Ostatnie komentarze
20Maj2016

Kiedy postawiłam na stole ostatnie upieczone ciasto rodzina popatrzyła na nie z podejrzliwością - zielone, może kapustą albo co gorsza ze szpinakiem. Trochę uspokoiłam ich informacją, że jednym z głównych składników jest czekolada. Ciasto i czekolada – brzmi znajomo, tylko ten kolor... Tajemnicą pięknego i niecodziennego koloru i smaku ciasta jest matcha – specjalny rodzaj japońskiej zielonej herbaty. Różni ją od zwykłej zielonej herbaty to, że jest uprawiana w cieniu przez co mają bardziej intensywny zielony kolor. Listki są zbierane ręcznie, suszone i mielone na drobny proszek.


Matcha jest bogatym źródłem antyoksydantów mogących zapobiec rozwojowi m.in. nowotworów, nadciśnienia i chorób serca czy cukrzycy. Dodatkowo działa odmładzająco, przyspiesza metabolizm, zmniejsza stres, wspomaga odporność i obniża poziom cholesterolu.
Matcha jest produktem uniwersalnym. Na jej bazie można przygotować nie tylko herbatę, ale także dodać ją do ciast, koktajli, jogurtów i lodów.


Brownie, które zrobiłam było moim pierwszym ale na pewno nie ostatnim spotkaniem z tą niezwykłą herbatą. Przepis według którego je zrobiłam nie jest moim, znalazłam go w zakamarkach zbioru z przepisami – niestety bez zapisanego źródła.


Składniki:
110g masła
300g białej czekolady

więcej»

Na czym możemy usmażyć rybę? Na oleju, na maśle, może na smalcu, jeśli ktoś lubi. A teraz niespodzianka! To nie wszystko. Podobno można usmażyć łososia również na ... wodzie. Ten sprytny i bardzo prosty sposób podpatrzyłam w kulinarnej podróży Karola Okrasy pt.: „Na ryby do Gdańska".


W odcinku tym z gospodarzem programu gotował kapitan Jerzy Wąsowicz, który podzielił się polinezyjskim przepisem na przygotowanie ryby. Pan kapitan sugeruje, żeby do smażenia wybrać dzwonka ryby, w których skóra oraz kręgosłup utrzymują rybę w całości. Ja usmażyłam kawałki łososia ze skórą. Udały się również znakomicie.


Składniki:
4 dzwonka łososia (min. 2 cm grubości)
4 łyżki masła
4 ząbki czosnku
1 łyżka posiekanego koperku
sól i pieprz

więcej»

Dziś kolejna propozycja na przekąskę ze szparagami w roli głównej. Przygotowanie jej zajmie wam tylko chwilę, a składników jest naprawdę niewiele. Do tego dania najlepsze będą zielone szparagi. Białe zostawcie do przygotowania delikatnej zupy. Połączenie szparagów z szynką parmeńską to klasyka na talerzu: wygląda elegancko i smakuje obłędnie.


Możecie posypać danie startym parmezanem a jeśli potrzebujecie bardziej treściwej kolacji doskonałym dodatkiem będą jajka w koszulkach lub jajka sadzone. Przekąska ta czuje się najlepiej w towarzystwie schłodzonego wytrawnego białego wina.


Składniki:
pęczek szparagów
plastry szynki (tyle ile szparagów)
dwie łyżki oliwy
starty parmezan

więcej»

Dla wielu z nas deser musi mieć dodatek czekolady. Rozumiem to doskonale, też ją uwielbiam. Czasem jednak mimo mojej miłości do czekolady mam ochotę na coś mniej słodkiego, bardziej orzeźwiającego. Pewnie dlatego w tym roku przeciwwagą do słodkiego kajmakowo-czekoladowego wielkanocnego mazurka była cytrynowa tarta. Przybrana kolorowymi lekkimi kwiatkami z jadalnego opłatka była bardzo wiosenna i wyjątkowo smaczna.


Dzisiejsza propozycja deseru łączy w sobie orzeźwiającą kwaskowość limonki ze słodyczą dwóch rodzajów czekolady i karmelową chrupkością sezamków. Naprawdę trudno mu się oprzeć.


Składniki:
150ml śmietanki 30%
100g białej czekolady
2 łyżki soku z limonki
20g gorzkiej czekolady
skórka otarta z połowy limonki
sezamki

więcej»

Kiedyś polska wołowina pochodziła od krów, które przestały już dawać mleko i nadawała się raczej na rosół. Turyści odwiedzający Stany Zjednoczone lub Argentynę opowiadali o wspaniałych, kruchych i soczystych stekach wołowych. Niezależnie od jakości mięsa, kiedy byłam dzieckiem wołowe bitki, zrazy lub gulasz pojawiały się na naszych talerzach dość często podawane obowiązkowo z kaszą gryczaną.


Obecnie jest dużo łatwiej. Zwierzęta są hodowane tak, aby mięso z nich uzyskiwane nie było „przy okazji". Teraz jeśli tylko dobierzemy odpowiedni kawałek mięsa możemy z łatwością przygotować atrakcyjne soczyste i kruche danie. Na bitki, które tym razem przygotowałam najlepiej nadaje się polędwica wołowa. Jest jednak dość droga, więc możecie również użyć rozbratel lub antrykot.


Składniki:
0,5 kg mięsa wołowego
1 cebula
2 łyżki masła
1 papryczka chili
2 ogórki kiszone
1 łyżka mąki
2 łyżki musztardy
2 ziarenka ziela angielskiego

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony