Dawno nie robiłam risotto. Dawno to znaczy już chyba miesiąc Impulsem do przygotowania aromatycznego pysznego grzybowego risotto była truflowa oliwa, którą ze służbowego wyjazdu przywiózł mi mój mąż. Oliwa pochodzi z Toskanii w Włoszech. Podobno w regionie tym zbiera się najlepsze białe i czarne trufle. Polecam ten dodatek, która nadaje się jako ostatni szlif dla klasycznych dań. Bardzo ją lubimy ze świeżym pieczywem i odrobiną soli. Doskonale smakuje z kieliszkiem ulubionego wina. Ja użyłam jej do wykończenia grzybowego risotto. Polecam!
Składniki
200g ryżu arborio
2 szalotki
2 ząbki czosnku
3-4 suszone prawdziwki
500g małych pieczarek
1,5l bulionu warzywnego
200ml białego wytrawnego wina
4 duże łyżki masła
3 łyżki parmezanu
natka pietruszki
oliwa rtuflowa
Suszone grzyby zalej gorącą wodą i zostaw na godzinę. Jedną szalotkę i jeden ząbek czosnku drobno posiekaj i podsmaż na łyżeczce masła. Dodaj pieczarki (kilka najładniejszych odłóż na później). I smaż przez chwilę. Dolej bulion warzywny dodaj namoczone grzyby i gotuj przez 30 minut.
Na patelni roztop 1 dużą łyżkę masła i podsmaż drugą połowę cebuli i czosnku. Dodaj ryż i smaż aż ziarenka zrobią się szkliste. Dodaj wino i gotuj aż całe odparuje. Dodawaj po pół szklanki bulionu grzybowego i gotuj ryż. Przed każdą kolejną porcją bulionu poczekaj aż poprzednia zupełnie się wchłonie. Gotuj dalej risotto przez kolejne 15-18 minut uzupełniając płyn. Pozostałe ładne małe pieczarki usmaż na maśle na złoto. Zdejmij risotto z ognia, odczekaj chwilę, dodaj resztę masła, parmezan, usmażone pieczarki, i wymieszaj. Jeśli potrzeba dopraw solą i pieprzem. Przed podaniem posyp danie parmezanem i natką pietruszki oraz skrop oliwą truflową.
Smacznego!
Spróbuj także:
Risotto z dynią i migdałami
Kokosowe risotto z jabłkami i chrupiącą kruszonką
Cytrynowo-miętowe risotto z łososiem