Ostatnie komentarze
12Pa2015
godz. - 09:15

„O dwóch takich co ukradli księżyc”

Share

Przedstawienia w Teatrze Rampa stawiają bardzo wysoko poprzeczkę pozostałym teatralnym produkcjom dla dzieci i młodzieży. Są dopracowane w każdym calu. Jeśli do adaptacji powieści, czy scenariusza bierze się pan Cezary Domagała, to można spodziewać się kolejnego fantastycznego wydarzenia. Tak też jest i w tym przypadku. „O dwóch takich..." ma wszystko czego potrzeba przedstawieniu dla dzieci: wartką akcję, wesołych bohaterów, wpadającą w ucho muzykę oraz scenografię, która dopełnia całości a nie odwraca uwagi. Nawet program teatralny w postaci pięknie wydanego folderu z dołączoną płytą z piosenkami przestał być niepotrzebnym gadżetem, na który nie warto wydać nawet złotówki.

 

Czy wiecie, że Teatr Rampa z sukcesem przygotowuje przedstawienia dla dzieci i młodzieży już od 15 lat? Premiera „O dwóch takich..." w Teatrze Rampa odbyła się w Międzynarodowym Dniu Teatru 27 marca 2015 roku. Kiedy tylko nadarzyła się okazja kupienia biletów skorzystałam z niej i moje dzieci po raz kolejny mogły uczestniczyć w przygodach teatralnych bohaterów.

 

Kornel Makuszyński mawiał, że „nie ma ludzi złych, są tylko nieszczęśliwi" i tacy są bohaterowie jego bajek. Zmieniają się pod wpływem przyjaźni i miłości, pokonują trudności i wychodzą cało z opresji. „Panna z mokrą głową", O dwóch takich, co ukradli księżyc", „Awantura o Basię", „Szaleństwa panny Ewy" „Przyjaciel Wesołego Diabła" to cudowna kraina „uśmiechniętych książek". Są piękne, mądre, pełne uniwersalnych wartości ale napisane wiele lat temu stawiają wysokie wymagania współczesnym twórcom przedstawień i filmów. Jak bowiem dostosować powieść do współczesnych realiów, żeby nie zniechęcić tak wymagającej publiczności jak dzieci i młodzież, a jednocześnie, żeby nie zatracić charakteru oryginału.

 

Na te pytanie znają odpowiedź Cezary Domagała wraz z kompozytorem Tomaszem Bajerskim. Stworzyli muzyczny spektakl familijny o przygodach niesfornych, a nawet złośliwych bliźniaków z „miasteczka o skromnej nazwie Zapiecek", którzy opuścili rodzinne strony w poszukiwaniu bogactwa i szczęścia niezwiązanego jednak z żadną uczciwą pracą. Przedstawienie bawi i uczy pokazując, co w życiu tak naprawdę jest ważne. Pójście na skróty nie przynosi pokładanych nadzieli, bycie dobrym i  szlachetnym człowiekiem, choć nie zawsze jest modne, to w efekcie zawsze jest w cenie.

 

W bajkach, kiedy zejdzie się z właściwej ścieżki, los daje drugą szansę by na nią wrócić. I jak się nad tym zastanowić to czy w życiu nie jest podobnie? Tylko czy zawsze tę szansę potrafimy dostrzec i wykorzystać.

 

Przedstawienie okraszone zostało 23 mądrymi i zabawnymi piosenkami, z których na pewno dumny byłby pan Makuszyński. Moje dzieci nucą je do dziś.

 

Polecam gorąco!

Komentarze (0)
dodaj komentarz+
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony