Ostatnie komentarze

Drugie śniadanie to posiłek niedoceniany. Właściwie jedzą go dzieci w przedszkolu i uczniowie na długiej przerwie. Dorośli pracujący zadawalają się najczęściej kawą. Jeśli z jakiś przyczyn nie zjedli rano śniadania, wtedy drugie śniadanie kończy się w fast foodzie, bo przecież burczący z głodu brzuch skutecznie zakłóca nawet ciche myśli. A dietetycy zalecają spożywanie pięciu posiłków dziennie w odpowiednich trzy-, cztero-godzinnych odstępach czasu. Zapewniamy sobie w ten sposób dobre samopoczucie, właściwy poziom wydzielania insuliny i brak gwałtownych skoków poziomu glukozy co zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

 

Dziś więc propozycja drugiego śniadania. Można je przygotować wcześniej a potem lekko podgrzać zatem nadaje się do zabrania do pracy. Będzie smakować i dorosłym i dzieciom, a dla łasuchów, którzy liczą kalorie może być deserem bez wyrzutów sumienia.

 

Składniki:

120g kaszy jaglanej

300ml wody

więcej»

Mój mąż, jeśli może, raczej unika mięsnych dań. W jego menu królują kasze, warzywa, owoce, jajka oraz ryby. W weekendy, żeby nie gotować dwóch obiadów staram się czasami zrobić coś, co możemy zjeść wszyscy.

 

Wrzesień to czas, kiedy na straganach pysznią się kolorami pomidory, papryki, cukinie i inne dary ogrodów. Mój wybór padł więc tym razem na paprykę. Proponuję faszerowaną paprykę z nadzieniem z zielonej soczewicy. Danie łatwe w przygotowaniu, niezbyt czasochłonne i nie wymagające wyrafinowanych składników.

 

Składniki:

350g zielonej soczewicy

4 papryki

1 cebula

więcej»

Kasza jaglana to jedna z najstarszych i najzdrowszych kasz. Oprócz wielu wartości odżywczych ma jeszcze jedną niezwykle istotną z kulinarnego punktu widzenia: świetnie komponuje się zarówno z daniami słonymi, jak i słodkimi.

 

Ma mało skrobi, za to dużo łatwo przyswajalnego białka, witamin z grupy B oraz żelaza i miedzi. Kasza jaglana jest lekkostrawna i nie uczula, bo nie zawiera glutenu. Niewiele osób wie, że jest naturalnym lekiem na katar ponieważ ma właściwości antywirusowe i zmniejsza stan zapalny błon śluzowych. Dzięki zawartości witaminy E i lecytyny polecana jest uczniom, studentom i osobom intensywnie pracującym umysłowo pozytywnie wpływając na pamięć i koncentrację. Po kaszę jaglaną bogatą w krzemionkę powinny sięgnąć również kobiety dbające o wygląd włosów, skóry, paznokci. Kasza zapobiega odwapnianiu kości a zatem powinna być stosowana w profilaktyce osteoporozy.

 

Współczesna kuchnia stawia na szybkość i wygodę, którą osobiście bardzo cenię. Jeśli jednak chodzi o gotowanie kaszy jaglanej zdecydowanie korzystam z znacznie dłuższego sposobu mojej mamy i babci. Próbowałam gotować kaszę jaglaną w torebkach, ale przyznam, że niezależnie od czasu gotowania ma ona konsystencję papki, za którą nie przepadam.

Dziś kilka wskazówek, jak ugotować kaszę jaglaną „na sypko".

więcej»

- Mamo, jaki ja miałem dziś piękny sen... - mój młodszy mężczyzna wymruczał w pewien słoneczny letni poranek – Śniło mi się, że zrobiłaś naleśniki, takie jak lubię z serkiem i czekoladą...

 

Trzeba uważać, o czym się marzy, bo marzenia czasem się spełniają, dlatego na obiad zrobiłam naleśniki. Naleśników na słodko nie lubię. Dla siebie zwykle robię z innym farszem. Moje dzieci najbardziej lubią ze słodkim serem i polewą czekoladową. Latem, przemycam w nich sezonowe owoce: borówki, truskawki lub pokrojone brzoskwinie. Takie naleśniki to klasyka, więc dziś przepis dla tych, którzy swoją przygodę z kuchnia dopiero zaczynają.

 

Składniki:

Ciasto na 12 naleśników (patelnia 20cm):

300ml mleka

300ml gazowanej wody

100ml oleju

1 jajko

8 czubatych łyżek mąki

szczypta soli

więcej»

Sobotni lub jeśli wolicie niedzielny poranek. Rodzinna atmosfera, luz brak pośpiechu a na stole tradycyjna jajecznica z cebulką kiełbasą, szynką, szczypiorkiem, może z kurkami. A gdyby tak coś zmienić? Nie towarzystwo i atmosferę rzecz jasna ale tradycyjna jajecznicę na clafoutis. Brzmi może egzotycznie ale ta francuska potrawa to po prostu owoce zapieczone pod warstwą ciasta. W moim śniadaniowym wydaniu owoce zastąpiłam pomidorkami koktajlowymi oraz czarnymi oliwkami.

 

Jedyny minus tej potrawy jest taki, że przyrządza się je nico dłużej niż klasyczną jajecznicę, ale poświęcony czas jest tego wart. Z jajecznicy lub jajek na skrzynce na pewno nie zrezygnujemy ale czasem dla odmiany clafoutis zagości na naszym stole.

 

Składniki (na 4 porcje):

60g pomidorków koktajlowych

łyżka masła

4 jajka

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony