Ostatnie komentarze

Wiem, że jest wiosna i lato kiedy na straganach zaczynają się pysznić piękne zielone główki młodej kapusty. Nam najlepiej smakuje duszona z koperkiem i boczkiem, albo w postaci surówki z marchewką, cebulką i koperkiem. Dzisiaj placki z młodej kapusty. Do danie to ukłon w kierunku wegetarian, ale to danie bardzo łatwo można zmienić w obiad dla wielbicieli mięsa. Wystarczy zrobić do nich mięsny sos i potraktować je jako nieco egzotyczną odmianę placków po cygańsku. U nas placuszki z młodej kapusty pojawiły się na stole w towarzystwie sosu grzybowego na ciepło. Można do nich zrobić również zimny jogurtowy sos czosnkowy lub koperkowy. Wybierzcie sami swoją ulubioną wersję.


Składniki:
¼ młodej kapusty
2 jajka
3 łyżki śmietany
5 łyżek mąki
garść koperku
100g żółtego sera
sól, pieprz

więcej»

Z czym kojarzą Wam się wakacje nad morzem? Mnie poza plażą, falami, słońcem - z rybami – smażonymi, grillowanymi, pieczonymi, wędzonymi i najświeższymi, jakie można sobie wyobrazić. Malutkie rybki prosto z kutra, pieczone na blasze na chrupko, chrupiące jak chipsy, to najprzyjemniejsza przekąska na złotej od popołudniowego słońca nadmorskiej promenadzie.


Ostatnio mile zaskoczył mnie asortyment rybny w jednym z moich ulubionych sklepów. Okazało się, że mogę kupić rybę, którą znam z wakacyjnych obiadów nad Adriatykiem. Labraks, zwany także barem lub moronem, bo o nim mowa, to okoniowata ryba morska występująca naturalnie w Morzu Śródziemnym, Północnym i Czarnym a hodowanym ze względu na wyjątkowe wartości smakowe w Grecji, we Włoszech, Turcji, Hiszpanii i Chorwacji.


Polecam ją gorąco szczególnie pieczoną lub grillowaną w towarzystwie ziół i cytrusów choć jej białe delikatne mięso jest tak pyszne, że nie potrzebuje zbyt wielu dodatków.


Składniki:
4 labraksy
6 ząbki czosnku
4 cebulki dymki
100g masła
2 łyżki oliwy
8 łyżek świeżych posiekanych ziół: kolendra, koperek, bazylia
3 gałązki świeżego rozmarynu

więcej»

Na czym możemy usmażyć rybę? Na oleju, na maśle, może na smalcu, jeśli ktoś lubi. A teraz niespodzianka! To nie wszystko. Podobno można usmażyć łososia również na ... wodzie. Ten sprytny i bardzo prosty sposób podpatrzyłam w kulinarnej podróży Karola Okrasy pt.: „Na ryby do Gdańska".


W odcinku tym z gospodarzem programu gotował kapitan Jerzy Wąsowicz, który podzielił się polinezyjskim przepisem na przygotowanie ryby. Pan kapitan sugeruje, żeby do smażenia wybrać dzwonka ryby, w których skóra oraz kręgosłup utrzymują rybę w całości. Ja usmażyłam kawałki łososia ze skórą. Udały się również znakomicie.


Składniki:
4 dzwonka łososia (min. 2 cm grubości)
4 łyżki masła
4 ząbki czosnku
1 łyżka posiekanego koperku
sól i pieprz

więcej»

Kiedyś polska wołowina pochodziła od krów, które przestały już dawać mleko i nadawała się raczej na rosół. Turyści odwiedzający Stany Zjednoczone lub Argentynę opowiadali o wspaniałych, kruchych i soczystych stekach wołowych. Niezależnie od jakości mięsa, kiedy byłam dzieckiem wołowe bitki, zrazy lub gulasz pojawiały się na naszych talerzach dość często podawane obowiązkowo z kaszą gryczaną.


Obecnie jest dużo łatwiej. Zwierzęta są hodowane tak, aby mięso z nich uzyskiwane nie było „przy okazji". Teraz jeśli tylko dobierzemy odpowiedni kawałek mięsa możemy z łatwością przygotować atrakcyjne soczyste i kruche danie. Na bitki, które tym razem przygotowałam najlepiej nadaje się polędwica wołowa. Jest jednak dość droga, więc możecie również użyć rozbratel lub antrykot.


Składniki:
0,5 kg mięsa wołowego
1 cebula
2 łyżki masła
1 papryczka chili
2 ogórki kiszone
1 łyżka mąki
2 łyżki musztardy
2 ziarenka ziela angielskiego

więcej»

Czasami jestem głodna, takim głodem, którego nie da się oszukać sałatką, żeby nie wiem jak smaczną. Potrzebuję czegoś konkretnego. Dzisiaj więc propozycja mniej dietetycznego obiadu. Tarta z wędzonym boczkiem i porami z dodatkiem sera nie jest bowiem lekkostrawna ale za to wyjątkowo pyszna. Można ją zrobić na cieście kruchym ale doskonale i w mojej opinii lepiej smakuje na cienkim cieście francuskim.


To danie ma jedną wadę. Wydaje się, że można zjeść jeszcze jeden mały kawałek, i jeszcze jeden i jeszcze, taki zupełnie cieniutki. Z doświadczenia wam powiem, że to nie jest dobry pomysł. Dlatego na jednej dokładce poprzestańcie i zostawcie coś dla reszty rodziny.


Składniki
1 paczka schłodzonego ciasta francuskiego
300g wędzonego boczku
1 duży por (tylko biała część)
150ml śmietanki 30%
3 jajka
100g parmezanu
3 łyżki oliwy
1 łyżka masła
pęczek koperku
pieprz

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony