Ostatnie komentarze

Chorizo to moja ulubiona paprykowa kiełbasa. Ta tradycyjna hiszpańska kiełbasa robiona jest z wieprzowiny. Ma mocny zapach i paprykowy smak, który trudno pomylić z czymś innym. Charakterystyczną cechą chorizo jest jej główna przyprawa: słodka wędzona czerwona papryka.


Dziś przygotowałam ciekawe kaszotto w meksykańskim stylu właśnie z tą pyszną aromatyczną kiełbasą. Po raz pierwszy połączyłam również dwa rodzaje kaszy: niepaloną kaszę gryczaną oraz drobną kaszę jęczmienną. Danie było naprawdę pyszne i sycące ale dosyć lekkie. Polecam.


Składniki (4 porcje)
100g niepalonej kaszy gryczanej
100g kaszy jęczmiennej
200g chorizo
1 mała cebula
3 ząbki czosnku
1 papryczka chili
1 puszka czerwonej fasoli
4 łyżki szczypiorku
1 łyżka masła
150ml wytrawnego białego wina
750ml bulionu
cytryna

więcej»

Bardzo lubię mięso z królika. Zazwyczaj miałam z nim jednak problem. Nie znalazłam na niego w pełni satysfakcjonującego przepisu. Robiłam wprawdzie pysznego królika w śmietanowo-grzybowym sosie z warzywami, ale im na dworze jest cieplej tym mniejszą mam ochotę na takie pełne dania. Postanowiłam nie szukać przepisów zaeksperymentować i pójść na żywioł. Mgliste pojęcie o efekcie dania miałam ale reszta „urodziła się" w trakcie gotowania. Eksperyment przerósł oczekiwania. Danie wyszło pyszne aromatyczne i znacznie lżejsze niż robione według poprzedniego przepisu. Doskonale smakowało z młodymi ziemniakami z koperkiem. Polecam gorąco.


Składniki (4 porcje)
4 porcje mięsa z królika
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 papryczka chili
kawałek świeżego imbiru
1 łyżeczka papryki w proszku
pół łyżeczki kuminu
2 gałązki rozmarynu
100ml brandy
250ml bulionu
2 garście suszonej żurawiny
1 puszka ciecierzycy
3 łyżki posiekanej natki pietruszki
1 łyżeczka masła
1 łyżka oliwy
sól, pieprz

więcej»
27Maj2020

Właściwie to nie wiem, czy danie to powinno nazywać się omlet z boczniakami czy boczniaki z omletem, ale danie w takie proporcji zażyczył sobie mój mąż. Na początku tradycyjnie chciałam połączyć masę omletową z grzybami i dopiero wszystko usmażyć. Moja propozycja nie znalazła jednak uznania. Podobno w takim daniu traci się doskonały smak boczniaków. Coś w tym jest. Kolejną wersją miał być omlet i położone na niego usmażone boczniaki. Ta wersja mnie z kolei nie przypadła do gustu. Tą drogą powstał pokrojony omlet z boczniakami. Danie jest proste ale niezwykłe w formie przez co podwójnie pyszne. Jeśli lubicie grzyby z pewnością przypadnie Wam do gustu. Polecam.


Składniki:
250g boczniaków
3 jajka
4 łyżki posiekanego szczypiorku
3 łyżki 30% śmietanki
1 cebula
2 ząbki czosnku
pół papryczki chili
2 łyżeczki masła klarowanego
sól, pieprz

więcej»

Wiem, że człowiek najpierw je oczami. Danie powinno ładnie a przynajmniej estetycznie wyglądać nawet kiedy gotujemy tylko dla siebie. Oczywiście nie mówię tu o sytuacji #jestemjużspóźniona, kiedy łapiemy w rękę cokolwiek i gonimy czas w nadziei, że da się złapać. Oby takich dni nie było zbyt wiele, bo jedzenie byle czego i w pośpiechu raczej nam nie służy.


Składniki mojego dzisiejszego dania to klasyka zwykłego domowego obiadu: kasza jęczmienna, mięso z indyka i brokuł. Podałam je jednak w postaci obiadowej sałatki na ciepło z granatem, szczypiorem i orzechami nerkowca. W ten sposób nudny codzienny obiad zmienił się w eleganckie sympatyczne danie, przy którym nie marudził nawet mój syn. Przyznacie, że danie to doskonale nadaje się na lunch w pracy i nawet zapakowane w słoik lub pudełko, będzie równie dobrze smakować i wyglądać.


Składniki (2 porcje)
100g kaszy jęczmiennej
400g mięsa z indyka
1 nieduży brokuł
granat
orzechy nerkowca
posiekany szczypiorek
pół cebuli
1 ząbek czosnku
papryczka chili
1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku
1 łyżeczka rozmarynu
1 łyżeczka tymianku
sól, pieprz
2 łyżki oleju
cytryna

więcej»

Przed kwarantanną zaopatrzeniem naszej domowej spiżarni i lodówki zajmowałam się tylko ja. Teraz czasami zakupy robię ja a czasem mój mąż. Któregoś dnia nie dogadaliśmy się, kto i co kupuje i w kuchni wylądowała prawie przemysłowa ilość świeżej papryki. Żeby się nie zepsuła zanim damy radę ją zjeść postanowiłam przerobić ją na zupę. Tak powstała zupa krem z czerwonej papryki. Mocna, ostra i aromatyczna za sprawą rozmarynu i tymianku wpasowała się idealnie chłodniejszą aurę za oknem. Moje dzieci bardzo lubią groszek ptysiowy dlatego z tym dodatkiem podałam zupę. Możecie zrobić do niej również grzanki lub podać ją z pestkami lub posiekanymi orzechami.


Składniki (4 porcje):
4 duże czerwone papryki
1 cebula
1 ząbek czosnku
1 papryczka chili
1 łyżka masła
11 bulionu
250ml 18% śmietanki
1 puszka mleczka kokosowego lub serka ricotta
2 łyżki szczypiorku
1 łyżeczka rozmarynu
1 łyżeczka tymianku
sól i pieprz

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony