Ostatnie komentarze

Parę dni temu szukając inspiracji do przygotowania deseru wiedziałam jedno: musi być z czekoladą. Tak to już jest, że kiedy zbliża się jesień czekolada częściej staje się składnikiem moich deserów. Jakoś przecież trzeba sobie poprawić humor, kiedy za oknem częściej jest szaro, zimno a dzień coraz krótszy.


Tak powstał przepis na ryżowy pudding czekoladowy. Słodko kwaśne śliwki przełamujące czekoladową słodycz deseru okazały się świetnym do niego dodatkiem. W oryginalnych przepisach znalazłam, że wystarczy ryż ugorować na gęsto z różnymi dodatkami. Ja swój deser dodatkowo zmiksowałam. Bardziej smakuje mi budyniowa konsystencja tego dania.


Składniki (4 porcje):
100g ryżu
400ml mleczka kokosowego
150g gorzkiej czekolady
śliwkowa konfitura
2 łyżki masła
3 łyżki brązowego cukru
10 śliwek
łyżka soku z cytryny
pół łyżeczki cynamonu

więcej»
21Wrz2016

Cukinia to jedno z moich ulubionych warzyw. Kiedy jesienią na straganach pojawiają się szczególnie piękne, dorodne i świeże kupuję je bardzo często. Zupa, sałatki, duszona cukinia można zrobić z nich zrobić naprawdę wiele. Od kiedy dwa lata temu znalazłam na bazarku cukinię w ciekawym okrągłym kształcie częściej robię również cukinię faszerowaną. Te okrągłe idealnie się do tego nadają. Są bardziej mięsiste a ich kształt pozwala na wypełnienie dużą ilością farszu.


Do tej pory wypełniałam cukinię mielonym mięsem albo kaszą gryczaną z pomidorami. Dziś proponuję, żeby przygotować farsz z kaszy bulgur z dodatkiem wędzonego boczku i suszonych pomidorów.


Bulgur to rodzaj pożywnej kaszy z pszenicy. Kasza bulgur zawiera duże ilości potasu, wapnia, sodu i magnez, które odpowiadają za prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego. Jest również bogatym źródłem błonnika obniżającym poziom złego cholesterolu. Polecana jest szczególnie dla osób znerwicowanych i żyjących w ciągłym stresie ponieważ jest ona bogata w witaminy z grupy B i magnez - substancje odpowiadające za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.


Składniki
3 nieduże okrągłe cukinie
100g kaszy bulgur
200g wędzonego boczku
1 cebula

więcej»

Czasami intrygują mnie przepisy na sałatki, w których jest minimalna ilość składników. Dwa, trzy połączone sosem sprawiają że jemy niewiarygodną, zaskakującą kompozycję. Podobno najtrudniej wpaść na najprostsze pomysły.


Dziś pomysł na sałatkę, w której również składników jest bardzo niewiele. Jej tajemnicą jest grillowana brzoskwinia, która ma ciekawy smak i wygląda bardzo dekoracyjnie. Pamiętajcie jednak, żeby wybrać dojrzałe, ale twarde owoce. Muszą być słodkie ale nie mogą rozpaść się podczas grillowania. Doskonałym dodatkiem do niej są orzechy. Ja dodałam włoskie, ale równie dobrze możecie dodać orzechy pekan lub po prostu uprażone na suchej patelni migdały.


Składniki (2 porcje):
300g fasolki szparagowej
100g sera pleśniowego
1 brzoskwinia
10 orzechów włoskich
sos:
3 łyżki oliwy
1 łyżka soku z cytryny
1 ząbek czosnku
3 łyżki posiekanej natki z pietruszki
sól, pieprz

więcej»

Wyobraźcie sobie, że wasze dziecko ma małego gościa. Dziecko jest zdrowe, nie ma uczuleń ani nietolerancji i jest głodne. Chcielibyście, żeby dobrze poczuło się w waszym domu i przygotowujecie coś pysznego do zjedzenia. Zwykle zupa pomidorowa, kiełbaska z ketchupem czy spaghetti załatwia sprawę. Podobnie naleśniki lub placuszki są strzałem w dziesiątkę. Prawie zawsze można znaleźć taką wersję słodką lub warzywną, którą dziecko zje ze smakiem. Każda mama jednak wie, że można zdziwić i dowiedzieć, że jakieś dziecko nie lubi ketchupu lub makaronu z sosem. Załóżmy jednak optymistycznie, że gość nie jest moim synem Mrugnięcie


Dziś propozycja ekspresowych placuszków po amerykańsku zwanych pancakes, czasem, nie wiadomo dlaczego, mylonych z naleśnikami. W przeciwieństwie do cienkich naleśników do ich przygotowania dodawany jest środek spulchniający: proszek do pieczenia, soda lub drożdże. Pancakes można zrobić z dodatkiem mleka, maślanki lub kefiru a podać polane syropem klonowym, sosem jogurtowym i owocami lub konfiturą.


Dzisiaj wybrałam wersję z dodatkiem kefiru a moje dzieci syrop klonowy i borówki amerykańskie. Gdyby nie mój poranny brak czasu, pancakes byłyby świetną potrawą na śniadanie. W naszym domu są raczej propozycją na podwieczorek. Nie wiem w czym tkwi ich fenomen, ale mogłyby być również przepisywane przez lekarzy na poprawę nastroju. W szczególnie ciężkich przypadkach jesiennej chandry polecam wspomóc się odrobiną (albo trochę większą odrobiną) bitej śmietany.

więcej»
12Wrz2016

Kiedy byłam dzieckiem morele nie były moimi ulubionymi owocami. Miękkie o słodkim miąższu i mechatej skórce były na końcu listy owoców do zjedzenia. Zdecydowanie bardziej smakowały mi wyraziste brzoskwinie i nektarynki, czy śliwki. Dziś doceniam wyjątkowość moreli i staram się je wykorzystywać w kuchni zarówno świeże jak i w postaci przetworów czy składników deserów i dań mięsnych.


Uprawa drzewek nie jest łatwa. Morele są kapryśne, wymagające i nieprzewidywalne. Drzewka czasem owocują co roku, czasem bez specjalnego powodu robią sobie roczną przerwę. Są wrażliwe na przymrozki i chłodny wiatr niszczący piękne pachnące kwiaty. Nie lubią również wielu rzeczy – suszy, nadmiaru wilgoci i nawozów.


Morele uważane są za owoce przedłużające życie. Jej wartości docenili już Chińczycy, dla których owoce te były stałym składnikiem diety. Są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, opóźniających procesy starzenia organizmu. Olej z nasion moreli wykorzystywany jest do produkcji kremów, maseczek, toników i balsamów szczególnie do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej.


Dziś wykorzystałam morele do zrobienia puszystego ciasta w sam raz na słodki weekendowy podwieczorek lub szkolne drugie śniadanie.


Składniki:
12 szt. moreli
100g migdałów

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony