Ostatnie komentarze

Spaghetti to dla mnie zawsze łatwy obiad. Szybki, składniki zawsze mam w kuchni a rodzina nigdy nie grymasi przy stole. Żyć nie umierać. Danie to ma tylko jedną wadę. Niezależnie od tego jak dużo przygotuję znika bez śladu i następnego dnia znowu muszę głowić się co ugotować. No ale od czasu do czasu warto sobie odpuścić i odpocząć. Nawet jeśli następnego dnia trzeba zaczynać od początku.


Dziś chciałaby zaproponować spaghetti w pomidorowym sosie z drobiowymi klopsikami. Mimo, że wyglądało nieco inaczej niż klasyczne spaghetti bolognese, ale zostało zaakceptowane i zjedzone bez grymaszenia.


Składniki:
spaghetti
500g mięsa mielonego
50g kaszy jęczmiennej
1 cebula
1 jajko
3 łyżki mąki
2 łyżki oleju
500ml bulionu warzywnego
750ml passaty pomidorowej
1 łyżka masła
2 ząbki czosnku
papryczka chili
1 łyżeczka rozmarynu
1 łyżeczka bazylii
1 łyżeczka tymianku
sól, pieprz

więcej»

Święta Bożego Narodzenia i Sylwester są już tylko wspomnieniem. Pogodzie daleko jeszcze do wiosennych ciepłych dni. Przydaje się więc od czasu do czasu dobra gorąca zupa, która rozgrzeje wzmocni i poprawi humor. Zimą powinniśmy jeść kiszonki i choć zdecydowanie najlepiej w stanie nieprzetworzonym np. w sałatkach, to dziś chciałabym zaproponować zupę z kapustą kiszoną. W wersji zimowej proponuję dodać spory kawałek niezbyt tłustego wędzonego boczku. Ja nie lubię zup zabielanych i z dodatkiem zasmażki dlatego ich nie dodają. Jeśli lubicie gęste zupy doprawcie ją według własnego uznania. W wersji light omińcie boczek i zasmażkę lub dodajcie na przykład ugotowaną białą fasolę.


Składniki:
300g kapusty kiszonej
300g wędzonego boczku
3 marchewki
2 pietruszki
kawałek bulwy selera
6-8 ziemniaków
1 cebula
2 łyżki masła
2 liście laurowe
3 ziela angielskie
4 ziarenka pieprzu
2 gałązki rozmarynu
sól pieprz

więcej»

Karmazyn jest drapieżną rybą. Występuje w zimnych wodach mórz północnych oraz Atlantyku. Jego mięso charakteryzuje się małą zawartością tłuszczu i cholesterolu. Do tej pory jadłam tylko wędzonego karmazyna. Bardzo lubię jego dość zwarte białe mięso. Tym razem kupiłam świeże tuszki karmazyna i postanowiłam przygotować je w piekarniku.


Delikatne mięso karmazyna świetnie komponuje się z grillowanymi lub pieczonymi warzywami. Ja upiekłam do z warzywami: ziemniakami, marchewką. Następnym razem podam go z salsą lub owocowo-ostrym sosem.


Składniki:
4 tuszki z karmazyna
4 ziemniaki
4 marchewki
1 łodyga serera naciowego
2 kapusty pak choi
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 papryczka chili
3 łyżki oliwy
2 łyżki syropu klonowego
1 łyżka sosu sojowego
2 łyżki soku z cytryny
1 łyżeczka tymianku
1 łyżeczka rozmarynu
4 łyżeczki masła
4 gałązki koperku
sól i pieprz

więcej»

Od wieków seler znany jest jako lek na reumatyzm, wysokie ciśnienie i polecany na wzmocnienie układu nerwowego. Ponieważ seler naciowy i korzeniowy należą do najmniej kalorycznych warzyw są składnikiem prawie każdej diety odchudzającej. Dodatkowo seler zawiera dwa razy więcej witaminy C niż cytrusy, naturalną witaminę B, kwas foliowy i witaminę PP. Posiada wiele prozdrowotnych właściwości: oczyszcza organizm z toksyn, pobudza przemianę materii, obniża ciśnienie tętnicze. W mojej kuchni seler naciowy wykorzystuję głównie do przygotowania koktajli i jako składnik sałatek. Seler korzeniowy jest niezastąpionym składnikiem moich zup jarzynowych a także czasami przygotowuję z niego pasztet.


Tym razem użyłam bulwy selera do przygotowania zupy krem z dodatkiem ziemniaka, pora i ... jabłka. Ten ostatni zaskakujący składnik powoduje, że zupa jest lżejsza i ma lekko kwaskowy owocowy posmak.


Przepis na zupę pochodzi ze strony www.jadlonomia.pl.


Składniki:
1 duża bulwa selera
biała część pora
1 ziemniak
1 jabłko
2 l bulionu warzywnego
250ml mleka
3-4 łyżki oleju
2 liście laurowe
1 ziele angielskie
½ łyżeczki majeranku
½ łyżeczki lubczyku
sól, pieprz

więcej»

Spaghetti lubimy wszyscy. Zdecydowanie najbardziej z pomidorowym sosem. Kiedy jednak po raz kolejny miałam zrobić spaghetti bolongese moja miłość do tego dania stała się jakby mniejsza. W końcu przecież nawet najbardziej ulubione danie może się znudzić. Tym razem klasyczny neapolitański sos wzbogaciłam filetami anchois, kaparami i czarnymi oliwkami. Powstała więc moja wersja spaghetti alla puttanesca. "Alla puttanesca" dosłownie oznacza "tak jak go przyrządzają prostytutki". Legenda głosi bowiem, że danie to neapolitańskie prostytutki podawały swoim klientom aby odzyskali siły.


Niezależnie od historii dania wszystkim wielbicielom zdecydowanych i nieoczywistych smaków polecam tę wersję. Jeśli nie macie spaghetti, podajcie sos z penne, bucatini lub linguine.


Składniki:
250g spaghetti
400g pomidorów z puszki
3-4 fileciki anchois
3 ząbki czosnku
1 cebula
garść czarnych oliwek
garść kaparów
łyżka oregano
papryczka chili
1 łyżka masła
sól, pieprz

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony