Ostatnie komentarze

Za każdym razem kiedy zrobię jajka w sosie chrzanowym na obiad zastanawiam się czemu robię je tak rzadko. Kiedy moja córka chodziła do przedszkola jedna z mam zdenerwowała się, kiedy dzieci na obiad dostały tę właśnie potrawę. Podobno przedszkole to nie bar mleczny. Dziwne, bo tylko mamie to przeszkadzało. Jej córka zjadła obiad ze smakiem.

 

Moja rodzina domaga się dużej ilości sosu. Do tego obiadu podaję najczęściej ziemniaki z wody i brokuł. Wszystkie te dodatki pływają w chrzanowym sosie. Może nie wygląda to efektownie ale za to jak smakuje ...

 

Składniki:

4 jajka

2 łyżki masła

2 łyżki mąki

200ml bulionu warzywnego lub wody

2 łyżki chrzanu

sól

więcej»
13Sty2016

Na zupę-krem przerobiłam już chyba wszystkie warzywa. Niedawno przyjaciółka uświadomiła mi, że zapomniałam o porach. Do tej pory kojarzyły mi się wyłącznie, jako smakowy dodatek do tradycyjnych zup lub jako składnik sałatek. Od dziś zupa krem z pora będzie stałą potrawą w naszym jadłospisie.

 

Intensywna w smaku, złagodzona słodką śmietanką świetnie rozgrzewa w zimowe popołudnia. Korzystając z pomysłu Karola Okrasy można podać ją z wędzonym białym twarogiem. Spróbujcie, to bardzo ciekawe zestawienie.

 

Składniki:

3 pory

pół selera

2 ziemniaki

2 ząbki czosnku

2 łyżki oleju

1 łyżka masła

bulionetka warzywna

5 ziarenek kolendry (utartych w moździerzu) i

szczypta ostrej papryki

3 łyżki słodkiej śmietanki

więcej»

Zima postanowiła jednak dać o sobie znać. Z dnia na dzień zrobiło się po prostu zimno. I żeby nie było, wcale się temu nie dziwię. Przecież mamy styczeń. Tak zimno mogłoby być od ponad miesiąca. Nie lubię jednak skrajności pogodowych. Zdecydowanie bardziej odpowiada mi klimat umiarkowany, nie tylko z nazwy. Niezbyt gorące lata, niezbyt mroźne zimy a przereklamowany śnieg poproszę tylko w górach i parkach miejskich.

 

No ale skoro taki mamy klimat ;-) trzeba się jakoś ratować. Dzisiaj propozycja zdecydowanej w charakterze i rozgrzewającej zupy chrzanowej. Przepis na nią znalazłam na stronie kuchni Lidla. Zupa jest aromatyczna a dekoracja ze szczypiorku może być nieśmiałym zaproszeniem wiosny. No dobra  tą wiosną w styczniu trochę przesadziłam, ale zupy musicie spróbować.

 

Składniki:

6 ziemniaków

2 bulionetki

1 cebula

2 ząbki czosnku

3 łyżki chrzanu

160g szynki parmeńskiej

1 łyżeczka majeranku

100ml śmietany 30%

1 łyżka masła

4 jajka

2 łyżki szczypiorku

sól, pieprz

więcej»

 

Halibut, jak wszystkie ryby morskie, jest cennym źródłem jodu - składnikiem niezbędnym do prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci. Jego niedobór może przyczynić się do kłopotów w nauce. Halibut zawiera również przeciwbakteryjną miedź, żelazo, cynk, wapń, fosfor. Podobno zwarty w rybie tłuszcz łagodzi problemy ze stawami w chorobach o podłożu reumatycznym.

 

W jednej z moich ulubionych podróży z Karolem Okrasą pojawił się przepis na roladki lub gołąbki z kapusty włoskiej z halibutem. Dziś postanowiłam go wypróbować.

 

Składniki:

400g filetów z halibuta

4 liście kapusty włoskiej

gałązki świeżego koperku

więcej»
07Gru2015

Na pytanie moich dzieci, co podam dzisiaj na obiad odpowiedziałam trochę z przymrużeniem oka, że ciasto. Minęłam się z prawdą jedynie o włos. Ciasto rzeczywiście było francuskie, tyle, że nie w słodkiej wersji ale w postaci tarty z łososiem i zielonymi dodatkami szpinakiem i brokułem. Do tarty dodałam wędzonego na ciepło łososia. Wy możecie dodać łososia wędzonego w zimnym dymie lub surowego lekko podsmażonego.

 

Przy okazji tej potrawy zastanawiałam się nad różnicą między rybami wędzonymi na zimno i na ciepło. Ryby wędzone na gorąco są gotowane i wędzone w temperaturze pomiędzy 50 i 85stC. Zawartość soli w produkcie jest  niższa, dlatego termin przydatności do spożycia jest krótszy niż ryb wędzonych na zimno. Proces wędzenia na zimno przebiega w temperaturze 15-25stC i nie jest poprzedzony gotowaniem. Powierzchnia ryby jest najpierw mocno wysuszana, a potem produkt jest wędzony. Zawartość soli jest wyższa a zatem i termin przydatności jest dłuższy.

 

Składniki:

1 paczka schłodzonego ciasta francuskiego

300g świeżego szpinaku

łyżka masła

2 ząbki czosnku

1 brokuł

200g łososia wędzonego na ciepło

3 jajka

150ml śmietanki 30%

150g startej mozzarelli

sól, pieprz

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony