Ostatnie komentarze

Dzięki mojej siostrze mam w tym roku całkiem pokaźny zbiór papryczek chili. Ponieważ moje dzieci nie bardzo lubią pikantne potrawy dodaję papryczki do potraw dla dorosłych. Myślę, że w przyszłym roku na wiosnę znowu uśmiechnę się o odchowane sadzonki, bo muszę przyznać, że są całkiem mocne i pięknie wyglądają.


Dziś dodałam odrobinę tych pięknych warzyw do pomidorowo bazyliowej salsy. Ponieważ miała ona naprawdę konkretny smak postanowiłam dodać ją do czegoś delikatnego. Zrobiłam więc omlet z cukinią i kozim serem. Dodatek salsy wspaniale zaostrzył jego smak. Polecam to danie na szybki lekki obiad.


Składniki:
omlet
3 jajka
150g cukinii
3-4 plastry koziego sera
2 łyżki mleka
1 łyżka mąki
łyżka masła
sól, pieprz
salsa
2 pomidory
3 łyżki posiekanej bazylii
ćwiartka cebuli
2 ząbki czosnku
pół papryczki chili
3 łyżki oliwy
2 łyżki soku z cytryny
1 łyżeczka miodu

więcej»

Chociaż śliwki kojarzą się nam raczej z jesienią, to już pierwsze wczesne odmiany można kupić w połowie sierpnia. Poza najpyszniejszym na świecie ciastem śliwkowym lub migdałowo-śliwkową tartą owoce te doskonale nadają się do przygotowania zupy. Moja mama podawała ją z makaronem. Ja znalazłam na stronie Lidla przepis na kluseczki z kaszy manny. Z podobnymi zwanymi w moim domu kluskami kładzionymi (z mąką zamiast kaszy manny) podaję czasem gulasz.


Nie czekam specjalnie na jesień ale dziś przygotowałam tę zupę. Z listkiem mięty jest świetną alternatywą na letni wczesny obiad. Dzięki dodatkowi soku z czarnej porzeczki zupa ma lekko kwaskowy smak i głębszy kolor.


Składniki:

zupa

100 ml soku z czarnej porzeczki (może być nektar z hortexu lub z własnej spiżarni)
300ml soku jabłkowego
120g brązowego cukru (+ 2 łyżki do klusek)
pół łyżeczki cynamonu
Śliwki umyj, wyjmij pestkę i pokrój na mniejsze kawałki. Umieść w garnku razem z resztą składników i gotuj przez około 25 minut. Dopraw do smaku cukrem jeśli potrzeba.

więcej»
16Sie2017

Przepis na kotlety z cukinii znaleziony na stronie www.gotujzcukiereczkiem.pl przypadł mi do serca od razu z trzech powodów. Po pierwsze cukinia jest zdecydowanie moim ulubionym warzywem. Po drugie wszelkiego rodzaju placuszki i kotleciki są z kolei ukochanymi daniami moich dzieci. Po trzecie dania takie przygotowuje się niezwykle prosto szybko i zawsze się udają. Nie wolno tylko podczas smażenia zalogować się na stronie Fb bo to może skończyć się zamawianiem pizzy na obiad Mrugnięcie


Kotleciki są leciutkie, a delikatny smak cukinii został zaostrzony przez ser feta. Uzupełnieniem mogą być wasze ulubione zioła. U mnie w kuchni zawsze gości bazylia, koperek, mięta, rozmaryn i tymianek. Tym razem wybrałam zgodnie z przepisem koperek a od siebie dodałam odrobinę tymianku.


Składniki:
400g cukinii
1 jajko
150g sera feta
110g bułki tartej (+ 4 łyżki do panierowania)
2 łyżki posiekanego koperku
1 łyżka tymianku
sól, pieprz

więcej»
28Lip2017

Podczas ostatniej wizyty na bazarku kupiłam tak dużo bobu, że nie zaryzykowałam ugotowania i zjedzenia wszystkiego na raz. Zrobiłam z niego pożywną zupę krem. Zielona, z jasnym kleksem z greckiego jogurtu i czarnuszką była naprawdę smaczna.


Tylko moja córka zjadła wprawdzie wszystko, ale zapowiedziała, ze następnym razem poprosi swoją porcję bez miksowania. Jedyny mankament tej prostej zupy jest konieczność obrania ugotowanego bobu z łupinek. Tym mogłam liczyć na pomoc córki. To było bardzo miłe ale prawdę mówiąc nie jestem pewna ile od razu zjadła a ile obranego bobu trafiło do miseczki. Jest od zawsze największą fanką bobu i jeśli nie wydzielę jej porcji, jest w stanie zjeść tyle, ile postawię na stole, bez względu na to, czy współbiesiadnicy zdążyli w ogóle złapać choćby jeden bób.


Składniki (5 porcji)
1 kg bobu
pół cebuli
ząbek czosnku
łyżka masła
4 gałązki tymianku
łyżka kminku
bulion warzywny
5 łyżeczek jogurtu greckiego
2 łyżeczki czarnuszki
2 łyżki ziaren słonecznika
sól i pieprz

więcej»

W średniowieczu picie nieprzegotowanej wody było niebezpieczne i wiązało się z ryzykiem zapadnięcia na wiele groźnych chorób. Alternatywą dla wody było ... piwo. Trunek ten zawiera alkohol i chmiel chroniące napój przez zepsuciem a człowieka przed zakażeniem. Poza tym, że doskonale orzeźwia jest również świetnym dodatkiem do wielu potraw.


Znam takich, dla których dodawanie piwa do potrawy jest marnowaniem piwa, ale chyba nie będziemy ich słuchać, szczególnie, że golonka w piwie, czy ciasto naleśnikowe z tym dodatkiem zyskują naprawdę niepowtarzalny smak. Dziś wykorzystałam piwo do przygotowania gulaszu wołowego. Ja wybrałam do niego ciemne piwo Guinness, ale możecie użyć takiego, które lubicie.


Składniki:
0,5 kg mięsa wołowego na gulasz
200ml ciemnego piwa
1 cebula
2 ząbki czosnku
400g malutkich pieczarek
2 pomidory malinowe
pół papryczki chili
3 łyżki oleju
2 łyżki masła
2 łyżki mąki

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony