Ostatnie komentarze

Zapiekane tosty z pieczywa zgrzane w tosterze, to danie, które moja córka lubi szczególnie. Zwykle dodaję do nich wędlinę, żółty ser, ogórki kiszone lub konserwowe, cebulę pokrojoną w piórka i doprawiam odrobiną curry. Jakoś mi ostatnio nie po drodze z wędliną, więc dzisiaj na kolację w tostach pojawiło się nadzienie bez mięsa. Połączyłam szpinak, suszone pomidory i orzechy ale bez ciepłego ciągnącego się sera tosty nie istnieją. Zwykły żółty ser zastąpiłam mozzarellą.


Możecie je podać jako ciepłą kolację lub z sokiem z buraków lub pomidorowym potraktować jako alternatywę dla tradycyjnej zupy.


Składniki
10 kromek tostowego pieczywa
2 łyżki masła
300g szpinaku
3 ząbki czosnku
4 suszone pomidory
200g mozzarelli
6 orzechów włoskich
sól, pieprz

więcej»

Nowe produkty pojawiające się na rynku oraz dostęp do ogromnej ilości ciekawych przepisów na potrawy z całego świata powodują, że nasze menu stało się bardziej urozmaicone. Mimo moich starań słyszę nieraz dobijające pytanie: „Mamo, a kiedy będą parówki?". I co z tego, że staram się żeby zwykłe kanapki nie straszyły codziennie z wieczornego talerza skoro dzieciaki i tak najbardziej docenią parówki, naleśniki albo makaron z sosem pomidorowym. Zastanawiam się czasem, kiedy dorosną do innego podejścia do jedzenia i z własnej woli będą próbowały nowości.


Cóż tym razem dałam się przekonać i na kolację były parówki. Podałam je w nieco innej niż zwykle postaci. Domowe hot-dogi zawierały oprócz parówek również ser, ogórki kiszone pomidory, czerwoną cebulę i rukolę. Dzieci oceniły, że były całkiem niezłe. Moja córka jak zwykle zalała wszystko taką ilością ketchupu, że chyba nie poznałaby, gdyby zamiast parówki w bułce była ugotowana marchewka.


Składniki:
4 bułki do hot-dogów
4 parówki
4 plastry żółtego sera
1 czerwona cebula
2 ogórki kiszone

więcej»

Zwykle nie podaję przepisu na całe dania. Czasem sugeruję tylko pisząc z czym w naszej opinii główny składnik smakuje najlepiej. Każdy z nas ma przecież swoje ulubione smaki i dodatki. Nasza przeszłość również utrwaliła w głowie konkretne połączenia: na niedzielny obiad rosół, pieczony kurczak frytki i sałata, kotlety mielone tylko z ziemniakami i zasmażaną marchewką a gulasz wyłącznie z kaszą gryczaną i ogórkiem kiszonym. Warto czasem jednak wyjść poza utarte schematy i pokusić się inne połączenia. Mogą zaskoczyć nową jakością dania.


Dziś jednak danie, które jest całością. Ma w sobie wszystko czego potrzeba. Możecie oczywiście dodać do niego jeszcze jakąś sałatkę lub surówkę, ale nie jest to konieczne. Moje dzieci na widok ryby poprosiły o surówkę z kapusty kiszonej.


Pomysł na moją bułkę rybaka, bo na nią dzisiaj będzie przepis, powstał kiedy podczas wakacji moja córką dostała danie o podobnej nazwie i mocno się daniem rozczarowała. Ryba między dwiema chrupiącymi połówkami bułki była tak mocno doprawiona, że w zasadzie nie wiadomo było: ryba to czy coś innego... Do przygotowania burgera rybnego możecie wziąć dowolną świeżą surową rybę: dorsza, morszczuka lub mintaja ale łosoś również będzie doskonały.

więcej»

Wyobraźcie sobie, że wasze dziecko ma małego gościa. Dziecko jest zdrowe, nie ma uczuleń ani nietolerancji i jest głodne. Chcielibyście, żeby dobrze poczuło się w waszym domu i przygotowujecie coś pysznego do zjedzenia. Zwykle zupa pomidorowa, kiełbaska z ketchupem czy spaghetti załatwia sprawę. Podobnie naleśniki lub placuszki są strzałem w dziesiątkę. Prawie zawsze można znaleźć taką wersję słodką lub warzywną, którą dziecko zje ze smakiem. Każda mama jednak wie, że można zdziwić i dowiedzieć, że jakieś dziecko nie lubi ketchupu lub makaronu z sosem. Załóżmy jednak optymistycznie, że gość nie jest moim synem Mrugnięcie


Dziś propozycja ekspresowych placuszków po amerykańsku zwanych pancakes, czasem, nie wiadomo dlaczego, mylonych z naleśnikami. W przeciwieństwie do cienkich naleśników do ich przygotowania dodawany jest środek spulchniający: proszek do pieczenia, soda lub drożdże. Pancakes można zrobić z dodatkiem mleka, maślanki lub kefiru a podać polane syropem klonowym, sosem jogurtowym i owocami lub konfiturą.


Dzisiaj wybrałam wersję z dodatkiem kefiru a moje dzieci syrop klonowy i borówki amerykańskie. Gdyby nie mój poranny brak czasu, pancakes byłyby świetną potrawą na śniadanie. W naszym domu są raczej propozycją na podwieczorek. Nie wiem w czym tkwi ich fenomen, ale mogłyby być również przepisywane przez lekarzy na poprawę nastroju. W szczególnie ciężkich przypadkach jesiennej chandry polecam wspomóc się odrobiną (albo trochę większą odrobiną) bitej śmietany.

więcej»

Przepisów na jajecznicę jest tyle ilu kucharzy. Każdy ma swój sekretny przepis. Jedni lubią bardziej inni mniej ściętą. Niektórzy ubijają jajka w kubeczku, żeby na patelnie wylać puszystą żółtą masę inni wbijają jajka bezpośrednio na patelnię i mieszają dopiero wtedy kiedy białka się zetną, żeby na talerzu pojawiło się biało-żółte danie. Każdy z nas ma też swoje ulubione dodatki: cebulę, kiełbasę, szynkę, pomidory, szczypiorek. Letnią propozycją jajecznicy jest dodanie do niej kurek.


Kurki nie mają specjalnie dużo wartości odżywczych. Niewielkie ilości witamin i składników mineralnych wypadają blado w porównaniu z innymi składnikami. Cenimy je więc przede wszystkim za delikatny ale wyrazisty smak a także za dekoracyjny wygląd. Są również trwałe, rzadko bywają robaczywe i ze względu na kolor łatwo je znaleźć w trawie.


Jajecznicę z kurkami podaj ze świeżym pieczywem na niedzielne śniadanie a domownicy będą zachwyceni.


Składniki:
3 jajka
nieduża cebula
100g kurek

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony