Ostatnie komentarze
14Lis2016

Granat często nazywany jest owocem życia. Łagodzi stany zapalne, wzmacnia kości i mięśnie, przeciwdziała powstawaniu nowotworów, wspomaga zdrowie osób z niewydolnością nerek, spowalnia postęp choroby Alzheimera. Po owoc granatu powinny sięgać kobiety w okresie menopauzy, gdyż zawarte w granacie estrogeny wspomagają gospodarkę hormonalną.


Ma piękny kolor i słodko cierpki smak. Nie wszystkie dzieci lubią granaty ze względu na pestki zawarte w purpurowych ziarenkach. Nie znam natomiast dziecka, które oprze się Nutelli. Ja sama kupuję ją bardzo rzadko. Dlaczego? Powód jest prosty. Niezależnie jak dużo jej kupię znika w dwa dni. Nie mogę się oprzeć i jestem w stanie zjeść łyżeczką pół słoika na raz. Dlatego nie kupuję i nie jemMrugnięcie. Zrobiłam dzisiaj deser, który Nutellą skusi nieprzekonanych do granatów. Jej słodycz pięknie komponuje się z soczystą kwaskowością owoców. Gwarantuję, że ten deser pokochają nie tylko dzieci.


Składniki (4 porcje)
8 ciasteczek owsianych
1 duży granat
250g serka mascarpone
50ml 30% śmietanki
200g Nutelli

więcej»

Szałwia hiszpańska, zwana również chia, to gatunek rośliny pochodzący z centralnej i południowej części Meksyku oraz z Gwatemali. Jest bardzo ceniona ze względu na swoje nasiona. Była uprawiana przez Azteków już w czasach prekolumbijskich. Historycznie, nasiona chia służyły jako podstawowy artykuł spożywczy plemion Azteków w środkowym Meksyku.


Nasiona, które są zupełnie neutralne w smaku, można dodać praktycznie do wszystkiego. W formie suchej świetne są jako dodatek do jogurtów, chleba czy sałatek. Ponieważ bardzo mocno chłoną wodę są doskonałym zagęstnikiem zup i sosów. Spośród wszystkich olejów to właśnie olej z nasion chia jest najbogatszym źródłem kwasów omega-3 (63%). Dla porównania - olej z nasion lnu zawiera 54% kwasów omega-3.
Kwasy omega-3 wspomagają pracę mózgu, ułatwiają uczenie się, poprawiają pamięć i koncentrację. Ponadto wspomagają układ nerwowy - uspokajają, a nawet mogą pomóc złagodzić objawy depresji. Z kolei u osób starszych mogą zapobiec rozwojowi demencji (m.in. chorobie Alzheimera).


Dzisiaj propozycja oswojenia nasion chia w deserach. Chociaż konsystencja deseru może początkowo budzić pewne zastrzeżenia warto się przełamać, bo jest on naprawdę smaczny.


Składniki (2 porcje)
2 łyżki nasion chia
50ml mleka
200ml mleczka kokosowego

więcej»

Czasami, żeby zrobić moim dzieciom niespodziankę, wkładam do szkolnych śniadaniówek coś słodkiego. Staram się, żeby było to słodkie ale również zdrowe i atrakcyjne. Co prawda moja córka kiedyś poprosiła, żeby najsmaczniejszych kąsków nie pakować jej na drugie śniadanie, bo ma dobre serce, dzieli się smakołykami i dla niej nic nie starcza. Znalazłam wyjście z sytuacji. Robię podwójną ilość pyszności i pakuję przemysłową ilość do szkoły.


Dzisiejsze ciasteczka jaglane z daktylami były bezpiecznie słodkie i tak pyszne, że sama nie mogłam się powstrzymać, żeby co chwila nie sięgać po nie. Jeśli lubicie ciasteczka bardziej twarde na ostatnie pięć minut włączcie termo obieg, żeby wysuszył smakołyki.


Przepis pochodzi ze strony www.szczesliva.pl


Składniki:
100g kaszy jaglanej
60g suszonych daktyli
70g migdałów
70g masła
2 łyżki miodu
pół łyżeczki esencji waniliowej

więcej»

Halloween zbliża się wielkimi krokami a wraz z nim wszystko co można zrobić z dyni i co można ozdobić pająkami, pajęczynami, nietoperzami i innymi mniej lub bardziej przerażającymi ozdobami.


Dzisiaj propozycja babeczek dyniowych, które możecie wykorzystać podczas Halloweenowego wieczoru. Odrobina białego lukru, trochę gorzkiej czekolady i pajęczyna gotowa. Dla tych którzy nie lubią „strasznego" dnia niech dyniowe babeczki będą po prostu jesiennym deserem. Szczególnie polecam je gdy za oknem szaro, smutno i zimno. Nie są bardzo słodkie, mają piękny kolor a poprzez owocowy dodatek są wilgotne i długo utrzymują świeżość.


Przepis pochodzi ze strony www.smaker.pl.


Składniki (18 babeczek)
340g mąki
300g brązowego cukru
0,5 kg dyni bez skóry
200g masła
3 jajka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka cukru waniliowego
200g powideł

więcej»

Przepis, z którego korzystałam nosił tytuł „Muffiny jaglane na dwa sposoby". Dziś wykorzystałam jeden z nich. Zrobiłam jaglane babeczki z karmelizowanymi nektarynkami i białą czekoladą. Wyszły pyszne: niezbyt słodkie, puszyste i wilgotne w środku i chrupiące na zewnątrz. Dobrze, że z porcji składników udało się upiec dwie blaszki ciastek, bo pierwsza zniknęła w parę minut. Nic zresztą dziwnego zapach miały tak smakowity, że trudno się było skupić na czymś innym.


Składniki (24 babeczki):
Ciasto:
300g mąki
100g płatków jaglanych
280ml maślanki
280g brązowego cukru
3 jajka
100ml oleju
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
100g białej czekolady
Kruszonka
50g masła
50g mąki
30g płatków jaglanych
70g cukru pudru

więcej»
© DomowyPatchwork - All Rights Reserved.

mapa strony