Ostatnie komentarze

Dzisiaj propozycja dla zabieganych, którzy lubią zjeść coś bardziej wyrafinowanego niż kilka kabanosów w locie złapanych z lodówki (co i mnie się czasem zdarza), a nie mają czasu na długie zakupy i tym bardziej na długie gotowanie. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzają się dania nazywane potocznie „przeglądem lodówki". Może to być również świetna okazja do wykorzystania niezbyt przemyślanych zakupów kulinarnych. Wiele razy przecież naszym sklepowym doradcą nie jest kartka z potrzebnymi produktami ale głód i atrakcyjne promocje. Potem półki w lodówce zamieszkują przedziwne sosy, przekąski, egzotyczne produkty, na które nie mamy pomysłu.


Bazą dania może być kasza, ryż lub makaron. Dziś wybrałam razowe penne. Grillowana cukinia, kozi ser, pomidorki koktajlowe i czarne oliwki sprawiły, że danie na talerzu zachęca do złapania za widelec. Doceniły je nawet moje dzieci.


Składniki (4 porcje):
200g razowego penne
2 nieduże cukinie (około 500g)
100g sera koziego sałatkowego z ziołami
16 pomidorków koktajlowych
12 oliwek
4 gałązki rozmarynu
3 łyżki oleju
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka oliw z dodatkiem chili
pół ząbka czosnku
sól i pieprz

więcej»

Na przekór pogodzie za oknem, która chwilami bardziej przypomina późny październik niż drugą połowę kwietnia, u mnie na stole zielono. Piękną zieloną zupę zrobiłam ze szpinaku z lekką czosnkową nutą a podałam z jajkiem ugotowanym na twardo. Szkoda, że odkryłam ją dopiero teraz, bo może być świetną lekką alternatywą dla żurku lub barszczu na świąteczny wielkanocny obiad.


Inspirację do przygotowania zupy znalazłam w gazecie Moje gotowanie. Danie wygląda niezwykle wiosennie i dekoracyjnie. Choć to może zabrzmi trywialnie, to pamiętajcie, żeby szpinak bardzo dokładnie wypłukać i usunąć grube twarde łodyżki. Piasek zgrzytający w zębach i niezmiksowane włókna skutecznie popsują efekt smakowy zupy.


Składniki:
400g szpinaku
3 ząbki czosnku
pół cebuli
2 ziemniaki
1l bulionu warzywnego
łyżka masła
100ml 18% śmietanki
4 jajka

więcej»
24Mar2017

Do dziś nie wiem jakim cudem udało mi się zamiast podudzi kurczaka kupić podudzia kaczki. Zorientowałam się, że mam nie to, po co poszłam, dopiero w domu przed lodówką. Ponieważ i tak miały być pieczone to odpuściłam sobie kolejną wycieczkę do sklepu w celu wymiany. W końcu i to drób i to drób. Dzięki tej pomyłce niedzielny obiad był iście królewski.


Bardzo lubię połączenie mięsa z owocami. Do karkówki dodaję suszone owoce a do wątróbki duszone jabłka z majerankiem. Tym razem również skorzystałam z tego wypróbowanego pomysłu i upiekłam udka kaczki z pomarańczami, jabłkami i żurawinami. Nuta czosnku i majeranku wyczuwalna w upieczonym mięsie dopełniła całości.


Składniki:
4 uda kaczki
2 łyżki majeranku
3 łyżki oliwy z oliwek
łyżka musztardy
łyżka miodu
3 łyżki oleju
1 łyżeczka masła
4 ząbki czosnku (w łupinkach)
sól pieprz
owoce:
4 jabłka
2 pomarańcze
3 łyżki cukru
2 łyżki masła
garść żurawiny

więcej»
20Mar2017

Są takie potrawy, które zawsze kojarzą nam się z konkretnymi dodatkami. W moim domu sztuka mięsa wołowego podawana była z ziemniakami i chrzanem lub musztardą, kotlety mielone z marchewką z groszkiem a do ryby zawsze była kapusta kiszona. Choć mogę sobie wyobrazić, że pieczony kurczak doskonale będzie smakował z zasmażanymi burakami to i tak w pierwszym odruchu zaplanuję do niego sałatę ze śmietaną a do schabowego mizerię.


Kuchenne stereotypy, albo jak kto woli tradycje miło jest kultywować, ale bez odrobiny szaleństwa nie byłoby wielu ciekawych i zaskakujących połączeń. Dziś chciałabym zaproponować wam inny sposób podania klasycznego kotleta mielonego. Oczywiście hamburgery nie są moim pomysłem (choć może szkoda, bo profity finansowe pozwoliłyby na dużo spokojniejszy sen) i kojarzą nam się najczęściej z jedzeniem serwowanym w fast foodach. Na obrazku wyglądają pięknie, a często dostajemy kanapkę, która wygląda jakby ktoś na niej usiadł. Spróbujcie zrobić je w domu. Wasze dzieciaki będą zachwycone takim obiadem.


Podobno hamburgery muszą być wołowe. Jak kto lubi, ja wolę bardziej delikatne więc wykorzystuję mięso z indyka. Wy wybierzcie sami. Pieczywo do hamburgera możecie upiec w domu, lub kupić wasze ulubione bułeczki. Moje były posypane sezamem, bo takie lubimy najbardziej.


Składniki
kotlety:
350g mielonego mięsa z indyka
1 nieduża cebula
1 ząbek czosnku
250ml mleka
1 jajko
1 sucha bułeczka
1 łyżeczka pieprzu ziołowego
bułka tarta
sól

więcej»

Czasem natrafimy na tak genialny w swojej prostocie przepis, że zastanawiamy się czemu dopiero teraz. Wykorzystujemy go i wychodzi danie – poemat. Aż chce się za panem Zagłobą powiedzieć „Jam to nie chwaląc się uczynił". Tak było tym razem.


W jednej z kulinarnych gazet znalazłam jesienny przepis Agnieszki Maciąg na pieczoną białą kiełbasę z warzywami. Zainspirowana nim przygotowałam swoją wersję dania. Nie kupowałam surowej białej kiełbasy. To dobre wyjście z sytuacji ponieważ przygotowanie potrawy skraca się znacząco. Możecie użyć surowej, ale czas pieczenia musicie odpowiednio wydłużyć.


Składniki:
6 białych kiełbasek
1 czerwona papryka
1 mała cukinia
2 szalotki
4 ząbki czosnku (w łupinkach)
2 kiście małych pomidorków na gałązkach
1 cytryna
4 gałązki świeżego rozmarynu
2 łyżki oleju sezamowego

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony