Ostatnie komentarze

Uwielbiam pierogi. Choć danie to nie należy do najbardziej dietetycznych to przecież jest pyszne. Chyba nie ma dzieci, które nie lubią pierogów z jagodami z dużą ilością słodkiej śmietany.


Pierogi można zrobić z ciasta francuskiego lub drożdżowego i upiec w piekarniku, lub ulepić z klasycznego ciasta i ugotować. Farsz do pierogów może być niespodzianką dla domowników. Tym razem zrobiłam go ze szpinaku. Oprócz czosnku i orzechów włoskich proponuję dodać do niego ser. Może to być feta, gorgonzola lub starty na tarce twardy ser typu ementaler.


Te pierogi podaję usmażone na złoto z sosem serowym lub czosnkowym.
Jeśli macie ochotę na pierogi z ciasta francuskiego przepis na wykonanie znajdziecie tu.
Poniżej przepis na pierogi z tradycyjnego ciasta.


Składniki
Ciasto:
0,5 kg mąki pszennej + mąkę do posypania stolnicy
½ łyżeczki soli
60ml oleju
200ml gorącej wody

więcej»

Jest wiele domowych potraw, które mimo, że dobre, sprawdzone po prostu się przejadły i nie smakują jak dawniej. Diabeł tkwi w szczegółach jak się okazuje w kuchni też. Dziś chciałabym Wam pokazać jak w szybki i prosty sposób odmienić nudnego łososia w wyjątkowe danie. Tajemnicą jest ... salsa.


Ten dodatek kuchni meksykańskiej zrobiony ze zmielonych lub drobno posiekanych warzyw lub owoców z przyprawami o dziwo jest znany w Polsce od bardzo dawna. Pierwsza wzmianka pisana zawarta w słowniku polsko-łacińskim pochodzi z 1564 roku. W „Encyklopedii staropolskiej ilustrowanej" z 1900 roku historyk, archeolog i etnograf Zygmunt Gloger, opisał ją jako „kwaskowatą przyprawę do potraw, zwykle sos z octem pieprznym robiony". Nie jest to więc wynalazek nowy ale chrupiąca, słodko-kwaśna potrawa z lekką ostrą nutą, która zmieni zwykłą rybę w ciekawe danie. Ja ją odkryłam dzięki mojej siostrze i kucharskiej książce rybnej Lidla.


Składniki:
4 kawałki łososia
4 ogórki kiszone
6 pomidorów suszonych z oliwy
papryczka chili
1 ząbek czosnku
2 łyżki posiekanej kolendry
1 łyżeczka startego świeżego imbiru
1 łyżka miodu
2 łyżki oliwy

więcej»

Dopóki na restauracyjnym rynku w Polsce nie pojawiły się pierogarnie serwujące pyszności ze każdym możliwym i niemożliwym nadzieniem w moim domu pierogi były świętem. Pamiętam jak z mamą lepiłyśmy pierogi i układałyśmy je w równych rządkach po 10 sztuk. Dla dużej rodziny powstawały przemysłowe ilości tych obiadowych pyszności. W moim domu robię najczęściej pierogi z mięsem i warzywami wykorzystując zawartość garnka z rosołu. Podaję je albo smażone na złoto albo świeżutko ugotowane z uprażoną na maśle cebulką.


Sekretem domowych pierogów jest ciasto. Każda gospodyni ma swój własny sekretny przepis, na podstawie którego powstaje miękkie i elastyczne ciasto. Farsz można przygotować właściwie ze wszystkiego. Dziś przepis na pierogi z boczniakami.


Składniki:
Ciasto:
0,5 kg mąki pszennej + mąkę do posypania stolnicy
½ łyżeczki soli
60ml oleju
200ml gorącej wody

więcej»
03Lut2016

Zimą po mroźnym i śnieżnym spacerze, każdy ma ochotę zjeść coś gorącego i pożywnego. Jeśli dodatkowo dwójka młodych ludzi z nadmiarem energii przegoniła Cię po górce w górę i w dół z sankami koniecznie musisz uzupełnić spalone kalorie. Dziś chciałabym zaproponować przepis na szybką kremową zupę serową. Jest idealna, kiedy gotowanie nie jest twoim wymarzonym sposobem na spędzenie wolnego popołudnia.


Głównym składnikiem tej zupy są serki topione. Możecie użyć Waszego ulubionego smaku. Najbardziej odpowiednie będą serki bez dodatków np.: szynki lub pieczarek, chyba że nie przeszkadzają Wam nietypowe dodatki pływające w zupie. Ja najbardziej lubię serek topiony Złoty Ementaler. Jest intensywny w smaku i doskonale komponuje się z czosnkowymi grzankami.


Składniki:
300g serka topionego
1 bulionetka warzywna
1 duża cebula
4 ząbki czosnku
pół chleba razowego
2 łyżki masła
cebula dymka

więcej»
25Sty2016

O książce Kevina Aistona już pisałam. Dziś, za namową dzieci, wykorzystałam jeden z przepisów w niej zawarty. „Ropucha w dziurze", bo taką nazwę nosi to danie, znana jest w Wielkiej Brytanii od wieków. Najstarszy przepis pochodzi z 1747 roku. Wtedy do pieca trafiały, nie tak jak dziś kiełbaski, ale mięso z gołąbków. Ropuchę podpatrzyli Sycylijczycy i serwują swoją wersję potrawy jako frittola.

 

Prawdę mówiąc tajemnicą jest dla mnie przyczyna dla jakiej ta potrawa nazywa się ropuchą Jak do większości brytyjskich potraw i do tej podeszłam z dużą rezerwą. Ku mojemu zaskoczeniu to było pyszne! Proste w wykonaniu i godne zapamiętania bo przecież większość dzieci lubi kiełbaski. W oryginalnym przepisie do ciasta dodaje się rozmaryn. Ja go nie miałam, więc dodałam posiekaną świeżą bazylię i koktajlowe pomidorki. To był dobry wybór. Ja zapiekałam 4 kiełbaski, Wy weźcie tyle, ile potrzebujecie i ile pomieści Wasze naczynie do zapiekania.

 

Składniki:

4 kiełbaski

3 łyżki oleju

2 cebule

150g mąki

2 jajka

150ml mleka

garść świeżej bazylii

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony