Ostatnie komentarze

Lubię ryby, kasze, warzywa w różnych wydaniach. Jedynym bezmięsnym dodatkiem za którym nie przepadam to tofu. Ale może kiedyś je odczaruję w jakiejś interesującej potrawie? Nie potrafiłabym jednak zupełnie wyrzec się mięsa. Czasami po prostu chodzi za mną i kusi. Dziś zapachniał mi zniewalająco gulasz z dużą ilością warzyw.


Przepis na niego pochodzi z programu pt.: „Polska wieprzowina na trzy sposoby" Karola Okrasy. Wśród składników tej potrawy pojawia się pasta ajwar. To lekko pikantna pasta warzywna pochodząca z kuchni serbskiej, przyrządzana z papryki i bakłażanów z dodatkiem pomidorów, czosnku oraz octu i przypraw (sól, pieprz, chili). Jeśli jej nie lubisz dodaj do mięsa pomidory z puszki przesmażone na maśle oraz słodką paprykę w proszku. Będzie równie smacznie, choć nieco mniej paprykowo.


Składniki:
600g łopatki wieprzowej
100g wędzonego boczku
czerwona papryka
2 kiszone ogórki
cebula
4 ząbki czosnku
150g pasty ajwar

więcej»
11Kwi2016

Czy wiecie, że prawdopodobnie pierwszy raz zupę ugotowali neandertalczycy. Ludzie pierwotni wykorzystywali do gotowania zupy dołek wykopany w ziemi. Wykładali go skórą zwierzęcą i wlewali do wnętrza wodę oraz dodawali składniki. Potem umieszczali w środku rozgrzane przez ogień kamienie. Dopiero 5000 lat p.n.e. rzemieślnicy opanowali technologię produkcji naczyń ceramicznych, mogących nadawać się do gotowania zupy. Najstarsze tego typu naczynia odnaleziono na wybrzeżu Morza Śródziemnego.


Bardzo lubię zupy: domowe, świeże, pachnące, z sezonowych najlepszych warzyw. Nic tak nie rozgrzewa, jak talerz gorącej zupy w jesienny lub zimowy dzień. Dziś propozycja innego przygotowania klasycznego krupniku.


Składniki:
2 marchewki
1 pietruszka
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 łyżka masła
1 bulionetka
1 puszka mleka kokosowego
3 ziemniaki
3 łyżki kaszy jęczmiennej

więcej»

W kuchni najtrudniej jest wpaść na dobry pomysł. Potem jest już z górki. No chyba, że wymyślimy sobie zakaukaską potrawę, której składnikiem będzie oryginalny chmieli suneli. Mimo, że brzmi to jak rymowany żart, to wcale nim nie jest. Tak niecodzienną nazwę ma tradycyjna gruzińska przyprawa składająca się z kilkunastu składników, między innymi bazylii, majeranku, ostrej papryki, kopru, kolendry i szafranu.


Załóżmy jednak, że musimy przygotować szybki smaczny obiad lub kolację po męczącym dniu mając w lodówce podstawowe składniki. U mnie w takim wypadku wybór najczęściej pada na makaron. Dziś propozycja takiego właśnie dania: spaghetti z wędzonym łososiem i jarmużem w maślano śmietanowym sosie. Czas przygotowania nie jest dłuższy niż gotowania makaronu a gotowa potrawa smakuje wspaniale i wygląda efektownie. Makaron może być dowolny. Ja wybrałam spaghetti bo ten najbardziej lubię i zawsze mam go pod ręką. Jarmuż możecie zastąpić szpinakiem, efekt będzie równie pyszny.


Składniki (dla dwóch osób)
300g spaghetti
3 garście jarmużu
2 ząbki czosnku
pół cebuli
2 łyżki masła
200g wędzonego łososia

więcej»

Leczo to węgierska, potrawa znana także na Słowacji, Ukrainie, w Niemczech i Czechach. W warzywnej wersji z przyrumienioną słoninką jest podawane na Węgrzech jako dodatek do dań mięsnych lub jako samodzielna potrawa. Można do niej dodać pokrojoną w plasterki i podsmażoną dobrą kiełbasę. Czasem przyrządzamy leczo z dodatkiem cukinii lub bakłażanów, upodabniając je do prowansalskiego ratatouille.


Mnie leczo, podobnie jak fasolka po bretońsku, kojarzy się z czasami studiów, kiedy trzeba było szybko ugotować coś smacznie, tanio i ... dużo. Dodatkowym atutem potrawy była możliwość odgrzania jej bez straty jakości i smaku.


Składniki (2 porcje):
4 kiełbaski typu śląskie
1 papryka
1 cukinia
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 puszka pomidorów bez skórki
łyżeczka słodkiej papryki w proszku
2 łyżki oleju
sól, pieprz

więcej»

Wędzona ryba kojarzy nam się głównie jako składnik past lub sałatek. Kiedy jeżdżę nad morze w swoim ulubionym miejscu kupuję najświeższego wędzonego halibuta i zjadam połowę zanim dojdę do domu. Ostatnio okazało się, że wędzona ryba może być również doskonałym składnikiem zupy. Ja miałam w lodówce wędzoną makrelę i łososia i te ryby trafiły do garnka, ale możecie użyć tych, które lubicie najbardziej.


Składniki:
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 marchewka
½ puszki kukurydzy
łyżka masła
2 ziarenka ziela angielskiego
2 listki laurowe
4 ziemniaki
300g wędzonej ryby
1 litr bulionu warzywnego
łyżka śmietany
natka z pietruszki
sól, pieprz

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony