Ostatnie komentarze

W upalne letnie popołudnie można przygotować skrajnie różne dania albo dobrze doprawione grillowane mięso albo lekkie warzywne danie lub sałatkę. Ja zdecydowanie gustuję w tych drugich odświeżających daniach. Ponieważ od wielu dni pogoda rozpieszcza nas słońcem i błękitnym niebem przygotowuję najczęściej różne wersje warzywnych lekkich dań. Dziś mój wybór padł na kaszę jęczmienną, moje ulubione szparagi i grillowane warzywa: cukinię i paprykę. Chrupiący sos z orzechów nerkowca i pistacji doskonale komponował się z kaszą i warzywami. Nieodzownym dodatkiem do tego dania, nie tylko dekoracyjnym, okazała się również świeża natka pietruszki. Obiad petarda, tak ocenił je mój mąż. Może i Wy się skusicie?


Składniki (2 porcje)
100g kaszy jęczmiennej
1 nieduża cukinia
1 papryka
1 pęczek szparagów
2 łyżki oliwy
sos:
garść orzechów nerkowca
garść pistacji
1 łyżka miodu
2 łyżki soku z cytryny
2 łyżki oliwy
2 łyżki wody
natka pietruszki

więcej»
06Cze2018

Czy zastanawialiście się kiedyś jakie warunki musi spełniać lunch zabierany z domu do pracy. Ci, którzy choć raz popełnili ten błąd wiedzą, ze nie może być rybą lub bigosem Mrugnięcie. No chyba, że chcemy, żeby to był ostatni lunch, który zjemy w biurze lub chcemy, żeby nas długo wspominano. Poza tym powinien być również łatwy do odgrzania, lub taki, który można ze smakiem zjeść bez odgrzewania. Doskonale sprawdzają się więc wszelkiego typu sałatki wzbogacone kaszami (oczywiście bez sosu czosnkowego). Dobrze, jeśli jest to danie, które odgrzewane smakuje równie dobrze, jak tuż po ugotowaniu i dodatkowo ładnie wygląda. Kiedy poskładamy te wszystkie cechy otrzymamy lunch doskonały lub ... musimy iść do pobliskiej restauracji.


Czasem mój mąż prosi mnie o przygotowanie lunchu do pracy. Dzięki temu powstały makarony z dodatkami, różnokolorowe kasze, sałatki i placuszki, na które przepisy znajdziecie na moim blogu. Dziś przepis na jedno z nowych lunchowych dań: kalarepę faszerowaną papryką, orzechami i komosą ryżową. Pomysł podpatrzyłam w książce kucharskiej Lidla, farsz do dania przygotowałam po swojemu.


Składniki:
4 kalarepy
1 czerwona papryka
1 cebula
2 ząbki czosnku
pół papryczki chili
100g komosy ryżowej
3 łyżki posiekanego szczypiorku
garść orzechów nerkowca

więcej»

Duże pieczarki kuszą mnie za każdym razem kiedy pojawiają się na półce w sklepie. Ich ilość jest taka, ze akurat pasuje na nieduży obiad dla dwóch osób. Tym razem dałam się skusić i przygotowałam szybki i bardzo smaczny lunch dla siebie i męża – pieczarki faszerowane szpinakiem. Potrawa ta ma jedną wadę. Trzeba ją przygotować i zjeść, bo po podgrzaniu nie jest już taka smaczna.


Farsz do pieczarek możecie przygotować z tego co akurat macie w lodówce. Może to być kasza, sery, warzywa lub mięso. Skorzystajcie z gotowej propozycji lub stwórzcie własną kompozycję. Możliwości są nieograniczone.


Przepis na farsz pochodzi z książki „Jeść zdrowiej".


Składniki (2 porcje)
4 duże pieczarki
farsz:
5 łyżek orzechów nerkowca
3 ząbki czosnku
1 cebula
300g świeżego szpinaku
8 suszonych pomidorów
4 łyżki posiekanej natki pietruszki
100g sera feta
1 łyżka masła
sól, pieprz
2 łyżki soku z cytryny

więcej»

W naszym domu fachowcem od kluseczek, naleśników, placków była moja babcia. Nikt nie robił takich placuszków z jabłkami, takich cienkich naleśników jak ona. Dziś zmodyfikowałam jeden z takich rodzinnych przepisów. Do ciasta na klasyczne kopytka ziemniaczane dodałam upieczoną dynię i połowę mąki pszennej zastąpiłam mąką kukurydzianą.


Delikatne kluseczki w pięknym kolorze podałam z szałwiowym masłem, pistacjami i parmezanem. Moje dzieci wolą kopytka na słodko z bułeczką masłem i cukrem. Mnie smakują również odsmażane z mięsnym gulaszem i świeżą sałatką. Wszystkie wersje są doskonałe.


Składniki:
400g upieczonej dyni piżmowej
200g ugotowanych ziemniaków
150g mąki kukurydzianej
150g mąki pszennej
1 jajko
sól
2 łyżki masła klarowanego
kilka listków szałwii
parmezan i pistacje

więcej»

Są takie dania, które w moim domu oznaczają zmiany pór roku. Początek wiosny to dla mnie szparagi i chłodnik z botwinki, lato zaczyna się truskawkami, a jesień śliwkami i zupą dyniową. Zimą w mojej kuchni królują kasze i cukinia. Oczywiście teraz i w środku zimy można kupić świeże truskawki i szpinak, tylko nie mają one tak intensywnego smaku, zdecydowanie wolę te świeże pachnące sezonowe.


Dzisiaj proponuję bardzo wiosenne i odświeżające danie: spaghetti ze szparagami i awokado w lekkim, odświeżającym cytrynowym sosie. Kiedy znalazłam przepis w książce kucharskiej Lidla od razu postanowiłam je przygotować. Proste sezonowe do tego spaghetti i szparagi. Więcej do szczęścia nie było mi potrzeba. Efekt końcowy na talerzu przekroczył moje oczekiwania. Powiem tylko: niebo w gębie. Zresztą spróbujcie sami.


Składniki (dwie porcje)
pęczek szparagów
200g makaronu spaghetti
2 cebulki dymki razem z zielonym grubym szczypiorem
pół papryczki chili
1 awokado
1 łyżka masła
2 łyżki serka śmietankowgo kremowego
sok i skórka z połowy cytryny
1 łyżeczka cukru
sól, pieprz
2 łyżki płatków migdałów
2 łyżki pestek słonecznika

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony