17Kwi2019

W moim domu mazurek na kruchym spodzie jest obowiązkowym wielkanocnym wypiekiem. O dziwo mniej ze względu na smak a bardziej dlatego, że dzieci czekają na ozdabianie ciasta. To trochę taki odpowiednik pierniczków przed Bożym Narodzeniem. Najczęściej robię mazurka z polewą karmelową. Żeby nie był tak bardzo słodki pod karmel nakładamy cienką warstwę powideł śliwkowych.


Dziś proponuję inną wersję tego popularnego wielkanocnego ciasta. Kruche migdałowe ciasto przykryłam kremem z serka mascarpone z białą czekoladą i odrobiną cytryny. Do tego cała masa owoców. Ciasto wygląda zjawiskowo i zapewniam, że jeszcze lepiej smakuje.


Składniki:
ciasto:
200g mąki
50g mielonych migdałów
175g zimnego masła
2 spore łyżeczki cukru pudru
szczypta soli
krem
250g mascarpone
100g białej czekolady
1 łyżeczka esencji cytrynowej
owoce

więcej»

Żurek, biały barszcz czy barszcz czerwony koniecznie doprawione chrzanem i z kiełbasą i jajkiem są nieodłącznym elementem wielkanocnego menu. W moim rodzinnym domu zawsze na wielkanocnym stole był barszcz czerwony. Żurek też bardzo lubimy, ale tradycja zobowiązuje, dlatego tę drugą zupę przygotowuję albo na drugi dzień świąt albo bez okazji, żeby zrobić rodzinie i sobie przyjemność.


Jeśli macie czas przygotujcie zakwas na żurek samodzielnie. Nie wymaga to nadzwyczajnych umiejętności. W szerokim czystym słoju umieść 100g mąki żytniej, z jednym zgniecionym ząbkiem czosnku, kilkoma ziarenkami ziela angielskiego, kilkoma listkami laurowymi, kawałkiem skórki z dobrego razowego chleba i około 1 litrem letniej wody. Przykryj ściereczką i odstaw na 5 dni. Jeśli nie macie czasu skorzystajcie z gotowego zakwasu.


Składniki:
2 marchewki
2 pietruszki
0,5kg zimniaków
kawałek selera
kilka suszonych grzybów
3 ziela angielskie
3 ziarenka pieprzu
2 liście laurowe
0,5l zakwasu na żurek
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 łyżka masła
300g kiełbasy
2 łyżki majeranku
100ml śmietanki
2 łyżki chrzanu
4 jajka
sól, pieprz
natka pietruszki

więcej»

Babki obok mazurków i serników są najbardziej powszechnymi ciastami pieczonymi w Polsce na wielkanocny stół. Najczęściej lukrowane są jednocześnie ozdobą i cieszą nasze podniebienia. Tym razem chciałaby zaproponować Wam popularną babkę – zebrę waniliowo-czekoladową. Sekret tego ciasta polega na tym aby nakładać do foremki dwie masy ciemną i jasną na przemian i rzecz jasna ich nie mieszać. Im cieńsze warstwy będziecie nakładać tym więcej paseczków będzie miało ciasto. Wygląda naprawdę dekoracyjnie i nawet zapracowana gospodyni może sobie na nią pozwolić. Przygotowanie to tylko chwila, składniki zupełnie podstawowe a efekt zachwyca. Spróbujcie sami!


Składniki:
210g mąki
120g brązowego cukru
80ml oleju
250ml mleka
1 łyżka kakao
1 łyżeczka esencji waniliowej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżka octu jabłkowego
polewa czekoladowa

więcej»

Uwielbiam ten moment, kiedy szparagi są w ciągłej sprzedaży. Zjadamy jeden pęczek i prawie następnego dania kupuję kolejny. Bardzo lubimy szparagi. Szczególnie te zielone, gotowane na parze, pieczone, podsmażane, na śniadanie, obiad i kolację W tym roku zaczęliśmy szparagową przygodę parę dni temu z pistacjowo-cytrynową kruszonką. Tym razem przyszła kolej na kaszotto. Zielone szparagi z suszonymi pomidorami i pistacjami są doskonałymi dodatkiem do kaszy.


Pomysł na danie pochodzi z kulinarnej strony Lidla. Przygotowałam je po swojemu i doprawiłam nieco inaczej. W oryginalnym przepisie jest komosa. Ja dodałam kaszę bulgur. A Wy dodajcie tą którą lubicie najbardziej. Myślę, że doskonały będzie do tego pęczek. Trzeba wydłużyć jedynie czas gotowania.


Składniki (2 porcje)
pęczek zielonych szparagów
100g kaszy bulgur
kilka pomidorów suszonych z oleju
pół cebuli
2 ząbki czosnku
pół papryczki chili
1 łyżeczka masła
kilka gałązek świeżego tymianku
1 łyżka skórki z cytryny
pistacje
parmezan
sól, pieprz

więcej»

Wiosna zobowiązuje. Warto pozbyć się nagromadzonych zapasów tłuszczyku, żeby potem bez stresu włożyć letnie dopasowane kreacje. Trudno przecież latem ukrywać zimowe grzeszki pod obszernymi swetrami. Dlatego zaczynamy od razu, na początek najlepiej od kolacji. Dbanie o linię nie musi oznaczać samych wyrzeczeń. Przygotujcie więc lekką kolorowa sałatkę z tego co lubicie. Majonez zastąpcie lekkim sosem lub jogurtem. Jednocześnie będzie i ładnie i smacznie i zdrowo.


Ja jedną z pierwszych wiosennych sałatek przygotowałam ze szpinaku, pieczonych buraków, sera feta i pomarańczy. Sos z oliwy i soku z pomarańczy oraz pestki słonecznika, były do niej doskonałymi dodatkami.


Składniki (2 porcje)
3 garście szpinaku
2 nieduże buraki
120g fety
1 duża pomarańcza
3 łyżki pestek słonecznika
2 łyżki oliwy
sól, pieprz

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony