Ostatnie komentarze

Tarta to takie uniwersalne danie, które pasuje niezależnie od okoliczności. Można podać ją na elegancką kolację, spotkanie ze znajomymi i szybki obiad. Nieograniczone pole do popisu daje również wybór dodatków. Dodajcie krewetki lub rybę by stworzyć wersję bardziej wykwintną albo potraktujcie tartę jako sposób wykorzystania mięsnych resztek obiadowych. Owoce i bita śmietana pozwolą przygotować ciekawą kolację lub mocniejszy deser.


Do mojej dzisiejszej tarty dodałam ulubione dodatki: pora, ciecierzycę i moje ukochane chorizo. Tak jak się spodziewałam była pyszna i trudno było odmówić sobie dokładki. Zresztą spróbujcie i oceńcie sami.


Składniki:
1 paczka schłodzonego ciasta francuskiego
250g chorizo
400g ciecierzycy z puszki
1 nieduży por
pół papryczki chili
łyżka masła
2 jajka
200ml 18% śmietanki
100g startego żółtego sera
1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku
sól, pieprz

więcej»

Dla wielu z nas tłem życia domowego jest muzyka. Znam takich, którzy prawie na stałe, mają włączony program informacyjny i są na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami z kraju i ze świata. Przysłowiowe „kury domowe" oglądają seriale. Ja często włączam kanał kulinarny, który mruczy w tle zachęcając do gotowania i próbowania nowych przepisów.


Tak właśnie trafiłam na odcinek z cyklu „Okrasa łamie przepisy" pt.: „Wspomnienie lata". Jedną z pyszności, które w zaserwował w nim Karol Okrasa był duszony królik w grzybowym sosie. Danie wydawało się proste a sos tak aromatyczny, że miałam wrażenie, ze czuję jego zapach unoszący się z telewizora. Zainspirowana i zachęcona postanowiłam przyrządzić swoją wersję dania. Kiedy w głodnych mruczących z zadowolenia paszczach zniknęło mięso, pozostał jeszcze sos będący doskonałym dodatkiem do kaszy gryczanej.


Składniki:
1 poporcjowany królik (około 5-6 porcji)
200g borowików (mogą być mrożone)
100g wędzonego boczku
2 szalotki
2 ząbki czosnku
2 marchewki
1 pietruszka
3 gałązki rozmarynu

więcej»

Smutna pochmurna jesienno-zimowa aura zawsze mnie przygnębia. Lubię wiosenne ciepło, budzącą się zieleń i długie dni. Nie lubię jesiennej szarugi, śniegu i wcześnie zapadającego zmroku. Jedynie Święta Bożego Narodzenia jakoś poprawiają humor. W styczniu, kiedy po trochu zaczyna przybywa dnia budzi się we mnie maleńka nadzieja. Z każdym dniem jest przecież bliżej wiosny.


Żeby sobie dodatkowo poprawić humor przygotowałam wyjątkowo letnie ciasto. Kruchą kokosową tartę z wiśniowo pomarańczowym nadzieniem. Ciasto i konfiturę posłodziłam ksylitolem. Dzięki temu ciasto ma mniejszą kaloryczność niż upieczone z dodatkiem cukru.


Składniki:
ciasto:
250g mąki pszennej
4 łyżki ksylitolu
szczypta soli
2 jajka
120g masła
40g wiórków kokosowych

owoce

sok i skórka otarta z połowy pomarańczy
4 łyżki ksylitolu
pół łyżeczki cynamonu

więcej»

Najlepszą domową pizzę na pysznym drożdżowym spodzie robi mój szwagier. Ponieważ jednak na sylwestrową noc przygotowałyśmy z siostrą całe mnóstwo smakołyków potrzebowałyśmy ciepłego dania, które będzie nieco lżejsze niż tradycyjna włoska wersja. Po telefonicznej burzy mózgów powstała pizza na spodzie z ciasta francuskiego. Była naprawdę smaczna. Gdybym robiła ją dla siebie pewnie miałaby wegetariańskie dodatki. Męska część naszej rodziny wybrałaby mięsną wersję z ostrymi przyprawami.


Głównymi adresatami pizzy miały być moje dzieci, więc wybór padł na szynkę i ananasa czyli klasyczną pizzę hawajską. Wy wybierzcie swoje ulubione dodatki. Pamiętajcie, żeby nie były zbyt mokre, żeby spód nie rozmiękł nieapetycznie. Jeszcze tylko ulubiony sos (pomidorowy lub czosnkowy) i kolacja gotowa.


Składniki:
1 paczka schłodzonego ciasta francuskiego
1 puszka pomidorów
pół cebuli
2 ząbki czosnku
łyżka suszonego oregano
1 łyżka masła
1 puszka ananasa
150g szynki
100g kukurydzy konserwowej
100g sera
sól, pieprz

więcej»

W wielu domach niedzielny obiad zaczyna się od rosołu. Złocisty, ugotowany przynajmniej z dwóch rodzajów mięsa, warzyw i przypraw jest moją ulubioną zupą. W moim rodzinnym domu mięso z rosołu było wykorzystywane jako składnik zapiekanki z cebulą warzywami z rosołu i makaronem. Moje dzieci szczerze tego dania nie lubią, dlatego staram się mięso z rosołu wykorzystać w inny sposób.


Dzisiaj propozycja takiego właśnie dania. Ugotowane mięso jest składnikiem farszu do naleśników. Dodatkiem do niego jest ciecierzyca i warzywa z zupy. Krokiety podałam z ogórkowo-paprykową salsą. Wyszły pyszne. Polecam!


Składniki (na 12 naleśników):
12 naleśników
nadzienie
0,5 kg gotowanego mięsa z rosołu
1 cebula
2 marchewki z rosołu
1 pietruszka z rosołu
1 puszka ciecierzycy
pół papryczki chili
3 łyżki posiekanego szczpiorku
1 łyżka ziół prowansalskich
1 łyżka skórki z cytryny
1 łyżka soku z cytryny
2 łyżki oliwy
1 łyżka masła
sól, pieprz

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony