Ostatnie komentarze

Muszę kiedyś zgłębić fenomen kruchych ciasteczek. Niby takie nic a uzależniają, wciągają i nie pozwalają się oderwać dopóki jeszcze choćby okruszek został na talerzu. Jeśli więc zamierzacie zrobić migdałowo-cynamonowe ciasteczka na święta, to nie popełniajcie tego błędu co ja i poczekajcie jeszcze parę dni. No chyba, że macie silniejszą wolę niż ja. Moich ciasteczek już prawie nie ma. Chyba będę musiała zrobić je jeszcze raz i jeszcze i jeszcze ... i może któreś trafią na świąteczny stół .
Migdałowo-cynamonowe ciasteczka robi się migiem, podobnie jak zjada. Są delikatne, kruche i pięknie świątecznie pachną. Zróbcie je w dowolnym kształcie, albo bez kształtu, posypcie cukrem, albo tak jak ja, ozdabiajcie czekoladą i migdałami. Co byście nie zrobili i tak będą wspaniałe. Niestety.
Składniki (45 ciasteczek)
100g mielonych migdałów
200g mąki
100g cukru pudru
175g masła
łyżka cynamonu
szczypta soli
dekoracja
100g gorzkiej czekolady
100g białej czekolady
płatki migdałów

więcej»

Pomidory i kapusta kiszona? To połączenie, które podpatrzyłam w programie Karola Okrasy wydawało mi się mocno ekscentryczne. Nie pamiętam co mistrz kulinarny do niego dodał, że obiecałam sobie koniecznie je wypróbować.


W mojej zupie wraz z kapustą kiszoną i pomidorami znalazły się również wędzony boczek, cebula, ostra papryczka i kasza bulgur. Powstała zupa wprost idealna na zimowe dni: mocna, rozgrzewająca i sycąca. Doskonale sprawdzi się jako treściwy jednogarnkowy obiad.


Składniki (2 porcje)
1 mała cebula
150 g boczku wędzonego
1 ząbek czosnku
150g kapusty kiszonej
300ml bulionu warzywnego
1 łyżka masła
1 puszka pomidorów
pół papryczki chili
3 łyżki posiekanego szczypiorku
100g kaszy bulgur

więcej»

Co roku przekonuję się, że nie lubię zimy. Staram się zrozumieć dzieci, narty, ferie, „białe święta", ale żadna z tych spraw mnie nie przekonuje. Dramat komunikacyjny, śliskie chodniki, zaspy, błoto, „posolone" buty. Zima nie jest dla mnie. Opady śniegu psują mi humor i zwyczajnie złoszczą. Niestety, taki mamy klimat i muszę przez parę miesięcy w roku znosić niedogodności.


Muszę się więc jakoś ratować. Ponieważ zbliżają się święta, chciałabym zaproponować wam gorącą czekoladę w bożonarodzeniowym piernikowo-żurawinowym wydaniu. Świetnie rozgrzeje i poprawi humor. W szczególnie trudnym przypadku zimowej chandry proponuję dodać odrobinę rumu albo brandy i kleks puchatej bitej śmietany.


Składniki (3 porcje)
gorąca czekolada
125ml 30% śmietanki
125ml mleka migdałowego
200g gorzkiej czekolady
pół łyżeczki przyprawy piernikowej
bita śmietana
75 ml 30%śmietanki
1 łyżeczka cukru pudru
konfitura
100g żurawiny
3 łyżki brązowego cukru

więcej»

Dopasowując się do zimowej aury za oknem przygotowałam dziś zimowe naleśniki. Mój syn powiedział, że wyglądają jak posypane śniegiem. Doskonale również wpisują się w przedświąteczne smaki. Cynamon, imbir i żurawiny to przecież typowo grudniowe składniki. Rozgrzewają, poprawiają humor, pięknie pachną i sprawiają, że człowiek ma ochotę natychmiast ubrać choinkę.


Dodatkową motywacją do zrobienia naleśników jest miłość mojego syna, do tego dania. Przyznam szczerze, że wcale mu się nie dziwię.


Składniki:
naleśniki:
300ml mleka
300ml gazowanej wody
6 łyżek mąki pszennej
6 łyżek mąki razowej
100ml oleju
1 jajko
1 łyżeczka cynamonu
2 łyżeczki cukru pudru
szczypta soli
nadzienie:
350g białego sera
3 łyżeczki cukru pudru
łyżeczka cukru waniliowego
150ml jogurtu naturalnego
300g żurawiny
3 łyżki brązowego cukru
1 łyżeczka tartego imbiru
50ml soku pomarańczowego

więcej»

Topinambur zwany inaczej słonecznikiem bulwiastym lub ziemną gruszką znany jest w Polsce od pierwszej połowy XVIII wieku. Jest warzywem szczególnie polecanym diabetykom ponieważ obniża poziom glukozy we krwi. Sięgnąć po niego powinni również ci, którzy chcą zgubić zbędne kilogramy. Topinambur zawiera spore ilości potasu wpływa zatem na obniżenie ciśnienia tętniczego a inulina w nim zawarta redukuje poziom cholesterolu.


Opakowania z topinamburem oglądałam nieufnie wiele razy. Dopiero zupa, którą jadłam w jednej z warszawskich restauracji przekonała mnie, że warto go kupić. Przygotowałam swoją wersję zupy krem z topinamburu. Podstawowy przepis znalazłam na stronie www.zakochnewzupach.pl. Doprawiłam ją jednak po swojemu. Zupę podałam z chipsami z pieczarek oraz pietruszkową oliwą. Była naprawdę pyszna.


Składniki (4 porcje):
500g topinamburu
200g ziemniaków
1 duża cebula
2 łyżki oleju
500ml bulionu warzywnego
400ml mleka kokosowego
2 pieczarki
garść pietruszki
2 łyżki oliwy
sól i biały pieprz

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony