach, którzy opowiadają o eksponatach po polsku angielsku lub niemiecku. Sympatycznym pomysłem jest również fakt, że jubilaci w dniu swoich urodzin, po okazaniu dokumentu tożsamości będą mogli zwiedzić Park Miniatur za darmo.

 

 

Komentarze (0)
dodaj komentarz+
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony