Ostatnie komentarze
06Kwi2016

Kiedy dwoje młodych ludzi tworzą swój własny dom przenoszą do niego przyzwyczajenia zwyczaje ale także smaki z rodzinnych kuchni. Tort babci, pieczeń według przepisu cioci, nalewka robiona przez dziadka - każdy z nas nosi w sobie takie smaki, które mimo zmieniającego się świata chciałby zapamiętać, zatrzymać i przekazać dalej swoim dzieciom. Podręczne książki kucharskie młodych gospodyń to połączenie przepisów na potrawy z różnych domów, regionów, kultur.


Dzisiejszy przepis taką ma właśnie historię. Dostałam go od mamy mojego męża. Najlepiej smakuje z chrzanem lub z marynowanymi grzybami.


Składniki:
600g filetów białej ryby morskiej
2 czerstwe bułki
1 duża cebula
2 łyżki masła
300ml mleka
pęczek natki z pietruszki
2 jajka
1,5 łyżeczki soli, pieprz

więcej»

Wbrew nazwie i dzisiejszej aurze za oknem wpis nie będzie o pogodzie.


Przepis drożdżowe bułeczki z nadzieniem z kiszonej kapusty dostałam od dobrego ducha naszego domu. Pani Ania zwana przez moje dzieci babcią przynosiła nam różne smakołyki: pierogi ruskie, ciasta i kapuśniaczki właśnie. Nadzienie do tych małych bułeczek możecie zrobić wegetariańskie tylko z kapusty z dodatkiem cebulki albo z dodatkiem kiełbasy lub boczku. Smakują doskonale na ciepło, jako dodatek do barszczu czerwonego, ale są równie pyszne na zimno. Wierzch bułeczek posypcie przyprawą, którą lubicie najbardziej: makiem, sezamem lub kminkiem.


Składniki:
farsz:
0,5 kg kapusty kiszonej
1 duża cebula
2 łyżki masła
1 liść laurowy
2 ziarenka ziela angielskiego
2 ziarenka pieprzu
1 łyżeczka kminku
200g kiełbasy lub wędzonego boczku

więcej»

Hummus to typowy składnik kuchni krajów Bliskiego Wschodu. Jego historia sięga tysięcy lat wstecz. Humus to rodzaj przystawki, pasty przygotowanej z ciecierzycy, pasty sezamowej, oliwy, czosnku i soku z cytryny. Używany jest zarówno jako pasta do chlebków pita lub jako dodatek do mięs lub warzyw.


Ja pasę z ciecierzycy robię w dwóch wersjach. Albo zwykłą wyłącznie z podstawowych składników albo z dodatkiem suszonych pomidorów. Możecie dodać do niej natkę z pietruszki lub koperek wtedy pasta nabierze miłego dla oka zielonego koloru. U mojego syna w przedszkolu panie, próbują wprowadzić dziecięcy humus jako dodatek do podwieczorkowych kanapek. Niestety, jak na razie, bez powodzenia, a szkoda bo to doskonałe źródło magnezu, fosforu i żelaza.


Robienie pasty możecie zacząć od zrobienia pasty sezamowej. Należy uprażyć sezam (zeszklić go na patelni nie dopuszczając do zbrązowienia, bo pasta będzie gorzka w smaku) i następnie zmiksować na pastę z dodatkiem oleju. Ja idę trochę na skróty i miksuję uprażony sezam od razu z cieciorką.


Wersja 1
Składniki:
puszka cieciorki
3 łyżki ziaren sezamu
2 łyżki oleju
ząbek czosnku
łyżeczka soku cytryny
sól pieprz

więcej»

Są takie potrawy, które równie dobrze smakują świeżo po przygotowaniu na gorąco jak i potem podane na zimno. Lubicie pieczonego kurczaka? Fantastyczny gorący i aromatyczny na obiad ale równie doskonale smakuje na zimno na przykład jako dodatek do sałatki. Kotlet schabowy, chyba najbardziej znany polski obiad z ziemniakami nie ma sobie równych. Teraz wyobraźcie go sobie na zimno między dwiema połówkami chrupiącej bułeczki z pomidorem na pikniku... Brzmi wspaniale prawda?


Taką potrawą, którą można serować i jeść, zarówno na ciepło jak i na zimno, jest ryba po grecku. Wbrew nazwie Grecy jej nie znają, ale w mojej opinii szybko powinni to nadrobić.


Składniki (dwie porcje):
300g filetów białej ryby morskiej
2 marchewki
2 pietruszki
pół selera
2 cebule
2 łyżki masła
2 łyżki koncentratu pomidorowego
2 liście laurowe
3 ziela angielskiego
sól, pieprz

więcej»
17Lut2016

Są takie produkty, które „trzeba" jeść. Chipsy, orzeszki, małe ciasteczka, popcorn w kinie. Niezależnie od tego ile do miseczki wysypiecie, zjecie wszystko. Znacie to? Człowiek nawet kupując przekąski w kinie próbuje się ograniczać. Mocne postanowienie, silna wola i podchodzimy do lady: „Mały popcorn i małą colę poproszę". Co dostajemy w odpowiedzi? „Jakby Pani tylko 3 zł drożej zapłaciła to będzie duży popcorn i średni napój." Co robimy? Kupujemy oczywiście. Przecież to tylko 3 zł. I tyle w temacie silnej woli. Potem przez miesiąc na popcorn patrzeć nie można i znowu kiełkuje w nas mocne postanowienie, że następnym razem ...


Wiadomo, że słone przekąski najzdrowsze nie są. Tłuszcz, sól i duże ilości nikomu nie służą. Kiedy planujemy domowy seans filmowy możemy przygotować swój własny popcorn mniej tłusty i słony niż ten w kinie.


Również chipsy można zrobić łatwo we własnej kuchni. Proponuję wykorzystać do tego jarmuż.


Jarmuż to odmiana kapusty. Zawiera najwięcej wapnia ze wszystkich warzyw, jednocześnie nie zawierając szczawianów. Jest więc cennym produktem w profilaktyce osteoporozy. Zawiera również znaczną ilość fosforu, żelaza. Jest również bogatym źródłem witaminy C. Pośród popularnych warzyw tylko papryka ma jej więcej. Jarmuż można smażyć, piec, blanszować a młode listki są pyszne na surowo.

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony