Ostatnie komentarze

Wbrew nazwie i dzisiejszej aurze za oknem wpis nie będzie o pogodzie.


Przepis drożdżowe bułeczki z nadzieniem z kiszonej kapusty dostałam od dobrego ducha naszego domu. Pani Ania zwana przez moje dzieci babcią przynosiła nam różne smakołyki: pierogi ruskie, ciasta i kapuśniaczki właśnie. Nadzienie do tych małych bułeczek możecie zrobić wegetariańskie tylko z kapusty z dodatkiem cebulki albo z dodatkiem kiełbasy lub boczku. Smakują doskonale na ciepło, jako dodatek do barszczu czerwonego, ale są równie pyszne na zimno. Wierzch bułeczek posypcie przyprawą, którą lubicie najbardziej: makiem, sezamem lub kminkiem.


Składniki:
farsz:
0,5 kg kapusty kiszonej
1 duża cebula
2 łyżki masła
1 liść laurowy
2 ziarenka ziela angielskiego
2 ziarenka pieprzu
1 łyżeczka kminku
200g kiełbasy lub wędzonego boczku

więcej»

Hummus to typowy składnik kuchni krajów Bliskiego Wschodu. Jego historia sięga tysięcy lat wstecz. Humus to rodzaj przystawki, pasty przygotowanej z ciecierzycy, pasty sezamowej, oliwy, czosnku i soku z cytryny. Używany jest zarówno jako pasta do chlebków pita lub jako dodatek do mięs lub warzyw.


Ja pasę z ciecierzycy robię w dwóch wersjach. Albo zwykłą wyłącznie z podstawowych składników albo z dodatkiem suszonych pomidorów. Możecie dodać do niej natkę z pietruszki lub koperek wtedy pasta nabierze miłego dla oka zielonego koloru. U mojego syna w przedszkolu panie, próbują wprowadzić dziecięcy humus jako dodatek do podwieczorkowych kanapek. Niestety, jak na razie, bez powodzenia, a szkoda bo to doskonałe źródło magnezu, fosforu i żelaza.


Robienie pasty możecie zacząć od zrobienia pasty sezamowej. Należy uprażyć sezam (zeszklić go na patelni nie dopuszczając do zbrązowienia, bo pasta będzie gorzka w smaku) i następnie zmiksować na pastę z dodatkiem oleju. Ja idę trochę na skróty i miksuję uprażony sezam od razu z cieciorką.


Wersja 1
Składniki:
puszka cieciorki
3 łyżki ziaren sezamu
2 łyżki oleju
ząbek czosnku
łyżeczka soku cytryny
sól pieprz

więcej»

Dziś moja wersja norweskiego deseru Tilslørte Bondepiker. W dosłownym tłumaczeniu jego nazwa oznacza "dziewczęta chłopskie w welonie". W Szwecji jest on znany jako Änglamat.


Jest to warstwowy przysmak składający się z duszonych jabłek (można je zastąpić również na przykład śliwkami), warstwy bitej śmietany, chrupiącej warstwy podsmażonej na maśle bułki tartej, kolejnej warstwy bitej śmietany i cieniutkiej warstwy z okruszków na górze.


W moje wersji bułkę tartą zastąpiłam pokruszonymi owsiano orzechowymi ciasteczkami. Na wierzch zamiast kolejnej warstwy bitej śmietany nałożyłam waniliowe lody.


Tradycyjne deser podaje się w przezroczystych szklanych miseczkach, pucharkach lub szklankach, tak aby podkreślić jego efektowny wygląd.


Trzeba pamiętać, że deser ten trzeba przygotować tuż przed podaniem, żeby warstwa ciasteczek pozostała chrupiąca.


Składniki (4 porcje):
4 jabłka
2 łyżki cukru
łyżeczka cynamonu
1 łyżka soku z cytryny
250ml śmietanki 30%
2 łyżeczki cukru pudru
180g ciasteczek
4 gałki lodów waniliowych

więcej»

Jest wiele domowych potraw, które mimo, że dobre, sprawdzone po prostu się przejadły i nie smakują jak dawniej. Diabeł tkwi w szczegółach jak się okazuje w kuchni też. Dziś chciałabym Wam pokazać jak w szybki i prosty sposób odmienić nudnego łososia w wyjątkowe danie. Tajemnicą jest ... salsa.


Ten dodatek kuchni meksykańskiej zrobiony ze zmielonych lub drobno posiekanych warzyw lub owoców z przyprawami o dziwo jest znany w Polsce od bardzo dawna. Pierwsza wzmianka pisana zawarta w słowniku polsko-łacińskim pochodzi z 1564 roku. W „Encyklopedii staropolskiej ilustrowanej" z 1900 roku historyk, archeolog i etnograf Zygmunt Gloger, opisał ją jako „kwaskowatą przyprawę do potraw, zwykle sos z octem pieprznym robiony". Nie jest to więc wynalazek nowy ale chrupiąca, słodko-kwaśna potrawa z lekką ostrą nutą, która zmieni zwykłą rybę w ciekawe danie. Ja ją odkryłam dzięki mojej siostrze i kucharskiej książce rybnej Lidla.


Składniki:
4 kawałki łososia
4 ogórki kiszone
6 pomidorów suszonych z oliwy
papryczka chili
1 ząbek czosnku
2 łyżki posiekanej kolendry
1 łyżeczka startego świeżego imbiru
1 łyżka miodu
2 łyżki oliwy

więcej»

Są takie potrawy, które równie dobrze smakują świeżo po przygotowaniu na gorąco jak i potem podane na zimno. Lubicie pieczonego kurczaka? Fantastyczny gorący i aromatyczny na obiad ale równie doskonale smakuje na zimno na przykład jako dodatek do sałatki. Kotlet schabowy, chyba najbardziej znany polski obiad z ziemniakami nie ma sobie równych. Teraz wyobraźcie go sobie na zimno między dwiema połówkami chrupiącej bułeczki z pomidorem na pikniku... Brzmi wspaniale prawda?


Taką potrawą, którą można serować i jeść, zarówno na ciepło jak i na zimno, jest ryba po grecku. Wbrew nazwie Grecy jej nie znają, ale w mojej opinii szybko powinni to nadrobić.


Składniki (dwie porcje):
300g filetów białej ryby morskiej
2 marchewki
2 pietruszki
pół selera
2 cebule
2 łyżki masła
2 łyżki koncentratu pomidorowego
2 liście laurowe
3 ziela angielskiego
sól, pieprz

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony