Ostatnie komentarze
12Sie2019

Kiedy zdarza mi się pytać obcokrajowców o najlepsze polskie potrawy często wymieniają żurek i pierogi. Większość krajów ma swoje odmiany pierogów ale podobno tylko u nas można spotkać różnorodność farszów. Właściwie można znaleźć pierogi na każdą okazję. Pierogi dla siebie znajdą zarówno wegetarianie jaki i wielbiciele mięsa. Dzieci często gustują w pierogach na słodko. Legendarne są przecież pierogi z jagodami, którymi zajadaliśmy się w dzieciństwie. Warto wspomnieć również o królewskich bożonarodzeniowych pierogach z kapustą i grzybami.


W moim domu najchętniej zjadamy pierogi z mięsem i ruskie. Okazjonalnie robię również pierogi z różnymi innymi farszami: z boczniakami, szpinakiem, kaszą gryczaną i serem. Tym razem mój wybór padł na soczewicę. Wybrałam zieloną soczewicę, która nie rozpada się tak łatwo jak czerwona zatem farsz z niej zrobiony jest bardziej zwarty i lepiej nadaje się do zawinięcia w ciasto.


Składniki:
ciasto:
500g mąki pszennej
4 łyżki oleju
250-300 ml wrzącej wody
szczypta soli
farsz:
100g suchej zielonej soczewicy
2 ząbki czosnku
1 spora cebula
4 łyżki posiekanej natki pietruszki
1 łyżka masła
sól, pieprz

więcej»

Ludzie lubią grillować. Jedzenie na świeżym powietrzu ma niezwykły urok. Czasami jednak pogoda płata nam figla i zamiast błękitu nieba widać szare chmury i deszcz. Nawet wtedy nie rezygnujemy z zaplanowanego grilla. Wyciągam albo grilla elektrycznego, albo patelnię grillową i jemy to co zostało przygotowane.


Dziś więc przepis na bardzo letnie danie. Grillowane polędwiczki marynowane z zalewie z musztardy, sosu sojowego i powideł śliwkowych są naprawdę pyszne. Cała moja rodzina je uwielbia. Ciekawe jak często musiałabym je robić, żeby zaczęli kręcić nosem, bo uwaga nawet mój syn, który w każdym obiedzie znajduje coś niewłaściwego grillowane polędwiczki zjada bez marudzenia. Polędwiczki podałam ze świeżą sałatką i podsmażanymi burakami.


Składniki:
500g polędwiczki wieprzowej
marynata:
100ml oleju
2 łyżki powideł śliwkowych
2 łyżki musztardy francuskiej
3 łyżki syropu klonowego
1 łyżka soku z cytryny
2 gałązki rozmarynu
2 gałązki tymianku
sól, pieprz
4 łyżki oleju do smażenia

więcej»

Niekwestionowanym królem w mojej letniej kuchni jest w tym roku risotto. Zakochaliśmy się w kremowości ziaren ryżu arborio. Niewiele składników podstawowych i kilka dodatków powoduje, że za każdym razem mamy doskonałe nowe danie.


Ta popularna potrawa pochodzi z północnych Włoch i zawsze ma w swoim składzie ryż, szalotkę, masło, wino i bulion. Co ciekawe jest to tak zwane pierwsze danie (primo piatto) podawane przed daniem głównym zamiennie z zupą i makaronem. Tak byłoby pewnie we włoskiej restauracji, na moim stole risotto było po prostu pysznym daniem obiadowym.


Tym razem przygotowałam cytrynowe risotto z dodatkiem kurkumy, mięty i wędzonego łososia.


Składniki (2 porcje)
150g ryżu arborio
1 szalotka
1l bulionu warzywnego
3 łyżki masła
100ml białego wytrawnego wina
pół łyżeczki kurkumy
3 łyżki parmezanu
2 łyżki skórki z cytryny
3 łyżki soku z cytryny
150g wędzonego łososia

więcej»

Ostatnio na hiszpańskim targu znalazłam coś co mnie urzekło. Oprócz świeżych owoców i warzyw można było kupić je upieczone. Praktycznie każdy sprzedawca miał tace z pieczonymi dyniami, batatami, ziemniakami, jabłkami i gruszkami. Jakie to doskonałe uproszczenie domowego gotowania. Przecież w sumie najdłużej czeka się właśnie na upieczenie warzyw. A tu przynosimy gotowe produkty i pierwszy etap przygotowania domowego posiłku mamy zrobiony.


Dziś chciałabym podzielić się z wami przepisem na danie, w którym możecie wykorzystać takie upieczone warzywa lub kupić surowe i upiec je we własnym piekarniku. Może być przekąską albo samodzielnym daniem w zależności od tego jak dużo nałożycie sobie na talerz. Faszerowane bataty świetnie smakują tuż po upieczeniu i chociaż to ziemniaki to na zimno też jest doskonałe.


Składniki:
3 bataty
2 łyżki oliwy
2 gałązki rozmarynu
200g ciecierzycy
150g koziego sera
pół cebuli
2 ząbki czosnku
papryczka chili
1 łyżka masła
3 łyżki posiekanej natki pietruszki
sól i pieprz

więcej»

Pesto to najczęściej zielony gesty sos przygotowany na bazie bazylii, pokrzywy, natki pietruszki, jarmużu lub rukoli. My najbardziej lubimy pesto z bazylii (pesto alla genovese) lub na bazie suszonych pomidorów (pesto alla siciliana). Niezależnie od składników najlepsze pesto to domowe pesto zrobione ze świeżych, dobrej jakości składników. Jeśli do tej pory korzystaliście wyłącznie z gotowej wersji zamkniętej w słoiczku gorąco zachęcam do przygotowania pesto w domu. Ma zdecydowanie lepszy smak, możecie doprawić je po swojemu i zawsze wiecie, co do niego dodaliście.


Makaron z pesto jest doskonałym pomysłem na obiad szczególnie w gorący dzień, kiedy nie chcemy spędzać w kuchni całego dnia. Jednym ze składników pesto są orzeszki piniowe. Można kupić je w Polsce ale ich cena przyprawia o szybsze bicie serca. Możecie zastąpić je pestkami słonecznika, orzechami nerkowca lub orzechami włoskimi. Jednak, jeśli możecie, choć raz spróbujcie przygotować pesto z orzeszkami piniowymi, żeby ocenić która wersja bardziej Wam smakuje.


Składniki:
1 doniczka bazylii
50ml oliwy z oliwek
garść orzeszków piniowych
50g parmezanu
1 ząbek czosnku
sól

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony