Od wieków seler znany jest jako lek na reumatyzm, wysokie ciśnienie i polecany na wzmocnienie układu nerwowego. Ponieważ seler naciowy i korzeniowy należą do najmniej kalorycznych warzyw są składnikiem prawie każdej diety odchudzającej. Dodatkowo seler zawiera dwa razy więcej witaminy C niż cytrusy, naturalną witaminę B, kwas foliowy i witaminę PP. Posiada wiele prozdrowotnych właściwości: oczyszcza organizm z toksyn, pobudza przemianę materii, obniża ciśnienie tętnicze. W mojej kuchni seler naciowy wykorzystuję głównie do przygotowania koktajli i jako składnik sałatek. Seler korzeniowy jest niezastąpionym składnikiem moich zup jarzynowych a także czasami przygotowuję z niego pasztet.


Tym razem użyłam bulwy selera do przygotowania zupy krem z dodatkiem ziemniaka, pora i ... jabłka. Ten ostatni zaskakujący składnik powoduje, że zupa jest lżejsza i ma lekko kwaskowy owocowy posmak.


Przepis na zupę pochodzi ze strony www.jadlonomia.pl.


Składniki:
1 duża bulwa selera
biała część pora
1 ziemniak
1 jabłko
2 l bulionu warzywnego
250ml mleka
3-4 łyżki oleju
2 liście laurowe
1 ziele angielskie
½ łyżeczki majeranku
½ łyżeczki lubczyku
sól, pieprz

więcej»

Już od dawna obiecywałam sobie, że zrobię odwrócone ciasto z ananasem. Piękny ananas, którego udało mi się kupić przypomniał mi o obietnicy. Niewiele brakowało, a z ciasta byłyby przysłowiowe nici ponieważ ananas był tak słodki i pyszny, że ledwo opanowałam się, żeby całego nie zjeść na surowo.


Odwrócone ciasto jest niezwykłe. Chwilę po wyjęciu z piekarnika mocno pachnie karmelem i ananasem a na wierzchu jest cudowna chrupiąca karmelowa skorupka. Jeśli nie zjecie całego ciasta na raz i zostanie coś na następny dzień poznacie drugie oblicze odwróconego ciasta. Jest bardzo wilgotne, mocno ananasowe z karmelowym posmakiem, choć skorupka nie jest już taka chrupiąca. Przyznam, że nam ta druga wersja smakowała dużo bardziej.


Składniki (tortownica 24cm):
30g masła
100g brązowego cukru
1 świeży ananas
ciasto:
100g brązowego cukru
240g mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
pół łyżeczki sody oczyszczonej
100g masła
2 jajka
125ml mleka
1 łyżeczka esencji waniliowej
pół łyżeczki esencji migdałowej
szczypta soli
3 łyżki płatków migdałowych

więcej»

Śniadanie powinno być najważniejszym posiłkiem dnia. W ciągu tygodnia czasem o to ciężko. Wiedzą to szczególnie Ci, którzy wstają na ostatnią chwilę i w biegu wypijają filiżankę kawy. W weekendy, kiedy jest trochę więcej czasu można pokusić się o celebrowanie śniadania. Można nacieszyć się towarzystwem kogoś bliskiego, wspólnym gotowaniem i niespiesznym jedzeniem. Bardzo lubimy takie leniwe poranki.


Dziś propozycja śniadaniowego omletu z zielonym groszkiem i wędzonym łososiem. Ten zestaw lubi szczególnie moja córka. Łososia można pominąć lub zastąpić go np. wędzoną szynką.


Składniki (na 1 duży omlet)
3 jajka
3 łyżki mleka
2 łyżki parmezanu
4 łyżki ugotowanego zielonego groszku (może być z puszki)
1 łyżka klarowanego masła
100g wędzonego łososia
dowolna sałata
pomidorki koktajlowe
2 łyżki kaparów
2 łyżki szczypiorku

więcej»

Parę tygodni temu doceniłam wyrafinowany smak sałatki z absolutnie minimalną ilością składników. Pieczone rzodkiewki z minimalną ilością przypraw, płatkami migdałów i natką pietruszki zrobiły u nas w domu furorę. Goszczą na stole często jako przekąska lub lekka kolacja. Można je przygotować niezależnie od pory roku. Rzodkiewki zupełnie dobrej jakości można od paru lat kupić przez cały rok.


Dziś moja propozycja prostej sałatki z pieczonej marchewki. W sałatkach które lubię musi być coś miękkiego, coś chrupiącego, coś słodkiego, ostrego i lekko kwaśnego. Sałatka z pieczonej marchewki dokładnie taka jest. Marchew, owoc granatu, papryczka chili i prażone orzechy nerkowca to kompozycja doskonała.


Składniki (2 porcje):
6 marchewek
granat
pół papryczki chili
1 ząbek czosnku
3 łyżki posiekanej natki pietruszki
garść orzechów nerkowca
łyżeczka kuminu
łyżeczka tymianku
4 łyżki oliwy
sól

więcej»

Warstwowe desery dają mnóstwo możliwości. Można przygotować danie, które jednocześnie jest słodkie i kwaskowe, miękkie i chrupiące. No i wyglądają niezwykle dekoracyjnie. Nie jest to bez znaczenia biorąc pod uwagę fakt, że najpierw jemy oczami. W zależności od pory roku dodaję do nich różne owoce.


Dziś dostałam piękne dojrzałe persymony. Owoc kaki zwany również persymoną albo szaronem jest bogatym źródłem witamin A, C i błonnika. Jest zatem doskonałym składnikiem dań w okresie zimy, kiedy nasz organizm szczególnie potrzebuje witaminowego wsparcia. Dziś chrupiącym składnikiem w moim deserze były mocno migdałowe ciasteczka cantuccini, te włoskie specjały rodem z Toskanii są wyjątkowo chrupiące ponieważ piecze się je dwa razy. Moje dzieci je uwielbiają. Jeśli nie macie cantuccini użyjcie innych ciasteczek lub musli.


Składniki (4 porcje)
8 ciasteczke cantuccini
300g jogutru naturalnego
1 łyżeczka cukru pudru
1 łyżeczka cukru waniliowego
2 persymony
50ml soku z pomarańczy
owoc granatu
4 łyżki płatków migdałowych

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony