Ostatnie komentarze

Ciekawe czy jest coś czego nie można dodać do śledzi? Może poza mięsem nie znalazłam nic takiego. Śledzie z cebulą, owocami, warzywami, ziołami, przyprawami – właściwie zawsze można składniki tak skomponować, żeby stworzyć nowe pyszne danie. W ubiegłym roku odkryciem były śledzie w pomarańczowo-żurawinowej zalewie. W tym roku będą to chyba pikantne śledzie z marynowanymi pieczarkami. Są dokładnie takie jak lubię, trochę słodkie trochę ostre, trochę kwaskowe – słowem pyszne! Smakowały nie tylko mnie. Następnym razem muszę zrobić znacznie większą ilość, bo tę porcję prawie w całości zjadła moja córka – największy rodzinnym fan śledzi.
Składniki:
4 filety śledziowe typu matijas
papryczka chili
1 mała czerwona cebula
2 łyżki soku z cytryny
2 łyżki syropu klonowego
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
10-12 marynowanych pieczarek
3-4 łyżki oliwy

więcej»

W Austrii i Niemczech z okazji adwentu pieczone są migdałowo waniliowe rogaliki – półksiężyce. Chrupiące i pachnące zapowiadają zbliżające są święta i wspaniale smakują niekoniecznie zresztą w czasie adwentu. W tym roku odeszłam trochę od tradycyjnych kruchych ciasteczek i zrobiłam migdałowe ciasteczka bez mąki. Wyglądają i smakują trochę jak tradycyjne florentynki, ale dodatek śmietanki powoduje że mają trochę bardziej „kremowy" smak i aksamitną konsystencję. Nie oblewam ich też tak jak florentynki czekoladą, są przez to lżejsze i zjada się je z mniejszymi wyrzutami sumienia.


Składniki:
100g płatków migdałowych
100g migdałów pokrojonych w słupki
70g mielonych migdałów
150g suszonych żurawin
175g cukru
75g masła
150ml 30% śmietanki

więcej»

W czasie wigilii Bożego Narodzenia Polska jest podzielona na część która zjada barszcz czerwony z uszkami i takich którzy jedzą zupę grzybową. W części domów przygotowuje się obie. Są również nieliczne rodziny, które na wieczerzę wigilijną podają zupę rybną. W moim rodzinnym domu na wigilię zawsze była zupa grzybowa z łazankami. Zupę rybną gotowaliśmy z resztek ryb które zostały po przygotowaniu ryby w galarecie. Taki delikatny rybny rosołek z marchewką i kluseczkami zjadały najczęściej dzieci, którym trudno było wytrzymać od śniadania do kolacji.


Zupę rybną kochamy w naszym domu wszyscy więc raz na jakiś czas przygotowuję ją w domu. Lubię taką wypasioną z mnóstwem ryb i innych morskich dodatków, dlatego niestety nie jest ona tania. Jednak naprawdę warto.


Zupę gotuje się w kilku etapach. Najpierw powoli powstaje wywar rybny z mnóstwem warzyw i przypraw. Potem doprawiam zupę pomidorami, papryką a na koniec dodaję ryby, krewetki, ośmiornicę, i gotuję na malutkim ogniu, żeby kawałki ryby się nie rozpadły. Składników zupy jest sporo, ale pracy tak naprawdę niewiele. Żeby było sprawniej przygotowuję wszystkie składniki, żeby w trakcie gotowania tylko dodawać, mieszać i doprawiać. Na samym końcu lubię do zupy dodać sporą garść kolendry ale ponieważ moja rodzina za nią nie przepada najczęściej zastępuję ją koperkiem.


Składniki (5 porcji)
800g różnych rodzajów ryb
20 krewetek
2-3 ugotowane macki ośmiornicy
bulion rybny
„resztki" z filetowania ryb: głowy, korpusy, ości, płetwy, skorupki krewetek
2 marchewki
2 pietruszki
kawałek selera
kawałek pora
1 ząbek czosnku
1 duża cebula
3 listki laurowe
4 ziela angielskie
6-8 ziarenek pieprzu
2 gałązki rozmarynu

więcej»

Poza wszystkimi wspaniałościami, które przygotowujemy na wigilię Bożego Narodzenia nie wyobrażam sobie świątecznego stołu bez mięsa w galarecie. Co roku, mój tata lub ja przygotowujemy tzw. nóżki w galarecie. Ponieważ bardzo lubię dużą ilość mięsa w galarecie zawsze gotuję nóżkę, żeby wygotować dużą ilość kolagenu oraz golonkę, żeby w galarecie było dużo mięsa. Doprawiam zupełnie tradycyjnie – dużą ilością czosnku i majeranku. Podaję z cytryną lub chrzanem i świeżym chlebem. Pycha!


Składniki:
1 nóżka wieprzowa
2 nieduże golonki wieprzowe
1kg marchewki
0,5kg pietruszki
kawałek selera
kawałek pora
pół cebuli
2 łyżki majeranku
2-3 ząbki czosnku
3 ziarenka pieprzu
2 ziarenka ziela angielskiego
1 listek laurowy
sól pieprz

więcej»

Jak co roku i na te święta przygotuję tradycyjnego śledzia z cebulką i śledzia w śmietanie z jabłkiem oraz marynowanym ogórkiem. Również jak co roku i teraz przetestuję nowe przepisy na świątecznego śledzia. Na początek proponuję śledzia z porzeczkami oraz uprażonymi orzechami nerkowca. Tłusty śledź doskonale komponuje się z kwaskowymi świeżymi owocami a orzechy przyjemnie chrupią podczas jedzenia. Swoją sałatkę zaostrzyłam niewielką ilością papryczki chili i natką pietruszki. Jeśli lubicie możecie natkę zastąpić kolendrą. Sałatkę podajcie dobrze schłodzoną. Smakuje znacznie lepiej niż tuż po przygotowaniu.


Składniki (2 porcje)
4 filety śledziowe typu matijas
2 garście czerwonej porzeczki
2 łyżki oliwy z oliwek
kawałek papryczki chili
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
pół niedużej cebuli
1 łyżka syropu klonowego
2 łyżki soku z cytryny
garść orzechów nerkowca

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony