Ostatnie komentarze
07Gru2015

Na pytanie moich dzieci, co podam dzisiaj na obiad odpowiedziałam trochę z przymrużeniem oka, że ciasto. Minęłam się z prawdą jedynie o włos. Ciasto rzeczywiście było francuskie, tyle, że nie w słodkiej wersji ale w postaci tarty z łososiem i zielonymi dodatkami szpinakiem i brokułem. Do tarty dodałam wędzonego na ciepło łososia. Wy możecie dodać łososia wędzonego w zimnym dymie lub surowego lekko podsmażonego.

 

Przy okazji tej potrawy zastanawiałam się nad różnicą między rybami wędzonymi na zimno i na ciepło. Ryby wędzone na gorąco są gotowane i wędzone w temperaturze pomiędzy 50 i 85stC. Zawartość soli w produkcie jest  niższa, dlatego termin przydatności do spożycia jest krótszy niż ryb wędzonych na zimno. Proces wędzenia na zimno przebiega w temperaturze 15-25stC i nie jest poprzedzony gotowaniem. Powierzchnia ryby jest najpierw mocno wysuszana, a potem produkt jest wędzony. Zawartość soli jest wyższa a zatem i termin przydatności jest dłuższy.

 

Składniki:

1 paczka schłodzonego ciasta francuskiego

300g świeżego szpinaku

łyżka masła

2 ząbki czosnku

1 brokuł

200g łososia wędzonego na ciepło

3 jajka

150ml śmietanki 30%

150g startej mozzarelli

sól, pieprz

więcej»

Święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc to takie dni, kiedy na świątecznych stołach pojawiają tradycyjne potrawy. Czasami jednak okazuje się, że myśl o przygotowaniu po raz kolejny tego samego zestawu dań nie powoduje radości. Kreatywna gospodyni zaczyna więc kombinować. Co podać, żeby zachować charakter święta a jednocześnie aby na talerzach domowników i gości pojawiło się coś nowego. Tak było z moim rodzinnym śniadaniem wielkanocnym. Moja siostra zrobiła wtedy po raz pierwszy jajka w koszyczkach z szynki parmeńskiej. Danie to bardzo nam smakowało i zostało w domowym jadłospisie. Robiłam je niedawno ale w nieco odświeżonej wersji.

 

Dodatki i sposób podania pozostawiam waszej wyobraźni. Dodam tylko, że można, jak to zrobiła moja córka, zalać całość ogromną ilością ketchupu. Podobno smakuje świetnie... No cóż, to pewnie kwestia gustu. Mam tylko wrażenie, że pod tym keczupem mogłaby być tarta ze śliwkami i moje dziecko nie poczułoby różnicy.

 

Składniki (2 porcje):

6 plastrów szynki parmeńskiej

2 łyżeczki oliwy z suszonych pomidorów

4 suszone pomidory z oliwy

garść liści szpinaku

2 jajka

1 ząbek czosnku

2 łyżki parmezanu

sól, pieprz

więcej»
30Lis2015

Nie wiedziałam, że ciasto  ananasem z puszki jest amerykańskim wynalazkiem. Najpierw je zrobiłam a potem poszperałam i teraz już wiem. Oryginalnie jest to ciasto odwrócone. Ja zrobiłam swoją wersję, z owocami na wierzchu, tak jak robi się zwykłe ciasto z owocami. Następnym razem zrobię je po „amerykańsku".

 

Jest to jedno z tych ciast, które lepiej smakują następnego dnia, kiedy ciasto lekko nabierze wilgoci od owoców. Jest proste, nie wymaga skomplikowanych działań no i cena ciasta jest przystępna. Idealne ciasto do popołudniowej kawki w domowym zaciszu.

 

Składniki:

125g masła

270g mąki

4 jajka

1 łyżeczka proszku do pieczenia

125g cukru

3 łyżki wiórków kokosowych

1 łyżka cukru waniliowego

3 łyżki cukru pudru

1 puszka ananasa

więcej»

Dziś propozycja treściwego drugiego śniadania lub wczesnej kolacji. Pumpernikiel przełożony wędzonym łososiem wygląda ciekawie a mój syn nie mógł się zdecydować czy bardziej przypomina mu kanapkę czy torcik.

 

Pumpernikiel pochodzi prawdopodobnie z Niemiec, a jego nazwa oznaczała w XVII wieku zakalec, trudny do strawienia chleb. Jest ciemny, pieczony w formie, na zakwasie, z gruboziarnistej mąki żytniej, często z dodatkiem miodu, melasy lub ekstraktu z jabłek oraz słodu. Chleb ten ma kolor brunatny, czasem prawie czarny. Charakterystyczną cecha jego produkcji jest pieczenie ciasta w niskiej temperaturze - około 120-150stC, ale przez długi czas do 16 godzin.

 

Pumpernikiel ma niski indeks glikemiczny (46) więc jest idealny dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia, ćwiczą i chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

 

Składniki:

4 kromki pumpernikla

2 łyżki masła

pół ząbka czosnku

2 łyżki posiekanego koperku

100g wędzonego łososia

więcej»

Dzisiejsza potrawa pojawiła się w naszym jadłospisie po męskim wyjeździe Mojego Męża. Okazuje się, że mężczyźni podczas wyjazdu nie tylko piją piwo, zagryzając chipsami a na obiad zamawiają pizzę lub hamburgera. Typowa męska kuchnia ma wiele zalet: jest prosta, nie wymaga wyszukanych składników i skomplikowanych działań. Słowem jest praktyczna w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Pewnie więc dlatego potrawa ta przypadła nam bardzo do gustu.

 

Składniki: cukinię, paprykę, cebulę, czosnek i pesto mam zawsze w kuchni. Ponieważ czas przygotowania potrawy jest krótki taki obiad sprawdzi się doskonale podczas wyjątkowo zabieganych dni.

 

Ogromnie ważne jest, aby nie rozgotować warzyw. Jeśli nie będą chrupiące potrawa straci charakter i nie będzie ładnie wyglądać. Jeśli lubicie monochromatyczne połączenia dodajcie do cukinii zieloną paprykę. Jeśli lubicie połączenia bardziej kolorowe wymieszajcie żółtą i czerwoną i pomarańczową paprykę z zieloną cukinią.

 

Składniki:

1 duża cukinia

1 papryka

1 cebula

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony