Ostatnie komentarze

Kiedyś często robiłam zakupy spożywcze w jednym z hipermarketów prowadzących sprzedaż przez Internet. Byłam z nich bardzo zadowolona. Zakupy robiłam w wygodnym dla mnie czasie, sama określałam termin dostawy a produkty pięknie zapakowane w kartony lądowały koło lodówki. Zapłacić można na wszelkie znane sposoby: przelewem, gotówką lub kartą. Oszczędność czasu i wygoda, zwłaszcza jeśli z jakiegoś powodu nie chcecie lub nie możecie wyjść z domu.

 

Wymagania dotyczące produktów można wpisać w komentarzach. Jeśli jakiegoś produktu nie ma lub nie spełnia wymagań wpisanych w komentarzach, pracownicy sklepu konsultują zmiany telefonicznie. Niestety jak we wszystkich miejscach, w których pracują ludzie, zdarzają się pomyłki. W mojej prawie 13 letniej współpracy ze sklepem internetowym było ich dosłownie kilka i nie położyły się cieniem na dalszych zakupach.

 

Dzięki takiej pomyłce zamiast małej puszki kukurydzy dostałam ogromną. Ilość kukurydzy była taka, że mogłabym zrobić sałatkę dla garnizonu wojska. Dla czteroosobowej rodziny porcja nie do zjedzenia w jednym daniu. Część kukurydzy wykorzystałam do sałatek a część została i denerwowała mnie za każdym razem, kiedy otworzyłam lodówkę. Tak więc z potrzeby chwili powstała rozgrzewająca i zaskakująco smaczna zupa kukurydziana z dodatkiem mleczka kokosowego, papryczki chili, skórki z limonki oraz sezamu.

 

Składniki:

800g kukurydzy konserwowej

1 puszka mleka kokosowego

wiÄ™cej»

Wszyscy znamy kapustę faszerowaną zwaną nie wiem dlaczego gołąbkami. W oryginale to potrawa mięsna z farszu zawiniętego w rolki z liści białej kapusty. Tradycyjnymi składnikami farszu są mielone mięso wieprzowe i ryż. Teraz prócz białej kapusty zawijamy liście kapusty włoskiej, lub delikatne liście młodej kapusty a rodzajów farszu jest tyle, ilu kreatywnych mistrzów kulinarnych.

 

Wiele krajów na całym świecie ma swoje własne gołąbki, nie zawsze zawinięte w liście kapusty. Doskonale znamy przecież greckie malutkie mięsne roladki zawinięte w liście winorośli. Do gołąbków dodawane są różne przyprawy, sosy, inne mogą być też sposoby przyrządzania: duszone, smażone lub pieczone w piecu. W Czechach i na Słowacji gołąbki nazywają się holubce, w niektórych regionach Stanów Zjednoczonych glubkis, W Niemczech znane są w jako Krautwickel/Kohlrouladen. Dotarły także do Szwecji gdzie nazywają się kåldolmar, a w Finlandii kaalikääryleet. Na Półwyspie Bałkańskim podobnymi potrawami są sarme.

 

W moim domu rodzinnym gołąbki zawijane w białą kapustę miały nadzienie mięsne bez dodatku ryżu. Dziś w swoim domu też takie robię. Czasem jednak odchodzę od tradycji i zmieniam kapustę na włoską, do farszu dodaje ryż albo robię gołąbki wegetariańskie z kaszą gryczaną i warzywami.

 

Dziś przepis najbardziej chyba popularny: na gołąbki z mięsem, ryżem i sosem pomidorowym.

 

Składniki:

1 spora biała kapusta

1kg mięsa mielonego

2 cebule

wiÄ™cej»

Według mojej wiedzy mieszkamy w klimacie umiarkowanym. Wszystkiego zatem powinniśmy mieć tak akurat. A u nas ostatnio same skrajności. Ledwo skończyło się suche jak pieprz i upalne lato rodem z Sahary i człowiek z ulgą oczekiwał pięknej złotej jesieni a tu? Połowa października i zima. I gdzie tu umiarkowanie ja się pytam?

 

Taka aura nie służy poprawie mojego nastroju. Jak mówi znajoma blogerka na każdego czasem przychodzi taki czas, że ma się ochotę okopać w dołku na kanapie, przykryć kocykiem i udawać, że go nie ma. Mnie taki odpływ pozytywnych wibracji, spotęgowany jesienno-zimową aurą za oknem, dopadł ostatnio. Niestety z racji licznych obowiązków okopać się nie mogę, wiec Mój Mąż postanowił poprawić mi humor przygotowując niespodziankę: proste ale oryginalne i bardzo pyszne śniadanie. Potem okazało się ze inspiracja została zasięgnięta z programu Karola Okrasy, ale wykonanie oryginalne. Mistrz Okrasa przestrzegał, żeby nie myśleć nawet o zamianie składników na inne. Lekko słony i oryginalny smak koziego sera doskonale komponuje się z słodyczą miodu i orzechami.

 

Składniki:

4 kromki białego pieczywa (bułka lub chałka)

100g koziego twarogowego serka

4 łyżki miodu

50g orzechów włoskich

wiÄ™cej»

Jesień to śliwkowy czas. Ostatnio gatunków jest tak dużo, że trudno zdecydować się, które wybrać. Szczęściarzami są Ci, którzy na działce lub w ogrodzie mają własną śliwę. Mogą zebrać owoce takie jakie lubią, mniej dojrzałe lub takie w których soku jest tak dużo, że po ugryzieniu cieknie po brodzie.

 

Do najbardziej rozpowszechnionych w Polsce odmian należą: śliwki brzoskwiniowe zwane jerozolimkami, renklody i węgierki.

 

Wybierzcie te, które lubicie najbardziej i zróbcie tak jak ja, niezwykle prosty deser: ciasto francuskie dekoracyjnie zaplecione w warkocz wypełnione śliwkami z brązowym cukrem i cynamonem.

 

Składniki:

1 opakowanie schłodzonego ciasta francuskiego

600g śliwek

łyżka cynamonu

4 łyżki brązowego cukru

łyżka cukru waniliowego

2 łyżki mleka

2 łyżeczki cukru pudru

wiÄ™cej»
09PaÅ2015

Dynia to magiczne warzywo. Czarodziejskie, bo powstają z niej fantastyczne halloweenowe dekoracje ale ma również wszechstronne kuchenne zastosowanie. Można ją upiec, ugotować, usmażyć. Powstają z niej ciasta, placki, zupy i gulasze. Różnorodność potraw zależy tylko od wyobraźni.

 

I choć to jeszcze nie Halloween dziś u nas na stole zupa dyniowa. Prostszej potrawy z dyni zrobić już chyba nie można. Wykorzystajcie ją zatem do pierwszych zmagań tym warzywem w waszej kuchni. Piękny kolor zupy potraktujcie jak obietnicę kremowego i bardzo jesiennego smaku. Jest lekko słodka, ale możecie zrobić jej ostrzejszą wersję dodając papryczkę chili.

 

Składniki:

2 kg dyni

100ml mleczka kokosowego

1 cebula

2 zÄ…bki czosnku

wiÄ™cej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony