Ostatnie komentarze

Bez śledzi wielu z nas nie wyobraża sobie wigilijnego stołu. Możemy je przygotować tradycyjnie z cebulą, na ciepło z suszonymi śliwkami albo w postaci sałatki. Wybierzcie swoją ulubioną wersję słodką, ostrą lub wytrawną.


Podajcie je niekonwencjonalnie w niedużych pucharkach lub w malutkich miseczkach z ciasta francuskiego. Danie będzie ozdobą wigilijnego stołu, sylwestrowej kolacji lub doskonałą propozycją na spotkanie ze znajomymi.


Dziś propozycja mojego zestawu sałatek. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Jedna jest bardziej ostra z ananasem, druga kwaskowa z ogórkiem kiszonym a trzecia słodka z żurawinami.


Składniki (dla dwóch osób):
6 miseczek z ciasta francuskiego
Sałatka 1
100g filetów śledziowych
5 plastrów ananasa z puszki
pół papryczki chili
2 łyżki siekanego szczypiorku
2 łyżki majonezu
2 łyżki soku z ananasa

więcej»

Zgodnie z tradycją na wigilijnym stole mogą znaleźć się postne zupy: barszcz czerwony z uszkami lub kołdunami, zupa grzybowa lub zupa rybna. Mimo tego, że post w trakcie wieczerzy wigilijnej jest od jakiegoś czasu jest jedynie tradycją to nie wyobrażam sobie podania na stół tego dnia golonki czy żurku z białą kiełbasą.


Autorem zupy rybnej w naszym domu jest mój tata, który od zawsze zajmuje się przygotowaniem świątecznego karpia i przy okazji gotuje zupę. Ja na Wigilię przygotowuję zawsze zupę grzybową. Od paru lat gotuję ją według przepisu mamy mojego męża i wszyscy zgodnie twierdzimy, że nie ma lepszej. Pojawia się na stole wyłącznie na święta Bożego Narodzenia więc tym bardziej jest wyjątkowa. W Wigilię zawsze gościmy całą rodzinę, więc zupy musi być dużo. Gotuję ją w swoim największym 5 litrowym garnku a i tak zupa znika, jeśli nie w Wigilię to w pierwszy dzień świąt. Dodajemy do niej łazanki, ale jest tak pełna aromatu i gęsta że doskonała będzie również z kromką chleba.


Składniki:
8-10 dag suszonych grzybów (podgrzybków lub/i borowików)
3 marchewki
3 pietruszki
kawałek pora
2 listki laurowe

więcej»

Makowiec, zwany również struclą z makiem to tradycyjne ciasto podawane po wieczerzy wigilijnej. Składa się z drożdżowego lub kruchego ciasta zawijanego z masą makową. Przygotowanie tradycyjnego zawijanego makowca był zawsze dla mnie niedoścignioną sztuką opanowaną do perfekcyji przez siostrę mojego taty. Ugotowany i osączony mak był mielony w maszynce do mięsa, łączony z orzechami, miodem i rodzynkami. Mój kuzyn, który co roku przygotowywał mak, tradycyjnie próbował oszukać ciocię i mielił mak dwukrotnie a nie trzykrotnie. Nie pamiętam już, czy cioci dawała się oszukać czy nie, ale żarty przy stole pamiętam do dziś.


Według ludowych wierzeń mak spożywany w wigilię Bożego Narodzenia miał zapewniać szczęście rodzinie. W tradycji chrześcijańskiej mak jest symbolem urodzaju, płodności oraz spokojnego snu.


W swoim dorosłym gospodarstwie nie próbowałam jeszcze robić zawijanego makowca. Brak czasu przed świętami zmusza mnie do kupowania gotowej masy makowej. Nie jest idealna, ale smakuje całkiem nieźle. Używam jej do zrobienia łatwiejszej wersji makowca, którą chciałabym wam dziś zarekomendować.


Składniki:
1 puszka masy makowej
4 jajka

więcej»

Dziś propozycja którą watro sobie zachować i wykorzystać przed świętami Bożego Narodzenia. Obok śledzików z cebulą i innych pysznych rybno kapuścianych dań będzie ozdobą świątecznego stołu. Sałatka z musztardą francuską jest słodko winna, śledzie słonawe a buraki słodkie i chrupiące. Wszystkie zmysły pokochają to danie.


Sałatka ta ma jeszcze jedną zaletę: wszystkie składniki można przygotować wcześniej. Upieczone buraki cierpliwie poczekają w lodówce do następnego dnia a śledziki w musztardowym sosie najlepiej smakują następnego dnia. To jest ważne w szaleństwie przedświątecznych przygotowań.


Składniki:
3 buraki
200g śledzi matjas
½ cytryny
1 jabłko
2 ogórki konserwowe
1 cebula dymki z zieloną częścią
3 łyżki majonezu
1 łyżeczka musztardy francuskiej
3 łyżeczki masła
1 łyżka oliwy
garść natki z pietruszki
2 łyżeczki miodu
gałązki koperku

więcej»

Każdemu młodemu człowiekowi rozpoczynającemu swoją zawodową karierę życzę takiej szefowej, jaką ja spotkałam na swojej drodze. I tak naprawdę nie ma znaczenia, czy będzie to praca w korporacji, państwowej, czy prywatnej firmie. Ważne jest, aby człowiek na menadżerskim stanowisku potrafił stworzyć zgrany zespół, motywować do pracy, jednocześnie roztaczając pozytywną atmosferę. Taką osobą była moja pierwsza szefowa.

 

To ona przynosiła na świąteczne spotkania w pracy sernik - puszysty, smakowity i zawsze udany. Zdradziła mi przepis na to ciasto. Jakość gotowego ciasta najbardziej zależy od rodzaju dodanego sera. Nie może być zbyt kwaśny lub zbyt luźny, bo otrzymacie piękny ... zakalec. Dziś już nie ma naszego zespołu, ludzie rozjechali się po świecie, ale przepis nadal mam. Jeśli nie pomylę się lub nie zapomnę, że wstawiłam ciasto do piekarnika ;-), wychodzi bez zarzutu.

 

Składniki:

1kg białego twarogu na sernik

250g cukru

4 jajka

50g cukru waniliowego

1 opakowanie budyniu waniliowego bez cukru

150g masła

garść rodzynek

garść posiekanych suszonych moreli

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony