W 1891 roku Thomas Edison opatentował urządzenie służące do wyświetlania ruchomych obrazów. Było to urządzenie bardzo niedoskonałe, bo przeznaczone dla jednego widza.
Bracia Lumiere kupili aparat Edisona i wprowadzili do niego szereg ulepszeń. O ich wiedzy i kreatywność niech świadczy fakt, że do stworzenia bardziej doskonałego pierwszego aparatu użyli mechanizmu z maszyny do szycia. 28 grudnia 1895 w Salonie Indyjskim przy bulwarze Kapucynów w Paryżu bracia zorganizowali swoją pierwszą publiczną projekcję filmu (nosił on tytuł Wyjście robotników z fabryki) a obejrzało go 35 osób. Od tego czasu było już tylko lepiej. Dziś do kina możemy iść w dowolnym momencie i jedyny problem jaki często mamy to wybór repertuaru.
Kino Pionier w Szczecinie jest jednym z najstarszych działających nieprzerwanie w tym samym miejscu kin na świecie. Niepewny jest rok jego założenia. Według oficjalnych dokumentów kino działa od 26.09.1909 roku, inne potwierdzają jego jeszcze dłuższą historię - od 1907 roku.
Założycielem kina był Otto Blauert, rok później przejął je Albert Pietzke. Od 1999 roku współwłaścicielami są: Jerzy Miśkiewicz oraz Wacław Szewczyk. Kino kilka razy zmieniało nazwę. Początkowo funkcjonowało jako Helios, później, do 1945, nosiło nazwę Welt-Theater. Od grudnia 1945 r. do grudnia 1950 r. działało jako Odra (później nazwę kina zmieniono na Pionier). Pierwszym wyświetlanym po wojnie filmem był Iwan Groźny w reż. Siergieja Eisensteina.
Kino znajduje się w centrum miasta, przy al. Wojska Polskiego 2 − przed II wojną światową Falkenwalder Straße 2.
W 2005 roku wydany został certyfikat Księgi Rekordów Guinessa poświadczający, że Pionier jest najstarszym kinem na świecie. Trzy lata później tytuł ten przypadł działającemu od 1908 roku Korsør Biograf Teater w duńskim mieście Korsør. Aktualnie za najdłużej działające kino uznawane jest otwarte w 1902 roku (pierwsza projekcja miała miejsce w roku 1905) L'Idéal Cinéma – Jacques Tati we francuskiej miejscowości Aniche.
Nawet remont w 2002 roku oraz wyposażenie kina w nowoczesne urządzenia nie pozbawił go uroku. Obecnie Pionier posiada dwie sale projekcyjne. "Sala Główna" jest większa i tradycyjna w wystroju. Sala "Kiniarnia" to połączenie kina i kawiarni w stylu retro. Filmy ogląda się tu przy stolikach, a obok znajduje się bar, w którym można zamówić m.in. kawę, herbatę lub wino i poczytać czasopisma filmowe. Filmy w sali "Kiniarnia" odtwarzane są ze starego projektora. Dodatkową atrakcją są filmy nieme wyświetlane przy dźwiękach pianina z 1898 roku.
Niezależnie od tych zapisów możemy być dumni, że mimo rozwoju wielkich kompleksów kinowych z wieloma salami, popcornem i gazowanymi napojami w wiadrach zamiast kubeczków, takie niezwykłe kino nadal istnieje. Kino ma również swoją ugruntowaną pozycję na mapie kinematografii. Pionier został przyjęty do prestiżowej sieci Europa Cinemas oraz sieci Kin Studyjnych. Jego główny repertuar to ambitne kino europejskie, azjatyckie, południowo-amerykańskie.