Ostatnie komentarze

Polędwiczki wieprzowe, to jeden z najcenniejszych gatunków mięsa wieprzowego. Mają uniwersalne zastosowanie. Można je udusić z cebulką, usmażyć, czy upiec.


Dziś propozycja przygotowania polędwiczki pieczonej w cieście francuskim. Przygotujcie do nich jarzyny na parze lub świeżą sałatkę i macie gotowy pyszny efektowny i niezbyt trudny w przygotowaniu obiad.


Składniki:
1 polędwiczka wieprzowa
1 paczka schłodzonego ciasta francuskiego
7 suszonych pomidorów
6 plastrów szynki parmeńskiej
100g mozzarelli
garść świeżych liści bazylii
4 gałązki rozmarynu
2 łyżki oliwy
2 łyżki sezamu
2 łyżki mleka
sól pieprz

więcej»
21Wrz2016

Cukinia to jedno z moich ulubionych warzyw. Kiedy jesienią na straganach pojawiają się szczególnie piękne, dorodne i świeże kupuję je bardzo często. Zupa, sałatki, duszona cukinia można zrobić z nich zrobić naprawdę wiele. Od kiedy dwa lata temu znalazłam na bazarku cukinię w ciekawym okrągłym kształcie częściej robię również cukinię faszerowaną. Te okrągłe idealnie się do tego nadają. Są bardziej mięsiste a ich kształt pozwala na wypełnienie dużą ilością farszu.


Do tej pory wypełniałam cukinię mielonym mięsem albo kaszą gryczaną z pomidorami. Dziś proponuję, żeby przygotować farsz z kaszy bulgur z dodatkiem wędzonego boczku i suszonych pomidorów.


Bulgur to rodzaj pożywnej kaszy z pszenicy. Kasza bulgur zawiera duże ilości potasu, wapnia, sodu i magnez, które odpowiadają za prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego. Jest również bogatym źródłem błonnika obniżającym poziom złego cholesterolu. Polecana jest szczególnie dla osób znerwicowanych i żyjących w ciągłym stresie ponieważ jest ona bogata w witaminy z grupy B i magnez - substancje odpowiadające za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.


Składniki
3 nieduże okrągłe cukinie
100g kaszy bulgur
200g wędzonego boczku
1 cebula

więcej»

Wijce ziemniaczane zwane batatami lub słodkimi ziemniakami pochodzą z Ameryki Środkowej. Do Europy sprowadził je Krzysztof Kolumb z kolei Portugalczycy skutecznie przenieśli je do Afryki i Indii. Obecnie jednymi z głównych producentów tych warzyw są właśnie Indie, Wietnam, Japonia i Chiny.


Choć najczęściej kupujemy bataty w kolorze pomarańczowym to istnieje około 400 różnych odmian w kolorach od białego i żółtego po czerwony i fioletowy. W zależności od koloru różna jest zawartość składników odżywczych i różne są właściwości tego ciekawego warzywa.


Odmiana czerwona polecana jest w celu przeciwdziałania chorobom serca, fioletowe zawierające silne przeciwutleniacze są składnikiem diety antynowotworowej. Żółta odmiana zawierająca luteinę polecana jest osobom dbającym o oczy.


Bataty można piec, ugotować i grillować. Są doskonałym składnikiem puree i past a także zup. Podobno jadalne są nie tylko bulwy, lecz także liście batata. Wykorzystywane są w restauracjach chińskich, japońskich i filipińskich. W mojej kuchni bataty oraz marchewka stały się składnikami zupy krem. Podałam ją z pysznymi roladkami z boczku i koziego wędzonego sera.

więcej»

Cukinia jest moim ulubionym warzywem. Zawsze mam ją zapasie. Przygotowuję z niej zupę-krem, szybką zupę warzywną z ryżem, dodaję z papryką do leczo. Bardzo lubię cukinię z zielonym pesto i oczywiście faszerowaną albo w wersji wegetariańskiej z kaszą gryczaną albo z mielonym mięsem. Moje dzieci przepadają za cukinią z grilla. Myślę, że dzisiejsza propozycja również przypadnie im do gustu.


Tym razem moje ulubione warzywo wystąpi w towarzystwie kurek oraz świeżej, mocno aromatycznej bazylii drobnolistnej. Delikatna jasnozielona zupa zyskała dzięki tym małym grzybkom niepowtarzalny delikatny leśny aromat i ciekawy wygląd.


Przepis pochodzi z kuchni Lidla.


Składniki:
1 cukinia
1 cebula
2 ząbki czosnku
3 łyżki masła
0,5l bulionu

więcej»

Jednym z najbardziej popularnych grzybów na samym początku lata są kurki, zwane również kurką żółtą, pieprzykiem jadalnym, lisicą, kurkiem, pieprznikiem pospolitym. Występuje praktycznie na całym świecie (poza Antarktydą) i co ciekawe, na jego liczebność nie wpływa zbieranie owocników przez grzybiarzy. Kurki rosną w lasach liściastych i iglastych, często na piaszczystych, kwaśnych glebach. Znaleźć je można pod świerkami pośród mchów ale bardzo ceni sobie wolność. Dotychczasowe próby uprawy tego gatunku zakończyły się niepowodzeniem.


Ci którzy podróżują przez Polskę spotykają przy drogach grzybiarzy sprzedających kurki prosto z lasu. Ja nie zaopatruję się w takich miejscach. Ale kiedy pojawiają się w sklepach często daję się na nie skusić. Dziś pierwsza tegoroczna propozycja z kurkami: razowy makaron z cukinią i kurkami w śmietanowym sosie.


Składniki:
200g makaronu razowego
150g kurek
pół cukinii
2 ząbki czosnku
3 łyżki masła
150ml śmietanki
sól, pieprz
2 łyżki posiekanego szczypiorku

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony