Ostatnie komentarze

Dziś odświeżyłam jeden z rodzinnych przepisów na słodki obiad. Korzystając z sezonu na owoce przygotowałam dla swoich dzieci knedle. Ku mojemu zdziwieniu powiedziały, że jedzą knedle pierwszy raz w życiu. Nie wiem jak to się stało, ale chyba lepiej późno niż wcale.


Sekretem dobrych knedli są ziemniaki. Najlepsze są ziemniaki typu C - mączyste, zawierające więcej skrobi, o jasnym i sypkim miąższu. Ziemniaki do knedli ugotuj dzień wcześniej. Knedle ze świeżo ugotowanych ziemniaków mogą się rozpadać w gorącej wodzie.


Składniki:
500g ziemniaków
250g mąki pszennej
1 jajko
szczypta soli
500g śliwek węgierek
3 łyżki brązowego cukru

więcej»

Jestem absolutną wielbicielką zup. Moja rodzina wie, że rosół to ja mogę trzy razy dziennie przez siedem dni w tygodniu. Niestety nie wszyscy są aż takimi wielbicielami rosołu, ale dobra zupa nawet w ciepły dzień jest doskonałym pomysłem na sycący ale lekki obiad.


Dziś propozycja letniej zupy jarzynowej. Pięknie wygląda, bo można do niej dodać wszystkie kolorowe warzywa, jakie akurat macie pod ręką a dodatkowo jest pożywna ze względu na dodatek ciecierzycy. Zupę możecie doprawić po swojemu. Dodajcie do niej odrobinę śmietany, śmietankę albo podczas gotowania dodajcie niewielką ilość białego wytrawnego wina. Zapewniam Was, że w każdym wydaniu będzie pyszna.


Składniki:
1-2 marchewki
500g ziemniaków
żółta papryka
250g zielonej fasolki szparagowej
1 nieduża cukinia
kilka pomidorków koktajlowych
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 puszka ciecierzycy
1l buliony warzywnego
100ml białego wytrawnego wina lub śmietanki
2 gałązki rozmarynu
2-3 gałązki tymianku
1 łyżka masła
sól, pieprz

więcej»

Kiedy nie macie pomysłu na obiad przygotujcie faszerowaną cukinię. To łatwe i szybkie w wykonaniu danie a w zależności od dodatków możecie stworzyć danie wegetariańskie lub treściwą sycącą mięsną potrawę. Żeby wzbogacić menu możesz podać ją również w formie dodatku do dania głównego. Wystarczy, że cukinię nadziejesz warzywami i kaszą lub ryżem.


Dziś chciałabym polecić cukinię faszerowaną kaszą i kurkami. To pachnące lasem danie pięknie wygląda i fantastycznie smakuje. Poza sezonem grzybowym kurki możecie zastąpić pieczarkami lub wykorzystać inne mrożone grzyby.


Składniki:
2 cukinie
200g kaszy gryczanej
200g kurek
kawałek pora
2 łyżki masła
2 ząbki czosnku
2 gałązki rozmarynu
2 łyżki startego parmezanu
3 łyżki posiekanej natki pietruszki
sól, pieprz

więcej»

Zupy fasolowej nie jadłam dobrych parę lat. Prawdę mówiąc zupełnie nie wiem dlaczego ponieważ inne dania z fasoli są stałymi elementami naszego menu. Dziś odkurzyłam i odświeżyłam nieco rodzinny przepis na zupę. Dodałam do niej pomidory, ostrą papryczkę chili i moją ulubioną kiełbasę chorizo. Zupa fasolowa w nowej odsłonie bardzo nam smakowała.


Składniki:
300g fasoli
250 wędzonego boczku
2 marchewki
1 pietruszka
4 ziemniaki
kawałek selera
1 cebula
2 ząbki czosnku
2 listki laurowe
3 ziela angielskie
3 ziarenka pieprzu
1 łyżka majeranku
1 puszka pomidorów
2 łyżeczki masła
1 papryczka chili
200g chorizo
sól, pieprz

więcej»

Pęczak jest chyba najrzadziej gotowaną przeze mnie kaszą. Pewnie niesłusznie, bo to rodzaj kaszy jęczmiennej z największą zawartością składników mineralnych i witamin. Dodatkowo wspomaga odchudzanie i obniża poziom cholesterolu. Dziś jednak postanowiłam odczarować tę mało popularną kaszę i przygotowałam danie pachnące lasem – pęczotto z kurkami. Odrobina wina i spora ilość natki pietruszki sprawiły, ze powstało danie godne królewskiego stołu.


Składniki
90g pęczaku
1 cebula
2 ząbki czosnku
2 łyżki masła
500ml bulionu
300g kurek
1 łyżeczka tymianku
pół szklanki białego wytrawnego wina
garść natki z pietruszki

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony