Ostatnie komentarze

Dla większości z nas poranki to najtrudniejszy moment w ciągu dnia. Dla mnie szczególnie wtedy, kiedy muszę wcześnie wstać. Bardzo tego nie lubię, ale trzeba stawiać czoła prozie codzienności. Niezależnie od tego jak bardzo staram się pospieszyć własne dzieci to przygotowania nie idą szybciej. Jedynym efektem jest zdenerwowanie. Ponieważ nigdy nie udaje mi się wstać przed budzikiem to wszystkie pomysły, które przyspieszają poranne czynności są na wagę złota. Jednym z nich pomysł na śniadanie. Atrakcyjne i smaczne spowoduje, że domownicy będą chętniej je zjadali a i atmosfera znacznie się poprawi.


Płatki owsiane zapamiętane z dzieciństwa są traumą dla wielu z nas. Dziś przygotowałam je w innej wersji. Moje letnie śniadanie zostało uatrakcyjnione uwielbianymi przez wszystkich truskawkami, chrupiącymi orzechami i miodem. Spróbujcie tej wersji może i Wam będzie smakowało.


Składniki:
60g płatków owsianych górskich
10 truskawek
40g orzechów

więcej»

Wszystkie dzieci lubią parówki. Pewnie specjaliści od zdrowej żywności kręcą teraz głowami ale czasem parówki na kolację są zbawieniem dla zmęczonych rodziców lub ratunkiem dla tych, których dzieci nic nie chcą jeść.


Nie należę do drugiej grupy, bo moje dzieci z mniejszymi lub większymi oporami zjadają wszystko, co im podam ale zmęczenie dopada mnie czasem takie, że nawet myślenie o kolacji przekracza moje możliwości. Na szczęście jakość niektórych parówek znacznie się poprawiła a ilość mięsa w mięsie jest zaskakująco wysoka. Przy odrobinie szczęścia znajdziemy w naszym osiedlowym sklepie parówki, w których ilość mięsa wynosi 93 lub nawet 97%. Kupujmy dobre jakościowo parówki, które po przekrojeniu są sprężyste, twarde i brązowe a nie miękkie i różowe.


Ja najczęściej kupuję parówki z szynki firmy Sokołów lub Pikok i z takich zrobiłam dzisiejszą kolację. Proponuję wam pieczone parówki zawinięte w ser i ciasto francuskie. Danie podobno pyszne – wierzę moim dzieciom – bo kolacja zniknęła zanim się obejrzałam. Choć nie jestem przekonana, że moja córka wie jak smakowała - ilość ketchupu znacznie przewyższała pozostałą zawartość talerza.


Składniki:
parówki
schłodzone ciasto francuskie
ser żółty
mleko
oregano

więcej»

W moim rodzinnym domu mama robiła omlety na słodko. Z mocno ubitych białek wymieszanych z żółtkiem i odrobiną mąki (podobno fachowa nazywa to francuskimi omletem muślinowym) podawała je z konfiturą wiśniową, śmietaną lub sokiem malinowym.


Omlety były już znane w starożytnym Rzymie, ale dopiero Francuzi udoskonalili i urozmaicili ich smak. Do polskiej kuchni trafiły za sprawą Marysieńki Sobieskiej, która rozpowszechniła je w czasie swoich licznych podróży po kraju.


Moja córka najbardziej lubi omlet z zielonym groszkiem i wędzonym łososiem, mój syn z szynką i serem a dziś dla siebie zrobiłam omlet ze szparagami i parmezanem.

Składniki:
2 jajka
2 łyżki mleka
1 łyżka mąki
3 szparagi
2 łyżki parmezanu
łyżka masła
sól pieprz

więcej»

Dziś kolejna propozycja na przekąskę ze szparagami w roli głównej. Przygotowanie jej zajmie wam tylko chwilę, a składników jest naprawdę niewiele. Do tego dania najlepsze będą zielone szparagi. Białe zostawcie do przygotowania delikatnej zupy. Połączenie szparagów z szynką parmeńską to klasyka na talerzu: wygląda elegancko i smakuje obłędnie.


Możecie posypać danie startym parmezanem a jeśli potrzebujecie bardziej treściwej kolacji doskonałym dodatkiem będą jajka w koszulkach lub jajka sadzone. Przekąska ta czuje się najlepiej w towarzystwie schłodzonego wytrawnego białego wina.


Składniki:
pęczek szparagów
plastry szynki (tyle ile szparagów)
dwie łyżki oliwy
starty parmezan

więcej»

Zachęcona pysznym tatarem z wędzonego łososia, który kilka razy gościł na naszym stole postanowiłam zrobić tatara ze śledzia. Przepis na niego znalazłam w rybnej książce Lidla. Danie to, a właściwie przekąska lub przystawka przed daniem głównym jest mocno wytrawna mimo dodanego miodu. Jest również ostra, kwaskowa i lekko słona – słowem zdecydowana w smaku. W mojej opinii to danie idealnie nadaje się na męski wieczór i świetnie komponuje się z dobrze zmrożoną wódką. No, ale przecież już nasi przodkowie wiedzieli, że rybka lubi pływać, prawda? W oryginalnym przepisie tatar podany jest z łyżką gęstej kwaśnej śmietany. Mnie ten dodatek nie pasował, ale spróbujcie i oceńcie sami.


Składniki (4 porcje):
500g płatów śledziowych
sok i skórka otarta z dwóch limonek
cebula dymka
3 ogórki konserwowe
1 papryczka chili
1 pęczek koperku
3 łyżki musztardy francuskiej
1 łyżka miodu
20ml oliwy z oliwek
sól i pieprz
4 łyżki śmietany

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony