Ostatnie komentarze

Groszek cukrowy wygląda niepozornie przez co jest często omijany na straganach z warzywami. A niesłusznie, bo ma mnóstwo ciekawych właściwości. Zawiera sporo antyoksydantów hamujących proces starzenia organizmu. Zawarta w nim luteina korzystnie wpływa na wzrok, a witaminy C, B, A, E, K i kwas foliowy wpływają na wzmocnienie odporności naszego organizmu. Groszek jest również bogatym źródłem potasu, żelaza, fosforu, cynku, magnezu i wapnia.


Groszek cukrowy to jedyny rodzaj groszku, który można jeść na surowo razem ze strączkiem. Można go również gotować tradycyjnie w wodzie, na parze lub smażyć. Żeby zachował swój piękny intensywny kolor można do gotowania dodać odrobinę octu.


Dzisiaj chciałabym zaproponować błyskawiczną przekąskę ze smażonego groszku. Wygląda pięknie i jeszcze lepiej smakuje. Spróbujcie sami!


Składniki:
2 garście groszku cukrowego
1 ząbek czosnku
papryczka chili
pół granatu
garść orzechów nerkowca
1 łyżka oliwy
sól, pieprz

więcej»

Otyłość jest jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych, a ilość ludzi z nadmiarem kilogramów z roku na rok jest coraz większa. Niepokoi szczególnie to, że coraz większą grupę osób z otyłością stanowią dzieci. Z drugiej strony coraz większa ilość osób zaczyna dbać o siebie, prowadzić aktywny tryb życia i z uwagą wybierać to, co jedzą. W cenie są więc przepisy na fit przekąski. Najtrudniej jest bowiem wpaść na pomysł przygotowania dania niezbyt drogiego szybkiego, smacznego i jeszcze takiego, które łatwo daje się zapakować i zabrać do pracy.


Dziś przepis na sałatkę trochę inaczej. Kolorowa przekąska z cukinii, pomidorów i serka koziego na zdrowym pumperniklu zasmakuje każdemu, jest szybka w przygotowaniu efektownie wygląda i równie doskonale smakuje tuż po przygotowaniu jak i parę godzin później w pracy.


Składniki:
3 kromki pumpernikla
1 pomidor
150g koziego serka
6 plastrów cukinii
2 łyżki oliwy
ząbek czosnku
kawałek papryczki chili
1 łyżka natki pietruszki
sól, pieprz
listki bazylii

więcej»

Do tej pory kalafiora jadłam w plackach , jako dodatek do dania obiadowego oraz w zupie. Dziś po raz pierwszy i na pewno nie ostatni przygotowałam szybkie danie obiadowe z pieczonym kalafiorem.


Jest takie jak lubię najbardziej: szybkie, proste, smakowite i nie ma wyszukanych składników. Wystarczy natrzeć kalafiora przyprawami, upiec, posypać natką pietruszki i po 40 minutach mamy pyszny sycący obiad. Dodatek ciecierzycy powoduje że jest to danie idealne dla wegetarian.


Przepis na to danie znalazłam na stronie http://www.jadlonomia.com.


Składniki:
1/2 kalafiora
1 puszka ciecierzycy
kilka pomidorów koktajlowych
posiekana natka pietruszki
sos:
2 – 3 łyżki oleju
1 łyżka sosu sojowego
1/2 łyżeczki papryki słodkiej w proszku
1/3 łyżeczki ziaren mielonej kolendry
1/2 łyżeczki syropu klonowego
1 łyżeczka sosu Worcestershire
sól i pieprz

więcej»

Parę tygodni temu doceniłam wyrafinowany smak sałatki z absolutnie minimalną ilością składników. Pieczone rzodkiewki z minimalną ilością przypraw, płatkami migdałów i natką pietruszki zrobiły u nas w domu furorę. Goszczą na stole często jako przekąska lub lekka kolacja. Można je przygotować niezależnie od pory roku. Rzodkiewki zupełnie dobrej jakości można od paru lat kupić przez cały rok.


Dziś moja propozycja prostej sałatki z pieczonej marchewki. W sałatkach które lubię musi być coś miękkiego, coś chrupiącego, coś słodkiego, ostrego i lekko kwaśnego. Sałatka z pieczonej marchewki dokładnie taka jest. Marchew, owoc granatu, papryczka chili i prażone orzechy nerkowca to kompozycja doskonała.


Składniki (2 porcje):
6 marchewek
granat
pół papryczki chili
1 ząbek czosnku
3 łyżki posiekanej natki pietruszki
garść orzechów nerkowca
łyżeczka kuminu
łyżeczka tymianku
4 łyżki oliwy
sól

więcej»

Każdy z nas ma swoje ulubione gatunki jabłek. Są tacy, którzy lubią kruche i słodkie i tacy którzy kochają takie w które trudno wpić zęby. Ja do tej pory pamiętam smak jabłek, które rosły w naszym przydomowym ogrodzie. Większości z tych starych gatunków jabłek właściwie nie ma. Pojawiły się nowe pewnie równie smaczne ale ja z sentymentem wspominam wrześniowe szkolne śniadania, kiedy dostawałam kanapkę z chrupiącej kajzerki i jabłko prosto z drzewa.


My najbardziej lubimy twarde soczyste i słodkie jabłka. Właśnie takie jabłka będą doskonałe do sałatki, którą dzisiaj chciałabym wam zaproponować. Przepis na nią pochodzi z miesięcznika Moje gotowanie.


Składniki (2 porcje)
pół dyni piżmowej
4 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżka posiekanej papryczki chili
1 łyżka rozmarynu
2 jabłka
1 bulwa kopru włoskiego
dwie garście różnych orzechów
4 łyżki grubo posiekanej natki pietruszki
3 łyżki soku z cytryny
sól pieprz

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony