Ostatnie komentarze

Wiele lat temu vademecum wiadomości dla młodych gospodyń domowych była „Kuchnia Polska". Zawierała ona nie tylko przepisy na typowe dania z polskiego stołu jak i bardziej egzotyczne dania z dziczyzny, ryb i owoców morza. Autorzy zamieścili w niej również przepisy na domowe nalewki i ziołowe lekarstwa, podpowiedzi jak udekorować dom i dbać o domowe ognisko.


Książka cieszyła się dobrą opinią i zainteresowaniem i doczekała się wielu wznowień. Ostatnie wydania skupiły się wprawdzie głównie na przepisach, ale i tak warto do niej zajrzeć. Każda z gospodyń domowych ma swoje własne ulubione źródła przepisów i porad domowych. Czasem jest to prasa, czasem kolejne tomy książek konkretnego wydawnictwa, czasem strony internetowe.


Mnie szczególnie przypadła do gustu strona Lidla. Wiem, że przepisy w niej zawarte są nastawione na promocję produktów sprzedawanych w sklepie ale i tak lubię w wyszukać w niej jakąś smakowitą propozycję. Czasem staram się wiernie je odtworzyć, czasem traktuję je tylko jako inspirację.


I tym razem strona Lidla mnie nie zawiodła. Znalazłam w niej przepis na sałatkę z soczewicy, gruszki i sera feta. Na pierwszy rzut oka składniki zupełnie do siebie nie pasują, ale kompozycja zaskakuje ciekawym smakiem. Od siebie do przepisu dorzuciłam migdały oraz natkę pietruszki. W mojej opinii wzbogaciły smak sałatki.

więcej»

Kiedy kończył się rok szkolny moja córka jęczała, że nie chce wakacji wakacje. Kiedy kończyły się wakacje jęczała, że zaczyna się kolejny rok szkolny. Młodemu człowiekowi trudno dogodzić. Dobrze chociaż, że młodszy zdecydowanie cieszy się z rozpoczynającej nauki. Może dlatego, że po raz pierwszy przekroczy próg szkoły i jeszcze nie wie dokładnie co go czeka.


Żeby osłodzić odchodzące w przeszłość wakacje zrobiłam migdałowo pomarańczowe ciasteczka w czekoladzie. Moje wysiłki zostały docenione. Hiszpańskie ciasteczka przypominające florentynki są słodkie chrupiące a aromat pomarańczy jest wyraźnie wyczuwalny. Czekolada, migdały i pomarańcze to zdecydowanie trio doskonałe.


Przepis znalazłam na kulinarnej stronie Lidla.


Składniki
3 pomarańcze
150g cukru
250g migdałów w słupkach
200g mlecznej czekolady

więcej»

Wijce ziemniaczane zwane batatami lub słodkimi ziemniakami pochodzą z Ameryki Środkowej. Do Europy sprowadził je Krzysztof Kolumb z kolei Portugalczycy skutecznie przenieśli je do Afryki i Indii. Obecnie jednymi z głównych producentów tych warzyw są właśnie Indie, Wietnam, Japonia i Chiny.


Choć najczęściej kupujemy bataty w kolorze pomarańczowym to istnieje około 400 różnych odmian w kolorach od białego i żółtego po czerwony i fioletowy. W zależności od koloru różna jest zawartość składników odżywczych i różne są właściwości tego ciekawego warzywa.


Odmiana czerwona polecana jest w celu przeciwdziałania chorobom serca, fioletowe zawierające silne przeciwutleniacze są składnikiem diety antynowotworowej. Żółta odmiana zawierająca luteinę polecana jest osobom dbającym o oczy.


Bataty można piec, ugotować i grillować. Są doskonałym składnikiem puree i past a także zup. Podobno jadalne są nie tylko bulwy, lecz także liście batata. Wykorzystywane są w restauracjach chińskich, japońskich i filipińskich. W mojej kuchni bataty oraz marchewka stały się składnikami zupy krem. Podałam ją z pysznymi roladkami z boczku i koziego wędzonego sera.

więcej»
24Sie2016

Dziś propozycja ekspresowego deseru, który można przygotować w dwóch wersjach. Pierwsza jest tradycyjna z bitą śmietaną wymieszaną z serkiem mascarpone i druga, nieco lżejsza, do której użyłam jogurtu naturalnego i odrobiny kremowego białego serka (może być mascarpone, ale niekoniecznie), żeby deser miał aksamitną konsystencję. Przyznam, że mnie zdecydowanie bardziej odpowiada ta druga wersja. Może też dlatego, że jest mniej słodka. Decyzję, którą z nich wybrać pozostawiam Wam.


Jedno w obu wersjach deseru pozostaje niezmienne. Jeżyny - piękne, tak granatowe, że prawie czarne, błyszczące, soczyste, lekko kwaskowe – słowem nie dające porównać się z niczym innym. Jeżyny poza wspaniałym smakiem i pięknym wyglądem mają wiele prozdrowotnych właściwości. Są wskazane w profilaktyce przeciwnowotworowej, wspomagają pracę układu krążenia, regulują poziom cukru we krwi a nawet łagodzą objawy PMS i menopauzy.


W naszym domu największą wielbicielką jeżyn jest moja córka. Syn za nimi nie przepada, ale dzisiejszy deser sprawił, że „może je polubi" Mrugnięcie Kiedy postawiłam dzisiaj deser na stole powiedział, że jeżyny wyglądają jak zanurzone w świeżym białym śniegu.

więcej»
15Sie2016

Nawet w czasie turystycznych wyjazdów dzieci czasem domagają się trochę mniej turystycznego jedzenia. Staram się co prawda nie „gotować" zupek z proszku i klopsików ze słoika (choć czasem i to ratuje sytuację na stole) ale czterodaniowy obiad z przystawką i deserem rzadko wchodzi w grę.


Do przygotowania mojego dzisiejszego deseru musicie mieć mikser do ubicia śmietanki, ale to jedyna mało turystyczna konieczność. Reszta to tylko typowe zakupy i sezonowe owoce. Jeśli macie już to wszystko zostaje jeszcze przygotować gładki mus owocowy i w kilka chwil serwujecie deser, który może ozdobić nie tylko turystyczny stół.


Przez cały rok nie możemy doczekać się malin, więc kiedy tylko pojawiają się na stoiskach kupujemy w ilościach przemysłowych. Pamiętajcie, że maliny myjemy krótko i tuż przed podaniem, inaczej podacie nieapetyczną papkę zamiast pięknych, letnich, owocowych skarbów. Jeśli nie lubicie malin wykorzystajcie na przykład jagody lub truskawki. Będą smakowały wspaniale i wyglądały równie pięknie.


Składniki (4 porcje):
500g malin
500ml 30% śmietanki
4 łyżki cukru pudru

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony