Ostatnie komentarze

W Europie banan jest znany dopiero od XIX wieku  i mimo tak krótkiej historii na europejskich stołach zyskał on wielu zwolenników, nie tylko dzięki temu, że doskonale smakuje, ale również dzięki bogactwu składników odżywczych. Zawiera między innymi magnez i potas zbawiennie wpływając na nasze serce a także składniki pomagające zwalczyć wysoki poziom cholesterolu.

 

Gdy masz podły nastrój – sięgnij po banana. Owoce te zawierają tryptofan - aminokwas, który organizm przetwarza w serotoninę, czyli hormon szczęścia. Więc szczególnie jesienią „na szczęście" mamy banany.

 

Człowiek uprawia zaledwie 20 z prawie 800 znanych gatunków bananów Poszczególne gatunki bananów mają owoce różniące się wielkością, kształtem, barwą skórki i miąższu oraz zawartością skrobi. Istnieją banany o smaku jabłka, czerwone, a także niejadalne, z których wyrabia się włókna do produkcji papieru i lin.

 

Banany w kuchni mają wszechstronne zastosowanie. W naszej szerokości geograficznej chyba jednak głównie deserowe. Dodajemy je do sałatek, koktajli, ciast. Prawdę mówiąc nigdy nie przepadałam za bananami na ciepło. Ostatnio jednak zrobiłam grillowane banany z brązowym cukrem i lodami. Ten prosty i szybki w wykonaniu deser bardzo mi smakował. Postanowiłam „iść za ciosem" i zrobiłam banany w cieście francuskim i po raz kolejny się nie zawiodłam. Inspirujący przepis znalazłam na blogu arabeskawaniliowa.

 

Składniki:

1 paczka ciasta francuskiego

6 bananów

więcej»

Boczniak w naturze rośnie na pniach drzew. Spotkać go można głównie w lasach na martwym drewnie gatunków drzew liściastych dosłownie na całym świecie, poza Antarktydą, choć jego pierwotną ojczyzną są Chiny.

 

Boczniaki to grzyby o niezwykłych właściwościach zdrowotnych. Dostarczają łatwo przyswajalnego białka, kwasu foliowego, aminokwasów, witamin z grupy B i soli mineralnych. Wykryto w nich także obecność substancji obniżających poziom cholesterolu oraz cukru we krwi. Naukowcy japońscy wykazali, że ekstrakt z boczniaka, może powodować zmniejszanie guzów nowotworowych. Badacze słowaccy natomiast wyizolowali z boczniaka  związek poprawiający odporność organizmu.

 

Do jedzenia najlepsze są młode grzyby. Starsze osobniki są łykowate. Czyszczenie grzybów należy ograniczyć do minimum ponieważ łatwo nasiąkają wodą. Boczniaki można smażyć, piec, są doskonałe jako dodatek do farszu do naleśników i pierogów.

 

Do tej pory boczniaki smażyłam na maśle i podawałam z czosnkiem i koperkiem. Po raz pierwszy decydowałam się na ich upieczenie. Z kilku składników powstała bardzo smaczna, zdecydowana w smaku sałatka.

 

Składniki (na dwie porcje):

250g boczniaków

100g świeżego młodego szpinaku

8 suszonych pomidorów

2 łyżki suszonego tymianku

więcej»

Parę tygodni temu spędziliśmy niedzielne popołudnie zbierając rodzinnie orzechy włoskie. Dwa duże drzewa, pod nimi dywan z liści i orzechów. Dosłownie trudno było postawić stopę, żeby nie zgnieść jakiegoś orzechowego skarbu. W zbieraniu orzechów mieli uczestniczyć wszyscy. Szybko jednak okazało się, że zajęcie to jest mało ekscytujące i pomoc młodszej części rodziny było znikoma. Pewnie niemałe znaczenie miało również motywacja. Nasze dzieciaki, w przeciwieństwie do nas, nie lubią włoskich orzechów. Mimo tego daliśmy radę i przez kolejne dni pokaźną część naszego dużego pokoju zajmowały suszące się orzechy. Teraz zapakowane w ażurowe worki czekają na zimę.

 

W związku z ilością orzechowego bogactwa rozpoczęłam wyszukiwanie potraw z orzechami w roli głównej. Na pierwszy ogień poszła poranna owsianka, sałatki oraz ciasta. Dzisiaj, zainspirowana przepisem z bloga „arabeskiwaniliowej", proponuję klasyczne połączenie bananów orzechów i czekolady. Zestaw smaków kojarzący mi się z późną jesienią, kiedy coraz trudniej o rodzime sezonowe owoce.

 

Składniki:

100g masła

320g cukru

1 duże jajko

1 łyżeczka cukru waniliowego

3 duże banany

340 g mąki

1 łyżeczka proszku do pieczenia

1 łyżeczka sody oczyszczonej

szczypta soli

więcej»

Tak się jakoś u nas układa, że niedługo po tym jak ze sklepowych półek znikną znicze i chryzantemy pojawiają się choinki, bombki i Mikołaje. Proces ten co roku następuje szybciej. Tak jakby handlowcy usiłowali nam wmówić, że jeśli do Świąt Bożego Narodzenia zostało mniej niż dwa miesiące, to trzeba się spieszyć. Może należy też upiec już pierniki i kupić karpia?

 

Na pewno macie w swoim domowym menu takie potrawy, które pojawiają się na stole tylko na specjalne okazje. W moim domu jest nią między innymi sałatka jarzynowa. W sumie nie wiem dlaczego robię ją tak rzadko, głównie na święta właśnie. Składniki proste, dostępne przez cały rok, praca niezbyt skomplikowana. Według mojej rodziny to absolutna królowa wszystkich sałatek. Nie ma wyrafinowanego wyglądu, unikalnej receptury, tajemniczych dodatków a mimo to, nie znam chyba nikogo, kto jej nie lubi.

 

Składniki znają wszyscy. Sekretem każdej gospodyni są proporcje, które powodują, że jest słodka, ostrzejsza, wytrawna. Moja jest raczej słodka zaostrzona niewielką ilością musztardy.

 

Składniki:

4 marchewki

3 pietruszki

1 puszka konserwowego groszku

8 ogórków konserwowych

więcej»

Od 1991 roku 11 listopada w Poznaniu na ulicy Święty Marcin obchodzone jest święto ulicy. Nawiązuje ono do średniowiecznego święta św. Marcina biskupa z Tours patrona dzieci, hotelarzy, jeźdźców, kawalerii, kapeluszników, kowali, krawców, młynarzy, podróżników, więźniów, żebraków i żołnierzy. Tradycyjnie w dniu św. Marcina w Poznaniu jada się rogale świętomarcińskie oraz gęsinę.

 

Chów gęsi w Polsce ma bardzo długą tradycję, sięgającą aż do XVII wieku. Obecnie gęsina traktowana jest jako produkt delikatesowy, ekskluzywny i rzeczywiście do najtańszych nie należy. Czasem jednak warto się skusić, bo smak mięsa jest wyjątkowy. Nie wszyscy wiedzą, że Polska jest największym producentem gęsi w Europie a mięso gęsi produkowane ekologicznie ma szansę stać się obok jabłek i oscypków znakiem firmowym naszej kuchni.

 

Dzisiaj moja propozycja podania gęsiny inspirowana przepisem Karola Okrasy. Czas pieczenia jest dość długi, ale dzięki niemu tłuszcz gęsi wytapia się pozostawiając cienką skórkę i soczyste, miękkie mięso.

 

Składniki:

4 uda z gęsi

2 łyżki tymianku

200ml soku jabłkowego

200ml cydru jabłkowego

sól, pieprz

8 plastrów wędzonego boczku

garść suszonej żurawiny

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony