Ostatnie komentarze

Dzisiejsza potrawa pojawiła się w naszym jadłospisie po męskim wyjeździe Mojego Męża. Okazuje się, że mężczyźni podczas wyjazdu nie tylko piją piwo, zagryzając chipsami a na obiad zamawiają pizzę lub hamburgera. Typowa męska kuchnia ma wiele zalet: jest prosta, nie wymaga wyszukanych składników i skomplikowanych działań. Słowem jest praktyczna w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Pewnie więc dlatego potrawa ta przypadła nam bardzo do gustu.

 

Składniki: cukinię, paprykę, cebulę, czosnek i pesto mam zawsze w kuchni. Ponieważ czas przygotowania potrawy jest krótki taki obiad sprawdzi się doskonale podczas wyjątkowo zabieganych dni.

 

Ogromnie ważne jest, aby nie rozgotować warzyw. Jeśli nie będą chrupiące potrawa straci charakter i nie będzie ładnie wyglądać. Jeśli lubicie monochromatyczne połączenia dodajcie do cukinii zieloną paprykę. Jeśli lubicie połączenia bardziej kolorowe wymieszajcie żółtą i czerwoną i pomarańczową paprykę z zieloną cukinią.

 

Składniki:

1 duża cukinia

1 papryka

1 cebula

wiÄ™cej»

Od 1991 roku 11 listopada w Poznaniu na ulicy Święty Marcin obchodzone jest święto ulicy. Nawiązuje ono do średniowiecznego święta św. Marcina biskupa z Tours patrona dzieci, hotelarzy, jeźdźców, kawalerii, kapeluszników, kowali, krawców, młynarzy, podróżników, więźniów, żebraków i żołnierzy. Tradycyjnie w dniu św. Marcina w Poznaniu jada się rogale świętomarcińskie oraz gęsinę.

 

Chów gęsi w Polsce ma bardzo długą tradycję, sięgającą aż do XVII wieku. Obecnie gęsina traktowana jest jako produkt delikatesowy, ekskluzywny i rzeczywiście do najtańszych nie należy. Czasem jednak warto się skusić, bo smak mięsa jest wyjątkowy. Nie wszyscy wiedzą, że Polska jest największym producentem gęsi w Europie a mięso gęsi produkowane ekologicznie ma szansę stać się obok jabłek i oscypków znakiem firmowym naszej kuchni.

 

Dzisiaj moja propozycja podania gęsiny inspirowana przepisem Karola Okrasy. Czas pieczenia jest dość długi, ale dzięki niemu tłuszcz gęsi wytapia się pozostawiając cienką skórkę i soczyste, miękkie mięso.

 

Składniki:

4 uda z gęsi

2 łyżki tymianku

200ml soku jabłkowego

200ml cydru jabłkowego

sól, pieprz

8 plastrów wędzonego boczku

garść suszonej żurawiny

wiÄ™cej»

Niedawno dowiedziałam się, że gołąbki z ziemniakami lub kaszą są tradycyjną potrawą na ukraińskim wigilijnym stole. Podobnie jak u nas, ich wieczerza wigilijna, jest posiłkiem bezmięsnym, wiec proponowana przeze mnie wersja tej gołąbków nie do końca na wigilijnym stole mogłaby się znaleźć. Wzbogaciłam bowiem farsz wędzonym boczkiem a zamiast białej kapusty użyłam włoskiej. Choć połączenie kapusty i ziemniaków początkowo wydawało mi się dziwne, to efekt końcowy bardzo mile mnie zaskoczył. Idealnym dopełnieniem tego dania był gęsty aromatyczny grzybowy sos.

 

Składniki:

gołąbki

1 włoska kapusta

1 kg ziemniaków

2 cebule

150g wędzonego boczku

2 jajka

2 łyżki majeranku

sól pieprz

kostka grzybowa Knorr

sos

garść suszonych grzybów

pół cebuli

2 łyżeczki masła

2 łyżki śmietanki

sól, pieprz

wiÄ™cej»

Kiedyś często robiłam zakupy spożywcze w jednym z hipermarketów prowadzących sprzedaż przez Internet. Byłam z nich bardzo zadowolona. Zakupy robiłam w wygodnym dla mnie czasie, sama określałam termin dostawy a produkty pięknie zapakowane w kartony lądowały koło lodówki. Zapłacić można na wszelkie znane sposoby: przelewem, gotówką lub kartą. Oszczędność czasu i wygoda, zwłaszcza jeśli z jakiegoś powodu nie chcecie lub nie możecie wyjść z domu.

 

Wymagania dotyczące produktów można wpisać w komentarzach. Jeśli jakiegoś produktu nie ma lub nie spełnia wymagań wpisanych w komentarzach, pracownicy sklepu konsultują zmiany telefonicznie. Niestety jak we wszystkich miejscach, w których pracują ludzie, zdarzają się pomyłki. W mojej prawie 13 letniej współpracy ze sklepem internetowym było ich dosłownie kilka i nie położyły się cieniem na dalszych zakupach.

 

Dzięki takiej pomyłce zamiast małej puszki kukurydzy dostałam ogromną. Ilość kukurydzy była taka, że mogłabym zrobić sałatkę dla garnizonu wojska. Dla czteroosobowej rodziny porcja nie do zjedzenia w jednym daniu. Część kukurydzy wykorzystałam do sałatek a część została i denerwowała mnie za każdym razem, kiedy otworzyłam lodówkę. Tak więc z potrzeby chwili powstała rozgrzewająca i zaskakująco smaczna zupa kukurydziana z dodatkiem mleczka kokosowego, papryczki chili, skórki z limonki oraz sezamu.

 

Składniki:

800g kukurydzy konserwowej

1 puszka mleka kokosowego

wiÄ™cej»

Wszyscy znamy kapustę faszerowaną zwaną nie wiem dlaczego gołąbkami. W oryginale to potrawa mięsna z farszu zawiniętego w rolki z liści białej kapusty. Tradycyjnymi składnikami farszu są mielone mięso wieprzowe i ryż. Teraz prócz białej kapusty zawijamy liście kapusty włoskiej, lub delikatne liście młodej kapusty a rodzajów farszu jest tyle, ilu kreatywnych mistrzów kulinarnych.

 

Wiele krajów na całym świecie ma swoje własne gołąbki, nie zawsze zawinięte w liście kapusty. Doskonale znamy przecież greckie malutkie mięsne roladki zawinięte w liście winorośli. Do gołąbków dodawane są różne przyprawy, sosy, inne mogą być też sposoby przyrządzania: duszone, smażone lub pieczone w piecu. W Czechach i na Słowacji gołąbki nazywają się holubce, w niektórych regionach Stanów Zjednoczonych glubkis, W Niemczech znane są w jako Krautwickel/Kohlrouladen. Dotarły także do Szwecji gdzie nazywają się kåldolmar, a w Finlandii kaalikääryleet. Na Półwyspie Bałkańskim podobnymi potrawami są sarme.

 

W moim domu rodzinnym gołąbki zawijane w białą kapustę miały nadzienie mięsne bez dodatku ryżu. Dziś w swoim domu też takie robię. Czasem jednak odchodzę od tradycji i zmieniam kapustę na włoską, do farszu dodaje ryż albo robię gołąbki wegetariańskie z kaszą gryczaną i warzywami.

 

Dziś przepis najbardziej chyba popularny: na gołąbki z mięsem, ryżem i sosem pomidorowym.

 

Składniki:

1 spora biała kapusta

1kg mięsa mielonego

2 cebule

wiÄ™cej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony