Ostatnie komentarze

Tarta to takie uniwersalne danie, które pasuje niezależnie od okoliczności. Można podać ją na elegancką kolację, spotkanie ze znajomymi i szybki obiad. Nieograniczone pole do popisu daje również wybór dodatków. Dodajcie krewetki lub rybę by stworzyć wersję bardziej wykwintną albo potraktujcie tartę jako sposób wykorzystania mięsnych resztek obiadowych. Owoce i bita śmietana pozwolą przygotować ciekawą kolację lub mocniejszy deser.


Do mojej dzisiejszej tarty dodałam ulubione dodatki: pora, ciecierzycę i moje ukochane chorizo. Tak jak się spodziewałam była pyszna i trudno było odmówić sobie dokładki. Zresztą spróbujcie i oceńcie sami.


Składniki:
1 paczka schłodzonego ciasta francuskiego
250g chorizo
400g ciecierzycy z puszki
1 nieduży por
pół papryczki chili
łyżka masła
2 jajka
200ml 18% śmietanki
100g startego żółtego sera
1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku
sól, pieprz

więcej»

Dla wielu z nas tłem życia domowego jest muzyka. Znam takich, którzy prawie na stałe, mają włączony program informacyjny i są na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami z kraju i ze świata. Przysłowiowe „kury domowe" oglądają seriale. Ja często włączam kanał kulinarny, który mruczy w tle zachęcając do gotowania i próbowania nowych przepisów.


Tak właśnie trafiłam na odcinek z cyklu „Okrasa łamie przepisy" pt.: „Wspomnienie lata". Jedną z pyszności, które w zaserwował w nim Karol Okrasa był duszony królik w grzybowym sosie. Danie wydawało się proste a sos tak aromatyczny, że miałam wrażenie, ze czuję jego zapach unoszący się z telewizora. Zainspirowana i zachęcona postanowiłam przyrządzić swoją wersję dania. Kiedy w głodnych mruczących z zadowolenia paszczach zniknęło mięso, pozostał jeszcze sos będący doskonałym dodatkiem do kaszy gryczanej.


Składniki:
1 poporcjowany królik (około 5-6 porcji)
200g borowików (mogą być mrożone)
100g wędzonego boczku
2 szalotki
2 ząbki czosnku
2 marchewki
1 pietruszka
3 gałązki rozmarynu

więcej»

Najlepszą domową pizzę na pysznym drożdżowym spodzie robi mój szwagier. Ponieważ jednak na sylwestrową noc przygotowałyśmy z siostrą całe mnóstwo smakołyków potrzebowałyśmy ciepłego dania, które będzie nieco lżejsze niż tradycyjna włoska wersja. Po telefonicznej burzy mózgów powstała pizza na spodzie z ciasta francuskiego. Była naprawdę smaczna. Gdybym robiła ją dla siebie pewnie miałaby wegetariańskie dodatki. Męska część naszej rodziny wybrałaby mięsną wersję z ostrymi przyprawami.


Głównymi adresatami pizzy miały być moje dzieci, więc wybór padł na szynkę i ananasa czyli klasyczną pizzę hawajską. Wy wybierzcie swoje ulubione dodatki. Pamiętajcie, żeby nie były zbyt mokre, żeby spód nie rozmiękł nieapetycznie. Jeszcze tylko ulubiony sos (pomidorowy lub czosnkowy) i kolacja gotowa.


Składniki:
1 paczka schłodzonego ciasta francuskiego
1 puszka pomidorów
pół cebuli
2 ząbki czosnku
łyżka suszonego oregano
1 łyżka masła
1 puszka ananasa
150g szynki
100g kukurydzy konserwowej
100g sera
sól, pieprz

więcej»

W wielu domach niedzielny obiad zaczyna się od rosołu. Złocisty, ugotowany przynajmniej z dwóch rodzajów mięsa, warzyw i przypraw jest moją ulubioną zupą. W moim rodzinnym domu mięso z rosołu było wykorzystywane jako składnik zapiekanki z cebulą warzywami z rosołu i makaronem. Moje dzieci szczerze tego dania nie lubią, dlatego staram się mięso z rosołu wykorzystać w inny sposób.


Dzisiaj propozycja takiego właśnie dania. Ugotowane mięso jest składnikiem farszu do naleśników. Dodatkiem do niego jest ciecierzyca i warzywa z zupy. Krokiety podałam z ogórkowo-paprykową salsą. Wyszły pyszne. Polecam!


Składniki (na 12 naleśników):
12 naleśników
nadzienie
0,5 kg gotowanego mięsa z rosołu
1 cebula
2 marchewki z rosołu
1 pietruszka z rosołu
1 puszka ciecierzycy
pół papryczki chili
3 łyżki posiekanego szczpiorku
1 łyżka ziół prowansalskich
1 łyżka skórki z cytryny
1 łyżka soku z cytryny
2 łyżki oliwy
1 łyżka masła
sól, pieprz

więcej»

„Mamo, jaka dziś zupa?" dwa małe nosy pchają się pod pokrywkę. „O nie, znowu wynalazek! Kiedy zrobisz zwykłą pomidorową?" Ten jęk rozczarowania powoduje, że chochla opada a jedyne co mam ochotę zrobić, to zapisać dzieci do jadłodajni na weekendowe obiady. Może, gdyby dostawali pomidorową na zmianę z barszczem i parówki na zmianę z naleśnikami, przestaliby narzekać przy stole. Potem przychodzi inna refleksja. O ja naiwna! Dzieci zawsze znajdą powód do narzekań, nawet jeśli na talerzu znajdą przysłowiową pomidorową. Niby pyszna, niby znana, lubiana ale .... kluski mają nie taki kształt i powód do grymaszenia gotowy Mrugnięcie


Mam cichutką nadzieję, że może kiedyś, kiedy będą dorośli i będą mieli swoje rodziny, docenią moje wysiłki i będą miło wspominać domowe kulinarne wynalazki. Może nawet zadzwonią kiedyś po jakiś przepis ... Zejdźmy jednak na ziemię i wróćmy do grymaszących przy stole.


Przepis na zupę, z pomidorami ciecierzycą i pęczakiem, którą ostatnio przygotowałam, „szedł" do mnie bardzo długo. Okazało się, że tradycyjna metoda przekazania przepisu na kartce jest wydajniejsza niż wysłanie go pocztą elektroniczną. Przepis elektroniczny dotarł do mnie, bowiem wiele dni po tym, jak zupa była już tylko obiadowym wspomnieniem.


Składniki:
100g suchego pęczaku
1 puszka ciecierzycy
1 marchewka
1 mały seler

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony