Ostatnie komentarze

Pieczona karkówka to mięso, które smakuje chyba każdemu. Jest soczyste i aromatyczne i można ją podać na ciepło lub na zimno. Ja zwykle staram się kupić większy kawałek karkówki i po upieczeniu część podać jako danie obiadowe a część wykorzystać jako pyszną domową wędlinę. To chyba pozostałość po tak zwanych trudnych czasach, kiedy w sklepach straszyły puste półki a karkówka niejednokrotnie uwalniała od kanapki z żółtym serem lub pastą jajeczną.


Karkówkę piekę więc według tego samego przepisu od wielu lat. Zawsze wychodzi perfekcyjna a od kiedy używam termometru do mięsa nie boję się, że mięso będzie surowe lub suche w środku. Średnio upieczoną karkówkę otrzymasz, kiedy temperatura w środku mięsa osiągnie 71-73stC. Dobrze upieczona karkówka będzie miała temperaturę 77-93stC w środku. Ja wyjmuję mięso z piekarnika, kiedy termometr wbity w mięso pokazuje 87 stopni. Wtedy jest soczysta i mięciutka. Sos do karkówki przygotowuję na bazie sosu z pieczenia. Dodaję do niego ciemne miodowe piwo i powidła śliwkowe.


Składniki:
mięso:
1,5kg karkówki
4 łyżki oliwy
2 łyżki majeranku
6 ząbków czosnku (w tym 4 nieobrane)
1 cebula
2 duże gałązki rozmarynu
400ml bulionu
100ml ciemnego piwa
sól, pieprz

więcej»

„O matko jakie to było pyszne" powiedziała moja córka, wkładając talerz do zmywarki. Chyba dziecko mi dorasta, bo jeszcze niedawno nie chciała nawet spojrzeć na moje ukochane obiadowe sałatki. Dodatkowo nie kręciła nosem na jarmuż i orzechy. Kiedy jeszcze mój wybredny syn nie będzie grymasił przy każdym obiedzie ogłoszę dodatkowe Boże Narodzenie i wigilijne cuda.


Muszę jednak mojej córce przyznać rację. Sałatka była rzeczywiście bardzo smaczna: kasza bulgur, jarmuż, orzechy, granat, marynowana czerwona cebula i ostry słodko-kwaśny dip. Sałatka jest doskonała jako samodzielne danie. Może być również ciekawym dodatkiem do dani głównego. Jest doskonała na i na ciepło i na zimno.


Składniki:
4 duże liście jarmużu
100g kaszy bulgur
pół granatu
2 garście orzechów.
1 mała czerwona cebula
1 cytryna
papryczka chili
2 łyżki oliwy
3 łyżki syropu klonowego

więcej»

Zielone zupy, sałatki czy naleśniki kojarzą mi się z wiosną. Nie lubię długiego przygnębiającego listopada, kiedy częściej niż zwykle pada deszcz a za oknem snują się na zmianę mgły z trudnym do zniesienia smogiem. Klasyk mawia, że „Trudno, taki mamy klimat". Dlatego, żeby nie dać się jesiennej szarości przygotowałam zieloną jak wiosenna łąka zupę z zielonego groszku z jarmużem.


Moje dzieci bardzo lubią zupę groszkową. Najczęściej robię ją w wersji mniej gęstej z ryżem, kaszą lub makaronem. Tym razem przygotowałam zupę krem i podałam z prażonymi płatkami migdałów. Dzięki tej zupie przemyciłam do jadłospisu jarmuż, za którym moje dzieci nie przepadają. No chyba, że przygotuję chipsy z odrobiną soli i sezamu.


Składniki:
500g zielonego groszku
2 garście jarmużu
2 ząbki czosnku
kawałek pora
1 łyżka masła
1l bulionu warzywnego
sól, pieprz
płatki migdałów
jogurt naturalny

więcej»

Jarmuż to odmiana kapusty. Zawiera najwięcej wapnia ze wszystkich warzyw, jednocześnie nie zawierając szczawianów. Jest więc cennym produktem w profilaktyce osteoporozy. Jarmuż można smażyć, piec, blanszować a młode listki są pyszne na surowo. Świetnie nadaje się jako składnik farszu, zapiekanek i zup.


Dziś chciałabym zaproponować prostą sałatką podawaną na ciepło z niewielką ilością składników, która z pewnością będzie doskonała na obiad w pracy. Wystarczy ją tylko lekko podgrzać.


Składniki:
100g pęczaku
1 ząbek czosnku
2 garście jarmużu
150g malutkich pieczarek
kilka czarnych oliwek
kilka pistacji
1 łyżka masła
1 jajko
sól, pieprz

więcej»

Wszyscy bardzo lubimy ryby. W restauracjach, kiedy mamy szansę wyboru dania, najczęściej sięgamy po ryby. Wybieramy je nie tylko ze względu na wartości odżywcze ale również ze względu na walory smakowe. Dostępność łososia powoduje, że to chyba ta ryba najczęściej gości na naszym stole i pewnie dobrze, bo to również ulubiona ryba moich dzieci.


Dziś proponuję bardzo proste rybne danie, które równie dobrze wygląda co smakuje. Jego zaletą poza przygotowaniem jest prostota podania. Nie trzeba się silić i układać kompozycji na talerzach. Wręcz przeciwnie - wystarczy wyjąć danie z piekarnika na talerz, rozerwać pergamin i już można zabrać się do jedzenia.


Składniki (4 porcje)
800g łososia bez skóry
2 liście kapusty włoskiej
16 cienkich szparagów
8 małych ziemniaczków
2 marchewki
2 ząbki czosnku
1 cebula
4 plastry cytryny
kilka listków natki pietruszki
kilka pomidorków koktajlowych
4 łyżeczki masła
tymianek, rozmaryn
sól, pieprz

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony